czwartek, 30 lipca 2020

SWIG80 - najbardziej techniczny indeks

Dawno temu używałem zniesień Fibonacciego. Przy moim obecnym podejściu długoterminowym rzadko z nich korzystam, ale nie mogę nie zwrócić uwagi na ich magiczne działanie na małych spółkach. Zerknijmy na SWIG80 po dzisiejszym mini kraszku.


fibo61.8 zbiega się niemal idealnie z dołkiem z 2017.

Rynek jednostajnie rośnie do szczytu ze stycznia 2018 (szczyt hossy na większości światowych indeksów, które od tamtego czasu go nie pokonały).

W dwie sesje indeks odpada na fibo61.8.

Wskaźnik zmienności ATR robi wtórny rajd jak w lutym-marcu.


Szczerze wam powiem, że nie mam pojęcia, jak to zostanie rozegrane. Po lewej stronie wykresu widzimy, że mini-kraszki były na porządku dziennym w latach 2011-2016. Dzięki korektom jesteśmy w stanie ochłonąć, przegrupować siły i poczekać na sygnały lub fundamentalne super okazje.

12 komentarzy:

 1. wcale bym się nie zdziwił jak by doleciało do 38.2
  ale tego nikt nie wie.
  najbardziej zdziwieni byli by ci nowi którzy znają tylko zyski.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie widać tyle że dużo ludzi weszło w spółki które rosły i jak tylko zobaczyli spadki to zaczęli panicznie uciekać z rynku. Klasyczne strzasniecie. Po strzasnieciu spodziewam się wzrostów. Chyba że media już w sierpniu zrobią nagonkę na koronawirusa, to spadniemy jeszcze sporo w ramach dyskontowania jesieni i wzrostu zachorowan.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi dynamika spadków pasuje do mocnej korekty. Coś podobnego pamiętam we wrześniu 2013. Potem poszła ostatnia, najsilniejsza fala wzrostowa do listopada (i wtórna do lutego).

   Tym razem korekta mogłaby przybrać bardziej złożoną strukturę (np. A-B-C), gdzie obecna wyprzedaż byłaby A. Dlaczego? Bo w tempie, jakie mieliśmy ostatnio szeroki rynek biłby wkrótce rekordy, a na to nie mam wyobraźni :D Co jest pozytywne - value stały się jeszcze tańsze, przyszłe dywidendy jeszcze wyższe. Jak spółka ma c/wk 0.3, niskie zadłużenie, cash flow i rosnący div yield, to trzymam kciuki za spadki, żeby jeszcze więcej jej kupić. Zwłaszcza jak skeszowałem różne fotowoltaiki i newconnecty.

   Usuń
 3. Tego nikt nie wie dedek, dlatego, by nie ryzykować, kto kupił tanio akcje w marcu i kwietniu, musi trzymać na long term imho. W przeciwnym razie, to bardzo duże ryzyko (sprzedawać teraz), moim zdaniem. A już doświadczałem takich rzeczy w swoim życiu, i po kilku kwartałach albo latach, bardzo tego żałowałem, więc wiem o czym piszę ;) Jak to w życiu, każdy musi podjąc sam decyzję. Ja osobiście wale teraz giełdę (nakupowane w marcu i kwietniu) i wybieram bieganie :) A jak się pomylę ? No i co się stanie? W długim horyzoncie będzie rosło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dedek, jestem ciekaw, czy z fotowoltaiki zostawiłeś jakiś pakiet MLS pod ostatnie dobre informacje? Skoro spółka uplasowała emisję po 80 zł, to teoretycznie kurs nie powinien zejść niżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie udało się, puściłem koło 110 i 120. Kupowałem 20-30. Ale pewnie jeszcze będą to grać i spróbuję coś aktywnie ugrać. Teraz by się przydało kilka tygodni bujania góra-dół na rynku, żeby trochę potrejdować na zmienności i powiększać pozycję na value przed kolejną falą trendu wzrostowego. Prawdopodobnie też szykuje się wyprz na bankach i mogą wpaść jak Tauron za 1/10 ceny.

   Usuń
 5. Gratuluję ładnego zarobku. Ja dziś dokupiłem nieco drogo pakiet akcji MLS, ale i tak mam ładną średnią. Moim zdaniem nawet jeśli spadki się nasilą, co jest bardzo prawdopodobne w przypadku akcji rosnących ostatnio po 300-1000%, to i tak duża część kapitału pozostanie na GPW i właśnie pójdzie w fotowoltaikę i OZE, bo tu przynajmniej są jakieś podstawy fundamentalne i modne innowacje. Trzymam nadal G-Energy, który z NC na pewno odbije jako jeden z pierwszych. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam.
  Dla mnie też wydaje się że póki co mamy do czynienia z krwawą i szybką korektą, w której szczególnie ucierpią nowi inwestorzy tzw. "żółtodzioby" które miały wrażenie że spółki tylko rosną i rosną.
  Nie widzę przesłanek do odwrócenia trwałego sentymentu. Stopy procentowe są jakie są, kapitał będzie płynął na GPW.
  Trzeba teraz szybko przegrupować siły i powiększyć pozycję na najbardziej ciekawych spółkach (XTB, Creepy Jar, Aquatech, Unimot i jeszcze kilka innych).
  Wiktor

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie ma to tamto Dino jak wino forever young:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dedek co tam tak cicho jakie plany inwestycyjne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rośnie szeroki rynek, to nie kombinuję. Czekam już z wydzieloną gotówką z redukcji największych zysków (mls, grn, aqt) na wjazd zagranicy w mwig40 i wig20. Na razie sygnałów brak, więc pogrywam na małych spółkach. Fajnie nwai i uhyeca wystrzeliły.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails