poniedziałek, 6 lipca 2020

Bessa, którą większość przeoczyła

Krach 2020 zmienił postrzeganie większości analityków. Z narracji "11 lat hossy" przeszli na "początek bessy" ( https://www.cnbc.com/2020/05/19/most-investors-dont-think-this-rally-is-for-real-according-to-widely-followed-wall-street-survey.html )

Obecna fala wzrostowa ma być typowym "bear market rally", po którym nadejdzie kolejna fala wyprzedaży:Oczy całego świata zwrócone są głównie na przewodnika stada, dlatego łatwo przyjąć taką narrację. Technicznie nie można zignorować wybicia nowego dołka, który jest klasycznym sygnałem zmiany trendu.

Inaczej sprawa wygląda jednak, gdy analizujemy światowe indeksy. Posłużę się tutaj niemieckim DAXem i polskim WIGiem:


Bessy 2011, 2015-2016 i 2018-2020 są aż nadto widoczne. Na dobrą sprawę można przyjąć, że indeks niemieckich spółek znajduje się w bessie/konsolidacji od 2015 roku.


Na WIG wszystkie 3 bessy widać już bardzo wyraźnie. Zinterpretujmy te okresy na wykresie S&P500:Nawet tutaj widzimy, że indeks ledwo co wyszedł ponad szczyt ze stycznia 2018.

Wniosek: patrząc na amerykańskie akcje przez pryzmat światowych indeksów, jeśli mówimy o bessie, to powinniśmy przyjąć jako jej datę początkową styczeń 2018, a nie luty 2020.

Moja interpretacja: bessa 2018-2020 była bardzo nietypowa. Trwała dłużej niż standardowa (26 vs średnio ok. 18 miesięcy), w dodatku zakończyła się krachem, który zakotwiczył uczestników rynku w bardzo niskich wycenach.

Załóżmy, że jakaś spółka jest wyceniana w lutym na 21 zł i jest to jej wycena godziwa używając klasycznych miar (c/wk, c/z). Jeśli w wyniku krachu spada na 7 zł, a potem wraca do ceny 21, to po wzroście 200% wydaje się napompowana. Wzrost na 28 zł to już w ogóle kosmos, gdy liczymy od 7, tymczasem względem wartości godziwej to mniej niż 40% - standardowy wzrost w czasie jednej fali rynku byka.

Ten mechanizm trzymał amerykańskich inwestorów z dala od "najbardziej znienawidzonej hossy w historii", uśpionych 10-letnią słabością spółek technologicznych:


Podobnie patrzą teraz polscy inwestorzy na Newconnect:


Najjaśniejsza gwiazda na GPW jest ignorowana lub złośliwie komentowana, ponieważ od lat standardowy zbiór zasad  do gry na GPW wyglądał mniej więcej tak: "trzymaj się z dala od banków, budowlanki i Newconnect".

Dlatego utrzymuję pełne zaangażowanie w akcjach, ponieważ gram pod start hossy po ponad 2 latach bessy. Spodziewam się jednocześnie silnych korekt, ponieważ zmienność pozostaje niestandardowo wysoka:
30 komentarzy:

 1. Cześć Dedek chciałem Ci podziękować że napisałeś że warto zostawić mercatora mam go jeszcze i chyba zostawię to jak rośnie trochę mnie zaskakuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję. Oby takich spółek jak najwięcej. Warto było czekać 2 lata, choć stres mam przy tych wzrostach znacznie większy, niż gdy portfel się bujał w miejscu :)

   Usuń
 2. W zeszłym tygodniu ładnie odleciał ML System. To chyba kolejny kandydat do trzycyfrowych wzrostów. Dedek, można wiedzieć, jaki masz horyzont cenowy lub czasowy na tych akcjach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, mam tylko nadzieję, że siedzą w nim te same chłopaki co w Mercatorze :D

   Usuń
  2. Oby, jednak na Mercatorze jest chyba więcej spekulantów, a lepiej (przynajmniej dla mnie), żeby fundamenty się liczyły.

   Usuń
  3. Gdyby MLS stał się globalnym graczem dzięki Quantum Glass, to mielibyśmy tu wzrosty jak na Tesli. Stąd taka euforia po podpisaniu umowy.

   Usuń
 3. Dedek, a gdybyś miał prognozować kwartalnie to jaki może być ten Q3 na sp500 i gpw? Wejdziemy niżej z powodu obaw o Covid, czy może skrupulatnie z małymi zachwianiami wchodzimy po drabinie do góry?
  Pozdrawiam
  Roman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2020 wyleczył mnie z prognozowania ;) Zmienność jest wysoka, to i korekty mogą być silne. Albo powolna wspinaczka jak po krachu 1987. Trzeba umiejętnie reagować, cokolwiek to znaczy :)

   Usuń
 4. Dużo się ostatnio dzieje na bananie jak na sezon ogórkowy. Zwycięskie spółki kontynuja dobrą passę. Xtb chyba dzisiaj na hist szczycie? Dedek najważniejsze wyczuć te spółki i trzymać dłużej bo procent składany da nagrodę. Dedek coś ciekawego upatrzyłeś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupuję co sesję spekulacyjne pakiety, głównie z NC. Tylko ciężko z nich wyjść, już w kilku utknąłem jak po wybiciu obrót zniknął :) Ale i tak w tym roku to są złote strzały.

   Z analogii za ok miesiąc chemia powinna zrobić impuls. Mwig i wig20 w konsolidacji. Siłę pokazują spółki powiązane z rynkami kapitałowymi (ja mam też z nc typu nwai, uhyeca, ale są też płynne jak xtb, qrs, skh, ipopema). Jeśli zaczynamy kilka lat siły na akcjach, to żniwa przed spółkami (na razie rekordowe wyniki).

   Na dnie zostały szmaty, ale tu też przyjdzie fala. Na razie w obserwacji i pakiety kontrolne na cdrl, Monnari, solar, Wojas.

   Usuń
  2. Jeśli chodzi o Xtb, to dużo grubych weszło, bo blokują zbyt szybkie wzrosty. Wydaje mi się, że mają plan na lata i 3-cyfrowy kurs. Spółka musi pokazać globalny sukces i na razie pokazuje, że aktywnie działa, i ma pierwsze wyniki

   Usuń
  3. Ja się zastanawiam czy ta perła jest warta 15 czy 20 zł, a Ty tutaj o 3-cyfrowym kursie :D

   Usuń
 5. Hehe, a ja dziś sprzedałem XTB z niewielkim zyskiem, żeby dokupić MLS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dużo fotowoltaiki, oze, clean energy itd. Trzymam pod masową spekulację, bo na razie oderwali się od fundamentów. Ale kiedyś tak samo było z biotechnologią, a ona rosła jeszcze latami (ibb etf).

   Usuń
  2. Ja z fotowoltaiki postawiłem praktycznie wszystko na MLS. Przekonuje mnie do tej spółki rozwój własnych technologii (patenty), a nie tylko montaż chińskich paneli, ponadto stosunkowo niski freefloat, a także zaangażowanie funduszu Norges, który raczej inwestuje na dłuższy termin.

   Usuń
 6. Dedek fajnie że masz strategie która przynosi Ci zyski to podstawa

  OdpowiedzUsuń
 7. Dedek z energetyki masz eneę i energę ? spółki mniej się odbiły w porównaniu do PGE czy TPE czy w stosunku do wig-energa . Myślę
  że teraz tam powinny pojawić się wzrosty .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam Eneę, Energę sprzedałem jak był krach, bo dzięki wezwaniu PKN była przyspawana cena i mogłem uwolnić gotówkę :)
   WIG_ENERGIA jest na oporze i czeka na sygnał. Jednak na razie nie zamrażam w nim więcej gotówki. Jak się wykrystalizuje trend wzrostowy, to będę wspomagał się kontraktami na akcje.

   Usuń
 8. Skąd ten odpał na Examobile. Nic w komunikatach nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 9. z new conect mam bloobera i scope fluidics i resztki innogene

  OdpowiedzUsuń
 10. Do 2050 roku najwięcej energii odnawialnej w USA, będzie produkowane przez panele słoneczne (źródło:EIA). Pozytywna informacja dla srebra, które jest wykorzystywane w produkcji paneli fotowoltanicznych. Polska ma największe złoża srebra na świecie.

  https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10319440/polska-ma-najwieksza-kopalnie-srebra-na-swiecie-kghm-drugim-wytworca-kruszcu.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli KGHM znowu będzie w cenie.

   Usuń
  2. A swoją drogą to wstyd, że największy producent srebra nie ma swojej kolekcji monet numizmatycznych.

   Usuń
 11. Zakupiłem dziś Famur do portfela long term. Ładny trójkąt, szykuje się wybicie, tylko nie wiadomo w którą stronę ;) Ponadto, Tomasz Domagała znany jest w środowisku jako naprawdę twardy gość i zawsze wychodził z opresji obronną ręką. No i C/Wk wciąż nisko. Wiem, wiem, zaraz powiedzą, że górnictwo i te sprawy, to już nie teraz, ale ja się z tym nie zgadzam, bo tak szybko nie odejdziemy od tego. Myślę, że takie jSW jeszcze w tym roku zrobi ładną hossę. Teraz najważniejsze, to się nie motać, nie skakać z kwiatka na kwiatek. Siedzieć po prostu na dupie i trzymać akcje. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, chyba już czas kupić na long term. Bardzo fajnie mi MOJ odpalił, ale mały pakiet kupiłem za 70 groszy kiedyś :D Mam lekką stratę na Fasingu i neutralnie JSW. Przyjdzie i hossa na górnictwo kiedyś, warto mieć przyczółki, szczególnie gdy już są na skromnym zysku.

   Usuń
 12. Kgh dzisiaj zareagował :),dedek mas jakiś poziom docelowy na MLS mi wychodzi minimum 80zł...Photona też masz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam problem z wyceną mls. Skoro Mercator mógł polecieć na 140, to mls może zajechać na kilka stówek, jak 11 bit. Musi tylko wyjść w świat. Dopiero teraz wchodzi jakiś fund na 15% akcji. Chyba potrzymam do końca roku. Albo premiery cyberpunka ;)

   Usuń
 13. no prosze, ja tez jestem zdania ze Cyberpunk dopiero w przyszlym roku
  za duzo poprawek maja, a kurs zdaje sie powoli zaczyna pod to grac

  OdpowiedzUsuń
 14. dedek a co myślisz o biemed?

  OdpowiedzUsuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca