sobota, 25 lipca 2020

Przegląd rynku - długi termin

Najważniejszy wykres


Szeroki rynek jest w hossie. Nie patrzmy na kombinacje grubasów na WIG20 - statystyczna spółka na GPW idzie w górę i na tym należy się skupić i zarabiać.

Obecna - rekordowo długa - bessa sprowadziła indeks 54% w dół. Chociaż poprzednie bessy 2007-2009 i 2011-2012 nie zostały odrobione, tym razem jest bardzo duża szansa. Wtedy ciążył Newconnect pozostający w nieustannej bessie, tym razem to on ciągnie indeks w górę. Dla porównania - szeroki rynek bez uwzględnienia NC:


Hossę rozpoczęły najmniejsze spółki, dołączyły małe, a średnie i duże pozostają tanie. To idealna sytuacja dla nas, małych spekulantów. Możemy zarabiać na spółkach, na które nie może wejść duży kapitał, a gdy ten ruszy na zakupy, zdążymy przeskoczyć w każdym momencie.

Wniosek

Bez względu na ruchy na WIG20, DAX czy S&P500 małe spółki rosną i z tej wygodnej pozycji możemy obserwować batalie wielkiego kapitału.


Rynki wschodzące


Od lat czekamy na powrót siły na rynki wschodzące. Szybki krach, higher-low, szybki powrót w strefę oporów. Dopóki nie zobaczymy wybicia szczytów 2007/2018 nic się nie dzieje. Czas gra na korzyść byków.

W tym kontekście WIG20USD pozostaje słaby:


W skali dni mamy sygnał kupna zatrzymany przez SMA200. Miło byłoby zobaczyć ruch w kierunku zaznaczonej strefy oporów, ale jeśli rynek sięgnie po stopy niżej, tym lepiej dla nas - kupimy tanio blue chipy, a czas gra na korzyść byków.


S&P500


Drugie dno lub kontynuacja bessy wydają się atrakcyjne gdy patrzymy 20 lat wstecz i obserwujemy wielkie bessy 2000-2003 i 2007-2009.

Pozostaję jednak bardziej przekonany krótkimi bessami w sekularnym rynku byka 1980-2000 (1987, 1990, 1994, 1998). W tej analogii nie widać powtórnego krachu (co nie wyklucza szybkich korekt rzędu kilkunastu %). Tylko wspinaczka po ścianie strachu (przed drugą falą Covida).


Tzw. indeks strachu VIX oscyluje na wysokim poziomie ok. 30 punktów:
Widzimy po pierwsze, że nie jest to poziom równowagi, w którym indeks przebywa zbyt długo. Ponadto wtórne krachy ruszały raczej z poziomu ok. 20 pkt.15 komentarzy:

 1. Dedek Tauron jak jsw w 2016?
  Kto się oprócz tagi zaopatrzył wcześniej w biomed xtb mercator czy mls powinien być zadowolony. Kghm zgodnie z moim założeniem czyli srebro złoto i miedź :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Medical ładnie zdołowany pytanie czy jest potencjał dzisiaj nerwowe ruchy widzę jak na mercatorze gdy był taniocha poniżej 20zl widzisz jakieś perspektywy kapitał chce zagrać ale jak to widzisz od strony fundamentalnej?

  https://brokerchooser.com/best-brokers/best-cfd-brokers

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od strony fundamentalnej ważne jest, żeby przetrwali do końca 2020 ;) Jakoś tak zauważyłem, że jak jest hossa, to wszystkie spółki raportują zyski, nawet jeśli nie idzie za tym cash.

   W ogóle dzisiaj musiałem poredukować pozycje, niektóre spółki codziennie rosły po >10%, zaczęło mnie to już psychicznie męczyć. Poza liderami hossy reszta rynku osuwa się, WIG20 to jak zwykle dramat, więc wolę uwolnić trochę gotówki i poczekać na rozwój wydarzeń.

   Usuń
  2. XTB zredukowałeś? Zaskakująca skala spadku przy niezłych wynikach, ale rozumiem, że oczekiwania były wysokie. Mi się akcja z XTB połowicznie udała na tę chwilę. Sprzedałem po 28,1 z 200 % zysku, ale w tym tyg. odkupiłem około 40 % akcji po niższej cenie. I teraz wiszę na 25,5;-)

   Usuń
  3. Nie zredukowałem, czekam na rozwój wypadków. Dopóki hossa trwa generalnie trendy wzrostowe powinny trwać.

   Usuń
 3. W sumie to można luknac na bioton przy okazji

  OdpowiedzUsuń
 4. W dobrym momencie zredukowałeś Dedek , xtb dziś - 30 % , unimot - 8 % wile spółek na dużych minusach . Pośpieszyłem się dziś z kupnem unimotu po 44 zł jutro będzie pewnie taniej .
  Zastanawia mnie ten duży spadek i obrót xtb ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat xtb nie zredukowałem :D ale sporo innych balonów poszło, choć i tak pewnie jeszcze je podpompują. Anyway, jest poduszka finansowa, a xtb waży coraz mniej ;)

   Usuń
 5. Myślałem że poczekają do września a tu już jadą z tematem ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zimny prysznic na rozgrzane głowy czyli wszystko jak zawsze od wieku wieków

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę to napisać. Mimo mocnych spadków na rynku, mam dobry humor. Skeszowałem sporo balonów blisko szczytów w poniedziałek, po prostu nie mogłem już utrzymać psychicznie wzrostów. Gdybym zjechał wtedy z części XTB, dzisiaj czułbym się jak mistrz spekulacji. Flaki przekonały rozum, żeby zrobić coś wbrew logice, nakazującej trzymać zwycięskie pozycje z silnym trendem. Mam teraz sporo gotówki do gry, w przeciwieństwie do marcowego dołka. Stick to the process :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja podobnie z tym że redukowalem xtb stopniowo nawet po 28zl a resztę zostawiłem tyle ile chciałem chytry często 2 razy traci:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To racja. W ogóle im dłużej rośnie, tym bardziej nerwowy jestem. Odwrotnie mam ze spadkami. Rozluźniam się, jak spadki się wypalają, robię się napalony na kupowanie. Nie wiem czemu, ale wciąż mam przekonanie, że puszczę mój pakiet XTB po 50 zł, choć teraz już dobieram z intencją wywalenia części po 22-24. Strzał 50% w dół w dwa dni pokazuje, że nie ma tutaj stabilnego akcjonariatu.

   Usuń
 9. Wejdź na forum parkietu o xtb tam sami mistrzowie ...już domy samoloty mieszkania kupowali parę dni temu:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails