niedziela, 3 kwietnia 2022

Cykl sektorowy w USA

Jako wegetarianin cyklista przykładam ogromną wagę do wszelkich zależności czasowych na wykresach. Hossa-bessa, Kitchiny, Kuznetsy, Fibonacci to moja dewiza.

Na początek spójrzmy na model zachowania branż USA na tle cyklu gospodarczego:


Szczęśliwie dla nas na każdy sektor istnieje ETF, możemy zatem porównać siłę sektorów na przestrzeni ostatniego roku:


Ręczne porównywanie wykresów byłoby trudne, stworzyłem zatem dwa wskaźniki (jeden porównuje podobieństwo rozkładu sił, drugi bierze dodatkowo pod uwagę trendy):


Interpretacja wykresu jest taka: im niższa wartość, tym większe podobieństwo do obecnego rozkładu sił.

Zaznaczmy zatem lokalne ekstrema:


I nanieśmy znalezione daty na wykres S&P500:


Podobnie jak w przypadku WIG i szerokiego rynku, również dla giełdy amerykańskiej stworzyłem syntetyczny indeks "All NYSE", grupujący bez wag wszystkie spółki z NYSE, które pozostały na giełdzie (podlega zatem tzw. błędowi przeżywalności - w skład indeksu nie wchodzą spółki, które wypadły z giełdy):


Podsumowanie:

1. Branże w USA zachowują się podobnie jak w czasie cyklicznych bess 2007-2009, 2011-2012, 2014-2016, 2018-2020.

2. W każdym przypadku w skali roku wystąpiła jeszcze fala wyprzedaży. W 2012 była niewielka po pół roku, w 2020 potężna dopiero rok później. Możemy zatem obserwować miesiące wspinania po ścianie strachu, jak i krach. Gdy spojrzymy na głębokość spadków, zauważymy że minimalny zasięg bessy cyklicznej został już wykonany:4. Dla mojej strategii to czytelny sygnał, że nie rozpoczęliśmy jeszcze fazy młodej hossy. Oznacza to, że:
- należy utrzymywać pozycję gotówkową,
- nie dać się ponieść lokalnym euforiom i nie gonić rosnących spółek,
- nie ma się co przywiązywać do ostatnich zysków na długoterminowych pozycjach, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem zostaną jeszcze poddane korekcie,
- utrzymuję pozycję na spółkach pokazujących siłę i tanich fundamentalnie, gdyż od 2 lat utrzymuje się przewaga szerokiego rynku w PL względem US:To tyle na dzisiaj, trzymajcie się. Czekajmy i działajmy na rzecz lepszych czasów..

19 komentarzy:

 1. Polecam, może i paker ale gada bez owijania
  "Nowy ład"
  https://www.youtube.com/watch?v=yghvqzlCgRI

  OdpowiedzUsuń
 2. Dedek , nie stosujesz strategi że warto warto zrealizować zysków na pozycjach długoterminowych które już urosły i poczekać na korektę której wystąpienie jest prawdopodobne ?
  Mam na myśli sprzedanie np 50% danej pozycji w portfelu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie staram się wytrwać na pozycjach dopóki analizy długoterminowe pozostają w mocy. W hossie stosuję redukcje, szczególnie gdy niektóre pozycje zaczynają ważyć zbyt dużo. Nie wiem jednak jak ostatecznie pokieruję obecnymi pozycjami, bo wiele razy przedwczesne branie zysków pozbawiło mnie największych profitów (np. miałem 500 akcji Mercatora na początku 2020 ze średnią poniżej 10 i sprzedałem je nim doszły do 30 zł :D).

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Jest. Miałem już chwile zwątpienia w spółkę, ale wciąż to największa pozycja w portfelu - w tym momencie już 20%. Wolę się jednak nie podpalać. Tutaj nie chodzi o zyski za miniony kwartał, tylko czy będą skalować biznes globalnie, żeby powtórzyć w jakiejś części sukces CD Projekt.

   Usuń
 4. Dedek a na naszym podwórku Eurocash chyba powoli wstaje z kolan...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dedek z tym Mercatorem to naprawdę spora różnica zysku miałem podobnie kata wstecz na eko-exporcie kupowałem chyba po 1 zł - 1.30 o max był 50 zł ? niestety sprzedałem po 2 zł historia zatoczyła koło bo znów jest po około 2 zł :).
  Zastanawiam się czy w razie osuwania się rynku nie należy redukować ATT , XTB , MRC ? i innych które posiadam z zyskiem.
  Łatwiej jest wytrwać nawet na stracie niż na zysku który znika .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie pomogę z decyzją o redukcji. Załóżmy, że XTB spadnie na 15, a potem do 2024 urośnie do 50 zł. Z 20 zł oznacza to spadek o 25% lub wzrost o 150%. Może gdyby ATT urosło do 60 zł, to biorąc pod uwagę mój długoterminowy cel 120 zł, zredukowałbym i ewentualnie odebrał na korekcie. Z 45 zł chyba przeczekam turbulencje i wolę zabezpieczać się kontraktami.

   Usuń
 6. Co do tego linku do youtube który ktoś tutaj podał :
  https://www.youtube.com/watch?v=yghvqzlCgRI
  Paker czy nie paker nie ma dla mnie znaczenia staram się nie
  oceniać ludzi po wyglądzie ale przysłowiowej Ameryki nie odkrył
  taki lekki ludowy demagog mieszanie śmieci George'a Floyda i demonstracji pod ambasadą USA czy obrona praworządność z polskim Ładem , inflacją . Jak ludzie uważają że warto demonstrować to mogą to robić to właśnie demokracja .
  Jak chcą demonstrować przeciwko Polskiem ładowi to też mogą . Widzę tu takie dzielenie i tak już podzielonego społeczeństwa co jest na rękę rządzącym i nie tylko w Polsce.
  Pełno jest takich ludowych filozofów w sieci przez co rzeczy naprawdę wartościowe jak na przykład ten blog często giną w zalewie treści płytkich i bezwartościowych .

  OdpowiedzUsuń
 7. W zeszłym miesiącu Goldman Sachs podniósł krótkookresowe prognozy dla miedzi, aluminium i cynku .W przypadku aluminium na razie się nie sprawdza
  a cena na dziś jest nawet mniejsza niż przed feralnym 24.02 .
  Jak Dedek przewidujesz zachowanie tego metalu do końca 2 kwartału o ogólnie metali np miedzi ?

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Goldman-Sachs-podnosi-krotkookresowe-prognozy-dla-miedzi-aluminium-i-cynku-8294725.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Fed wygeneruje korektę na surowcach w 2022. Co miało urosnąć, już to w większości zrobiło. Ściąganie płynności = wysoka zmienność i krachy na poszczególnych aktywach.

   Usuń
 8. Ostatnio słyszałem opinie że inwestowanie na polskiej giełdzie nie ma sensu bo nie ma na niej dobrych firm. To w takim razie po co giełda? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to od lat słyszę od inwestorów value, a ostatnio to pewnie najwięcej narzekają akcjonariusze CDR :)
   Nie da się ukryć, że jeśli porównać wzrosty na spółkach chemicznych z USA i polskich, to coś u nas nie halo. Myślę jednak, że jak ruszy hossa i wejdzie w fazę bardziej dojrzałą, to u nas będzie wystrzał jak z procy.

   Usuń
  2. Poza tym szeroki polski rynek jest silniejszy od szerokiego amerykańskiego rynku od 2018:
   https://stooq.pl/q/?s=^_pl:^_us&c=5y&t=c&a=lg&b=0
   W US wprowadzili za dużo tech grzanek na giełdę.

   Usuń
 9. Na growych spółkach przecież już dawno skończyło się bicie historycznych szczytów więc co można oczekiwać po cdr? W tej chwili nie ma żadnej spółki która poprawia historyczne szczyty więc tak naprawdę obecność na GPW jest zbędna jest czas na inwestycje i czas na odpuszczenie i już od dawna mamy ten czas. Czyli lepiej poczekać na nowych liderów tak jak kiedyś Dino Cdr czy Mercator. Cierpliwość to skarb.

  OdpowiedzUsuń
 10. Na MRC korekta się rozhulała podobnie jak na allegro .
  Jednak Dedek twoją prognozę spadku 90% od szczytu uważam za zbyt pesymistyczną .
  Ogólnie jestem sceptycznie nastawiony ale nie aż tak .. dlatego cały czas wstrzymuje się od zakupu .
  Zakładam że warto dobierać MRC po tej cenie co też robię podobnie jak podczas ostatniego załamania kursu poziom 50 zł
  i niżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MRC spadł ponad 90% od szczytu (760->47). O Allegro pisałem 2 z przodu, aż 90% nie zakładałem. Doszli prawie do 100, więc dołek na 23 dał ok 77% od szczytu. Zakładałem możliwe 90% spadku Kernela od szczytu (6-7zł), ale chyba rynek już wycenia wypchnięcie kacapów, co byłoby bardzo pozytywne.

   Jeśli chodzi jeszcze o MRC, to jestem pozytywnie nastawiony do spółki. Gdyby nie to, że doszedłem do 10% w gotówce i to jest żelazna rezerwa pod depo na S-ki, a reszta papierów rośnie lub trzyma się mocno, to bym jeszcze dokupił w obecnej cenie.

   Usuń
 11. Przepraszam pomyliłem allegro z kernelem . Dziś solidny spadek na allegro - 8 % . Jak jutro znów będzie na minusie to coś kupie.
  MRC ponownie ładnie odbił czyli założenia się sprawdzają.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails