poniedziałek, 2 maja 2022

Projekcja zrealizowana, co dalej?

 Przedstawiona w marcu projekcja zachowania WIG podobnie jak w 2011:



zrymowała:


S-ki zapłaciły, nawet portfel akcyjny urósł wbrew szerokiemu indeksowi. Urosły XTB, Mercator, Grupa Azoty, Bayer, wysoko trzymają się Monnari i Transpolonia.

Idealnie byłoby teraz, gdyby analogia do lat 2011-2012 była kontynuowana. Kolejny rajd w okolice 65 tys. i znowu korekta. Niestety tutaj zaczynają się schody: przeszkadza wysoka wartość ceny do wartości księgowej:


Historycznie dno bessy osiągane było dopiero w okolicach 1, obecny poziom 1.35 bywał nawet szczytem hossy w 2013.

Sytuację ratuje podzielenie całkowitej kapitalizacji WIG_POLAND_MV przez całkowitą wartość księgową WIG_POLAND_BV:


oraz WIG_PE:

Spółki pokazują solidne zyski, rotacja z tech do klasycznych branż postępuje. Większość z moich spółek portfelowych śpi na gotówce (XTB, MRC, TRN, wkrótce MON i być może mocno oddłuży się ATT, jeżeli rząd pozwoli im zarabiać na rekordowo wysokich cenach nawozów). W środowisku wysokich stóp procentowych brak zadłużenia działa podwójnie na korzyść spółki: gotówka ulokowana na wyższy procent dodaje do zysku, podczas gdy zadłużona konkurencja traci na rosnących odsetkach i lewar zjada im zyski.


Co dalej?

Niestety trzeba się przygotować na "zdarzenie płynnościowe". Fed ściąga płynność i gdy zaczynają pękać zabezpieczenia, nie ma znaczenia jakość spółek: instytucje muszą wyprzedawać akcje, szczególnie te, na których nie mają strat.

Wklejałem jakiś czas temu analizę indeksu zmienności VIX (interpretowanego właśnie jako indeks płynności) i poziom 40 nadal nie został osiągnięty:


Wydaje się zatem, że finalna panika obecnej fali spadkowej dopiero przed nami. Pytanie jakie spółki polecą najmocniej. Wszystkie poziomy (MRC, Allegro i CD Projekt) z mojej październikowej prognozy zostały już osiągnięte. 

Ciekawe, że po 180 zł pełno było chętnych na kupno CDP, ale przy 120 większość widzi już RGR z zasięgiem 60 zł. Nie zamierzam i tak kupować tej spółki, ale shortów już na nią nie otworzę.

Allegro również jest poza moim kręgiem zainteresowań, chociaż zejście na kilkanaście zł byłoby już kuszące. Niestety nie mam zbyt wiele wolnych środków, za mocno załadowałem się w obecny portfel, a muszę trzymać gotówkę pod depo na ewentualne S-ki zabezpieczające (głównie psychikę) w czasie paniki.

Natomiast Mercatora agresywnie kupowałem gdy spadł na zakładany poziom 60 zł i żywo interesują mnie dalsze losy spółki. Patrząc zupełnie na świeżo, perspektywy rysują się pozytywnie: brak długów, nowa fabryka, śmieszna wycena po odjęciu gotówki. 

Zacząłem też skupować spółkę Sanok z założeniem, że kiedyś jeszcze opony będą ludziom potrzebne. Nie rekomenduję zakupu, nie miejcie do mnie pretensji, jeśli skopiujecie i stracicie. Patrzę długoterminowo, założenie jest, że sprzedam w hossie, gdy kapitalizacja zbliży się do przychodów rocznych:


Mam 2/3 założonej pozycji, ostatni pakiet czeka na 10 zł.


Podsumowanie

Na tym etapie bessy nie powinienem mieć tak dużej pozycji akcyjnej (ponad 90% portfela). Jednakże posiadane spółki są w trendzie wzrostowym lub jak Mercator wykazują oznaki ubicia dna. Jedynie Sanok nie wykazuje oznak zmiany trendu i kupiłem go stosując stare podejście łapania okazji. Wziąłem na klatę sporą stratę na Kernelu, ale udało się ją zasypać kilkoma udanymi zagraniami na pochodnych, skasowaniem wystrzału na Wojasie i wzrostami na reszcie spółek.

Zdarzenie płynnościowe (lokalna panika, wyprzedaż lub krach) nie oszczędzi w krótkim terminie żadnej z nich i mogę tylko liczyć, że uda mi się coś przyciąć na S-kach, żeby nie zwracać uwagi na spadki akcji. Przeżyłem już kilka krachów i jedyne czego wtedy żałuję, to że nie wytrzymałem z zakupami do krachowych poziomów. Docelowo widzę ceny każdej z moich spółek znacznie wyżej na przełomie 2023/2024.

Nie potrafię w tym momencie określić ani timingu, ani poziomów ewentualnego przyspieszenia. Po prostu czekam i obserwuję co pokaże rynek. Celem jest dowiezienie portfela do hossy bez głębszych strat.

Póki co dość dobrze sprawdza się ścieżka uśrednionej bessy dla SWIG80:




35 komentarzy:

 1. Widzę Sanok z lotu ptaka, ale raczej do przejęcia w zakłóconym łańcuchu dostaw. Sceptyk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy takim free float komuś to się uda? (65%)
   Naprawdę dziwny rynek. Teoretycznie to co miało spaść na dno, właśnie spadło. Technika pokazuje silne wsparcia na tylu spółkach. A z drugiej strony te wszystkie makro wykresy, na których brakuje ostatniego strząśnięcia przez Fed.

   Usuń
  2. Kiedyś obserwowaliśmy tego samego gościa (Valuestock geek) On po covidzie olał makro pomimo, że przewidział 2000 i 2007 i teraz tylko wycena mikro (biznesy) ma już 60% w akcjach. Myślę że trzeba widzieć wszystko. Otoczenie jest ważne. Ty masz większość w skoncentrowanym portfelu. Ja już prawie 90 % w gotówce. Oczywiście mogę przegapić moment wejścia. W covidzie byłeś na maxa w akcjach. Udało Ci się bo stało się to co się stało. Nawet ludzie bez pojęcia zarobili. Ja wówczas wszedłem w połowie spadków i wyszedłem przed wzrostami. Popełniłem błąd cytowanego blogera. Ty wytrwałeś. Giełda zawsze jest inna. To wiem.

   Usuń
  3. W Covidzie polskie akcje były po 3 latach spadków, a w trakcie krachu c/wk spadła z 1 na 0.7. W wycenach spółek były wszystkie czarne scenariusze, mogły zaskoczyć tylko na plus.

   Obecnie jesteśmy krótko po szczytach. Jednak nadal wiele branż jest wycenianych jakby dotknął je głęboki kryzys, mimo że ich sytuacja się polepsza: Monnari (c/wk 0.48) zarobiło 20 mln w 2021, ma 74 mln gotówki przy wycenie 94 mln. Grupa Azoty - c/wk 0.5, wielka fabryka w budowie, zyski z rekordowych cen nawozów. Mercator - c/wk 0.75, kapitalizacja 860 mln z czego 530 mln to gotówka przy braku zadłużenia.

   Być może popełniam jakiś kardynalny błąd, jednak póki co zakładam, że oczy większości uczestników rynku są zwrócone na niedawne spółki growth (głównie tech), które w większości są wciąż przewartościowane. Stąd dotcomowe wskaźniki S&P500 czy NASDAQ. Nie powinniśmy jednak rzutować ich na ewidentne przykłady zdołowanych spółek z klasycznych branż.

   Usuń
  4. Czemu uważasz, że wysokie ceny nawozów podniosą zyski Azotów? Przecież te ceny wynikają z kosmicznych cen surowca (gaz ziemny), z którego produkuje się amoniak.

   Usuń
  5. W 4 kwartale 21 ATT wykręcił świetne wyniki, marża była wysoka pomimo cen gazu. Zakładam, że jeśli nie będzie nakazu z góry, tendencja zostanie utrzymana w kolejnych kwartałach.

   Usuń
 2. Polecam z gamedev 11BIT i CREEPY JAR. Obydwie mają mnostwo cashu, sukces na koncie, stopy proc. im niestraszne, ciekawe projekty, wysoki kurs dolara sprzyja gamedev . Ewentualnie TEN, ale tam Zarząd sprzedaje co jakis czas. Z NC Drago ciekawie wygląda pod względem wyceny, sukces GSS i 2 gry jeszcze w 2022 r.

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście jutro ładuje się w MRC bo dopiero teraz dostałem sygnał zmiany kierunku. Allegro trzymam mimo że jestem na - . Chociaż tutaj może być jeszcze pogrom bo idą jak widać tak jak spółki technologiczne a tam jeszcze spore pole do spadków. Zaiste dziwny rynek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyli xtb następnym liderem wzrostów? Na pewno powinna to być prywatna firma z aspiracjami do wig20 no chyba że na bananie pojawi się jakiś rodzynek w stylu Dino lub LPP:) póki co nie ma co szastać kapitałem...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja obecnie powoli zaczynam zbierać dobre dywidendowe akcje bhw, gpw, acp, pko, pzu.ale tak żeby utrzymywać min. połowę portfela w gotówce. Buduję też część obligacyjną na 23 i 24 ze zmienna stopą, i na 25, 26, 27 ze stałą bo są mocno przecenione. Ponadto czekamna spadki s usa i uk pod dywersyfikację geograficzną. Nie chciałbym mieć wszystkich aktywów w Polsce. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, dla mnie cena 12,60 za Sanok była wystarczająca do wejścia poza tym brałem jeszcze Dębicę, Cyfrowy Polsat, Izostal i niestety wziąłem też Allergo ale mały pakiet z opcją uśrednienia, bo spodziewałem się dalszych spadków. Banki mocno obrywają i takie PKO też bym brał ale jeszcze za mocno 'rozpędzone są'.

  OdpowiedzUsuń
 7. @dedek

  Ostatnio właśnie z ciekawości przeglądałem wyniki Mercatora i widziałem poziom 340mln gotówki, Ty piszesz o 530mln ?! Znajac życie mam nieaktualne dane albo coś źle sprawdzam, podrzuciłbys linka w wolnej chwili, dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za stockwatch:
   Inwestycje krótkoterminowe 535 301
   w tym gotówka 339 606
   Te inwestycje to różne papiery skarbowe, obligacje. Szukają schronienia przed inflacją. Wyjaśnione w raporcie, ale już zapomniałem szczegóły :)

   Usuń
 8. Zadziwiony jestem tym Waszym Sanokiem. Kupowałem go na spadkach covidowych. Dedek pisze że opony zawsze będą potrzebne a ja wchodzę na ich stronę i w ofercie szukam opon i co? To mnie kosztowało sekundy. Potem patrzę czym handlują i widzę że w przypadku spowolnienia zamówienia spadną. Gospodarka Niemiec siada. Jedyną dla nich nadzieją są zmieniane łańcuchy dostaw i zamknięcie Chin. Ot i analiza minutowa macro. Sceptyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście mój błąd w użyciu sformułowania. Powinienem napisać "materiały podstawowe" czy jakoś tak. Chodzi mi o to, że bez względu na koniunkturę, produkty gumowe Sanoka są powszechnie używane od motoryzacji po AGD i budownictwo:
   https://www.sanokrubber.com/oferta
   Spowolnienie w Niemczech już jest faktem i Sanok wycenia je od miesięcy tracąc ponad 50% wyceny, nie mówiąc o szczytach sprzed lat.
   Z informacji od prezesa zarządu wynika, że spowolnienie silnie dotknęło całą branżę i część konkurencji bankrutuje. Sanok przygotował solidną poduszkę finansową na ten trudny okres. Rynek ma wiedzę o najbliższych kiepskich miesiącach, nikt jednak nie wie co będzie w przyszłości. W 2020 według niektórych ropa nie miała już nigdy dotrzeć do 50 dolarów, a dziś po przebiciu 100$ sky is the limit.

   W środowisku wysokiej zmienności od szoków podażowych nigdy nie wiadomo kiedy nagle wszyscy rzucą się na produkty danej firmy i jej wycena nie zmieni się o 180 stopni.

   Usuń
  2. Jeszcze co do Sanoka, to trzeba mieć świadomość, że moje podejście jest z założenia długoterminowe. Azoty zaczynałem kupować w 2018, potem trochę dobrałem w kolejnych latach, ale główną pozycję zbudowałem jesienią 2021.
   Monnari pierwsze zakupy w 2019, główne 2020-2021.

   Usuń
  3. Nigdy nie śmiałbym Ci wytykać błędów bo sam ich wciąż za dużo popełniam. Czytuję Cię nie bez powodu i uważam że masz czuja popartego wiedzą i praktyką. Napisałem to bo jak widzę komentarze w stylu: "kupiłem x za Y" i to cała analiza to oczy mi się robią duże ze zdziwienia. Sceptyk

   Usuń
  4. Po to właśnie piszę publicznie, żeby mnie prostować :) Dobrze, że zwróciłeś uwagę na opony, mi się pomieszały analizy sprzed tygodni, bo chciałem jeszcze kupować Continental, ale w końcu musiałem wybrać jedną z dwóch spółek i padło na Sanok.

   Usuń
 9. Panowie przed nami czas gotówki..., kto ma cash będzie miał w czym wybierać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się kolego że nawet patrząc na wykres to czas na sprzedaż był jesienią tamtego roku jak byś wtedy napisał że to czas gotówki to byłbyś bliżej prawdy a teraz to stwierdzenie jest mocno spóźnione a może nawet błędne :)

   Usuń
  2. Witam. Zgadzam się z kolegą w zupełności że teraz to już nie jest dobry czas na sprzedaż. Ja też nie mam samej gotówki w portfelu bo ponad 60 % to akcje i obligacje, ale parę groszy jeszcze jest na zakupy pod dłuższy termin. Ps. ważne jest też to ile mają długów i gotówki firmy które kupujemy, bo wysokie stopy mogą zjadać zyski zadłużonych firm. Pozdrawiam.

   Usuń
 10. https://stooq.pl/n/?f=1486154
  Dedek jak raporcik :)?
  Ja wczoraj dobrałem na spadku cudów nie oczekuje ale walor ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Traktuję XTB jak odpowiednik CD Projekt sprzed dekady :) Spółka powinna skalować biznes i zaistnieć globalnie z nowatorskimi rozwiązaniami dla tradingu, wtedy sky is the limit.

   Usuń
 11. Ja dzisiaj tez dobrałem xtb. Możliwe że ten kwartał będzie dla nich nawet lepszy niż poprzedni. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Cóż. Nie miałem wyjścia, wróciłem wczoraj na XTB po rocznej nieobecności :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Dedek co myślisz o Boryszewie?Ma wypłacić dywidende ponad 20 procent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie śledzę spółki. Trzymam się od Karka z daleka w czasie bessy, ale to moja prywatna zasada :)

   Usuń
 14. Musiałem zamknąć część pozycji, żeby cash podciągnąć pod 20%.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dedek Jak oceniasz obecna sytuację czy to już akcja kapitulacja:)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam za i przeciw na każdy scenariusz. Musiałem zamknąć kilka obiecujących pozycji, żeby mieć amunicję w razie załamania rynku, ale też nie ruszam długoterminowych pozycji. Na razie jeszcze nie czuję paniki "liquidity event/zdarzenia płynnościowego".

   Usuń
 16. Witam.
  Zakupiłem dzisiaj pierwszy pakiet Relpolu myślę, że ta spółka może być beneficjentem wstrzymywania chińskiego eksportu części i komponentów do produkcji.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dedek jakie spółki sprzedałeś ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CMP (wcześniej chyba nie pisałem o spółce, bo miała przechować kapitał, ale nie ma sił na odbicie i zrealizowałem na niej niewielką stratę) i Bayer (zysk szybko topniał, a nie zakładam tam wielkiej przestrzeni do wzrostów jak np. na Monnari czy Azotach).
   Powiększyłem nieznacznie pozycję na ATT dzisiaj (zysk w 1 kwartale 880 mln, nigdy tyle w rok nie zarobili), ale resztę trzymam na zakupy pod ewentualny krach i depo pod szybkie S-ki :)

   Usuń
 18. Mam pytanie jak się ma ew. kurs USDPLN do wzrostów/spadków na GPW? Gdyby shortowano nasz rynek jakiś czas temu, to wychodząc "dzisiaj" z pozycji zamieniano by PLN na USD/EUR - zastanawiam się na ile to może mieć jakiś wpływ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki co PLNUSD jest skorelowany z WIG, co jest pozytywnym sygnałem - oznacza, że jeśli kapitał sprzedaje akcje i wychodzi, to PLN się osłabia. Jeśli PLN będzie słabł, a akcje będą rosły, to będzie znaczyło, że materializuje się scenariusz upadku waluty i inwestorzy uciekają od złotego i obligacji w cokolwiek namacalnego (akcje, nieruchomości, kruszce).

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca