sobota, 21 maja 2022

Rydzyk fidzyk

W minionym tygodniu wszedłem w akcje all in. Główne pozycje przedstawiłem w ostatnim wpisie, z wymienionej czwórki bardzo dobrze zachowują się Azoty i Monnari. Rzutem na taśmę wróciłem na Votum, które traktuję jednak jak covidówki w 2020 - spółka jednego story, w pozytywnym scenariuszu trzeba dobrze poprowadzić pozycję, by ewakuować się przy oznakach euforii.

Dlaczego agresywnie spozycjonowałem się w akcjach, choć niedawno pisałem o ryzyku zdarzenia płynnościowego?

1. Polski rynek pozostaje silny. Spółki value na które postawiłem w planie 2022 rosną pomimo spadających indeksów.

Cena do zysku dla WIG jest na poziomach dołków bessy:


W tygodniu utworzyłem ankietę jak przewidujecie przyszłe zachowanie wskaźnika:


Kiedy jednak patrzę na raporty za pierwszy kwartał 2022 Azotów, XTB, spółek surowcowych, stalowych, to nie jestem przekonany, że rynek będzie dalej ignorował ich historyczne zyski w świetle utrzymujących się trendów.

Inwestorzy utrwalili przekonanie, że spółki cykliczne oddają wszystkie zyski, kiedy mija koniunktura, dlatego wolą łapać noże na spadającym techu. Zyski zgromadzone na koncie wydają się bardziej iluzoryczne od potencjalnych przyszłych zysków z atrakcyjnych opowieści.


2. Małe spółki wykonały zakres "pierwszej fazy" spadków:


Od 2007 roku to 5-ta taka sytuacja. 2 razy rynek spadał dalej, 2 razy zaczynał hossę (z silnymi korektami po drodze jak np. w 2012).

Aby ocenić prawdopodobieństwo kierunku wybicia spójrzmy na bliźniaczy do C/Z wykres kapitalizacja vs EBIT dla całego rynku:


Zarówno w 2008 jak i pod koniec 2018, kiedy pierwsza faza poprzedziła kontynuację spadków, wskaźnik był na wysokich poziomach. Obecnie jest jak w dołkach 2009, 2011/2012 i 2018.

3. Poland can into space

Mój konik od roku: all gpw vs all nyse index rośnie od 2 lat:
4. Wojna

O wojnie przestałem pisać. Sytuacja za bardzo mnie przytłacza. Zbyt długo studiowałem historię, żeby wierzyć w rychłe zakończenie wojny. W 1914 żołnierze ochoczo ruszali w sierpniu na front, by zdobyć stolicę wroga przed świętami. Wojny przeciągają się na lata, a zmagania między imperiami trwają dekady. Zapomnijcie o szybkim happy endzie.

Na początku inwazji napomknąłem, że wojna na Ukrainie to de facto proxy war między USA i Chinami. Prześledźmy esencję faktów:

1. W 2020 i 2021 Chiny magazynują potężne ilości paliw i zboża.

2. Rosja stawia NATO nierealne żądania. Ogranicza dostawy gazu do Europy i blokuje eksport nawozów.

3. Na prośbę Chińczyków Putin przesuwa inwazję na koniec olimpiady w Pekinie. Dzień przed rosyjską inwazją Chiny dokonują ataku cybernetycznego na Ukrainę.

4. Pod pretekstem Covida Chiny zamykają główny port świata w Szanghaju.

Wojna materiałowa trwa od lat (2018 - Trade War) i jak zawsze w długich trendach, z czasem nasila się. Do coraz większej liczby ludzi dociera, że atak był ukartowany przez obie strony.

Co 100 lat ludzkość zmaga się o prymat nad światem. Do prowadzenia wojny potrzebne są surowce, huty i fabryki. Przed inwazją rosyjską łudziłem się, że nowy cykl towarowy będzie związany z inwestycjami w infrastrukturę, transformację źródeł energii i recykling. Teraz, gdy wszystkie kraje gwałtownie rozkręcają zbrojenia, nabieram pewności, że to one będą głównym zasysaczem kapitału.

Wczoraj przypadkowo obejrzałem kawałek programuj informacyjnego jednej ze stacji. Wojna, nowa epidemia (małpia ospa), największe upały od 100 lat, wypalanie dżungli amazońskiej pod uprawy. Ludzie, którzy to oglądają żyją od 2 lat w strachu. Po obu stronach barykady. Społeczeństwo jest oswajane.


38 komentarzy:

 1. Cze Dedi, wchodzisz w HSW?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem co to jest. Jakieś IPO?

   Usuń
  2. HSW Stalowa Wola (np. Kraby i Raki) oraz PIT RADWAR - jak sama nazwa wskazuje radary. Zbrojeniówka pełną gębą - made in Poland. Zapisy od 9 maja.

   Usuń
  3. HSW (Kraby, Raki) oraz PIT RADWAR (radary) - zbrojeniówka pełną gębą. Zapisy od 9 maja.

   Usuń
  4. Znalazłem tylko info, że ktoś chce się pozbyć akcji poza rynkiem w pakietach min. 100 tys. EUR, i że nie będą notowane na giełdzie.

   Usuń
 2. Gratuluje Dedek odwagi za wszystko kupić akcje , ja mam zaledwie połowę w akcjach reszta gotówka prawdopodobnie wygrasz na tym
  zakładam tak z racji twojego doświadczenia na giełdzie i wiedzy którą masz o poszczególnych spółach o których piszesz bardzo konkretnie .Co do Votum to jednak uważam że kurs jest na historycznych maksimach nie mam przekonania do takich sytuacji ale życzę powodzenia może i to będzie drugi Mercator .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Czas pokaże jak się sytuacja rozwinie, mam wiele pokory, bo już nie raz dostałem gonga od rynku. Pewne pozycje są krótkoterminowe, mam nadzieję zamknąć je w czerwcu z zyskiem i mieć kapitał na zabezpieczenia.

   Usuń
 3. witam czy posrod spolek ktorymi interesujesz sie nie ma allegro? wydaje mi sie, ze spolka sie ciagle rozwija wyniki poprawia i chyba wycena sie urealnila. Sam liczylem na spadki ponizej 20zl okolice 17-15 ale kurs ostatnimi czasy wydaje sie dosc mocny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Allegro na razie mnie nie interesuje. Myślę, że nie będzie tutaj odbicia typu V, raczej wielomiesięczne ubijanie dna i rajdy w obie strony. Jeśli zobaczę taką formację, to poszukam miejsc do wejścia. Teraz skupiam się na spółkach, które weszły w trendy wzrostowe z niskiej bazy.

   Usuń
 4. Dedek możesz napisać coś więcej o tych pozycjach krótkoterminowych ?
  jakie branże ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wolę nie pisać, bo to są często bardzo spekulacyjne zagrania, z których mogę wyjść godzinę po tym, jak opublikuję dlaczego kupiłem :)
   Przykład: kupiłem Astartę jak podali, że obsiali cały areał i ich aktywa są pod kontrolą ukraińską. Spółka ma obecnie C/Z 1.19 i zarobi krocie w 2022, bo świat zaczyna głodować. Ale równie dobrze ruscy mogą im zrzucić bomby na magazyny, podpalić zboże w trakcie żniw i będzie katastrofa.
   Czasem robię wrzutki na Twitterze, z których można wywnioskować, że kupiłem Netflixa, ZAP, przez chwilę miałem Fejsa. Więcej nie piszę, bo jak mówię: za często dokonuję tam rotacji.

   Usuń
 5. Probujesz moze jakies zagrania na obligacjach, mocno ostatnio dostaly i mimo szalejacej inflacji mozna dostrzec sygnaly deflacyjne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupiłem trochę najtańszych obligacji sp i bgk. Target rentowności 3-4%.

   Usuń
 6. Hej, jak zawsze ciekawie u Ciebie na blogu! Masz dużą pozycję na ATT. A jak postrzegasz same Puławy ZAP? Ostatnio zostały mocno w tyle za Grupą, a same wyniki za Q1 b. dobre

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupiłem tydzień temu:
   https://twitter.com/podtworca/status/1526866679489343491
   Nie miałem już wolnych środków, więc zrobiłem flipa z części Ciecha :]

   Usuń
 7. Z ZAP jest ten sam problem co KGN świetna spółka ale z prawie 100% zaangażowaniem głównego udziałowca. Brak grubasa który by szarpnął kursem. Ryzyko gnojenia kursu pod wykup. Casus Energii. Z WIG20 korci mnie PKN i PEO z WIG40 "bankrut" PKP. Zauważyliście że Morawiecki wycofał z agendy likwidację OFE? Czyli mamy OFE i PPK. O ile w sektorze MSP PPK ponosło porażkę o tyle w całym sektorze budżetowym jest ogromna partycypacja. Budżetówka to nie tylko adm rządowa ale też cały sektor samorządowy. Plus pracownicy w dużych spółkach. Będzie jeszcze pompeczka na bananie i to przy słabym SPX I Nasdaq. Paluszki pod dupcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czemu PKP? Tzn. waluacja śmieciowa podoba mi się na fazę hossy, kiedy można szybko 100% wykręcić, ale na dłuższy termin to bym im grosza nie powierzył.
   Na energetykach nauczyłem się, że trzeba czekać na zmianę trendu długoterminowego (czynnik niezależny - globalny), żeby wejść w takie spółki. Spółki azotowe miały tę przewagę, że były dobrze zarządzane i broniły się wynikami, więc irracjonalne spadki były dobrymi momentami na uśrednianie. PKP bałbym się uśrednić w bessie.

   Usuń
 8. Panie Desek a jak Pan się zapatruje na akcje KGH?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam za literòwkę. Miało by ć Dedek

   Usuń
  2. Na spółkę zapatruję się byczo w kontekście przyszłej hossy, ale ustawiłem się na 100 na zakupy, więc jeśli rynek nie zrobi do jesieni drugiej nogi bessy, mogę przegapić rajd na tym papierze.

   Usuń
 9. PKP podoba mi się wykres, tzn historycznie największe volumeny od 2 lat. Nie wiem czemu ta spółka nie zarabia? Tu jest jakiś strukturalny problem. Jest pod co grać/inwestować. Miał być intermodalnych, terminal Małaszewicze i transport z Chin. Narazie to temat zamknięty. Ale otwiera się perspektywa transportu surowców z Ukrainy, transporty wojskowe nasze i Natowskie, może węgiel który będziemy kupować z Kolumbii albo Australii. Może pójdzie wajcha z UE na transport kolejowy jako eko a transport drogowy będzie miał pod górkę(już ma z uwagi na cenę ropy). To jest defacto spółka strategiczna. Kosztuje 500 kk ile może być taniej. Podoba mi się. Może być grana pod różne narrację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kryzys paliwowy sprawi, że bardziej opłaci się wozić towary pociągami, a rozładunek na tiry już lokalnie. Trzeba śledzić narracje.

   Usuń
 10. Co do PKP to dobre pytanie ile może być taniej ? mnie też wychodzi że niewiele może spaść do 9 zł , 10 zł ? . Pomyśleć że kiedyś była po 40-80 zł to teraz wydaję się okazją ? Kiedyś nawet na tym coś zarobiłem ale takie symboliczne pieniądze i dobrze że sprzedałem bo teraz to już byłby spory minus.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam.
  Dedek czy w kwestii mercatora po staremu. dokupujesz jeszcze. Bo zszedł pod 60. Ja dzisiaj zakupiłem pierwszą partię. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podbieram kontraktami pod odbicia. Papier do grania od bandy do bandy.

   Usuń
 12. Jak myślicie, czy covid da jeszcze jakąś poważniejszą mutację na jesieni, czasami tak się zdarza po pandemi, że jeszcze jest taki nawrót. Ja na kontrakty jestem za cienki ale myślę o zakupie mercatora pod taki scenariusz. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja szczerze nie rozumiem trochę obecnej wyceny Mercatora, jak już pisałem do @dedek tam poziom gotówki zaraz przewyższy wycenę;)
  Azoty ciekawe czy wrócą na wsparcie fobii wcześniejsze opory (coś kolo45) i dalej w górę ?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie próbuję tłumaczyć sobie sytuacji. O ile jeszcze w przypadku Mercatora można mieć zastrzeżenia do prezesa czy perspektyw biznesu rękawiczkowego w najbliższej przyszłości, to wycena ATT pokazuje, że w krótkim terminie fundamenty nie mają znaczenia. Liczy się tylko story i moda. Jednak na świeczkach miesięcznych widać na ATT klasyczny trend wzrostowy, więc za rok powinno być wyżej. Może jak w przypadku XTB gotówka na koncie musi doganiać kapitalizację, żeby ruszyło kilka procent w górę :)

   Usuń
 14. Hej. Po 1 fajnie ciekawie i trafnie Piszesz. Apropo story i modzie. Co sądzisz o Lubawie. Była grana poważny wzrost. Poważne spadki . może czas na solidne wzrosty realne nie spekulacyjne. Kg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubawą czasem pogrywam czysto spekulacyjnie. Nie znajduję tam wartości dla akcjonariuszy mniejszościowych.

   Usuń
 15. Witam. Obstawiam, że początek hossy na gpw rozpocznie się po zakończeniu wojny w Ukrainie. Jakie macie zdanie w tym temacie czy raczej obstawiacie inny scenariusz. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam. Co myślisz o Bowim i jego rekordowej dywidendzie?

  OdpowiedzUsuń
 17. Z tym początkiem hossy po zakończeniu wojny to raczej wojna w Ukrainie się szybko nie skończy prędzej doczekamy się hossy na GPW .
  Tymczasowe zawieszeni broni jest możliwe ale to tylko dodatkowy czas dla Rosjan na uzupełnienie braków i mobilizacje następnych jednostek .

  OdpowiedzUsuń
 18. Wydaje mi się że mocno siadają obroty na GPW w ostatnich tygodniach. Był jakiś strzał 2.1mld czy coś ale wszystko poniżej 1.5 a na pewno już poniżej 1mld to słabizna po jakieś 0.5 czy 0.7. Słabo to widzę.
  Już chyba ze 3 razy nie mogłem uwierzyć jak rosło w kowidowym okresie 2020-22 ale teraz już chyba zaczyna być zgodne z cyklami i inflacją, plus wojna, żywność, drożyzna.

  OdpowiedzUsuń
 19. I nie ma znaczenia że:
  "Spółki na GPW już teraz ekstremalnie tanie"
  https://10-procent-rocznie.blogspot.com/2022/06/spoki-na-gpw-juz-teraz-ekstremalnie.html

  OdpowiedzUsuń
 20. witam , Chcialem zapytac o pozycje na mercatorze nie wiem czy w dobrym watku poruszylem temat ale mam nadzieje, ze odczytasz. technicznie mamy dizisaj wybicie wsparcia na 58 trojkat ktory rysowalem juz jakis czas temu opuscil walor dolem, chcesz to rozgerac czysto technicznie czy siedzisz bo uwazasz ze jest tanio pod katem AF. pozdrawiam Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż - dobry zysk zamieniłem na dzień dzisiejszy w niewielką stratę, ale nie zamierzam sprzedawać. Zakładam, że poziom gotówki ok. 50 zł na akcję, powinien być solidnym wsparciem. Jeśli zejdzie na 50, będę dobierał kontrakty, żeby nie zamrażać więcej gotówki w tej spółce i oddawał na odbiciach pod 60-70 zł.

   Usuń
  2. Witam. Jak szacujecie ile jeszcze poleci to wszystko ja szacuję, że min 10-15%, a czasowo z 3 -6 mcy. Ps a może bankructwo rosji będzie takim przełomem w tej bessie. Pozdrawiam. Seba.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails