niedziela, 20 marca 2022

WIG dalej książkowo

WIG20 odrobił 50% strat od dotychczasowego dołka bessy:Zupełnie "przypadkowo" biegnie tam średnia 45-dniowa (nieudany atak) oraz wyłamane wsparcie 3-miesięcznej konsolidacji, na której indeks wyrysował RGR. Formacja wzrostowa to A-B-C, czyli klasyczna korekta.

Celowo używam terminów z klasycznej Analizy Technicznej, bo ostatnio odnoszę wrażenie, że jest wyszydzana. Możliwe, że jestem zwodzony przez losowość, jednak postanowiłem na tym poziomie zabezpieczyć swoje pozycje.

Sytuacja przypomina mi rok 2011 po krachu:

13 komentarzy:

 1. Dedek czy według Ciebie była już faza kapitulacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko mi to teraz ocenić. Minimum czasowe bessy już zostało wykonane, czyli gdyby teraz ruszyła hossa, mam już cykle, które pokazują, że to możliwe. Jednocześnie taka uśredniona standardowa bessa zakłada, że dno zostanie uklepane między wakacjami a końcem roku.

   Dlatego cały czas powtarzam: bessa 2017-2020 była tak długa, że zaburzyła cykle - wcześniejsza podobna była w latach 2000-2003. Późniejsza bessa cykliczna 2004-2005 była płaska i niewielka, dlatego zostawiłem na obecną bessę akcje niedowartościowanych spółek typu Azoty, Monnari, XTB, kupiłem w trakcie Mercator i Ciech.

   Zakładam, że kapitulacja była już na Mercatorze. Na spółkach nawozowych była ledwie korekta w locie i już pną się na szczyty - to jest znak, kto poprowadzi przyszłą hossę.

   Usuń
  2. a co z Allegro w jednym z wpisów zwracałeś uwagę na cena z dwójką z przodu było 23,1

   Usuń
  3. Allegro pozostaje poza moim zainteresowaniem. Na razie wycena wciąż wydaje mi się zbyt wysoka. Łatwiej obracać mi się w spółkach przemysłowo-produkcyjnych, które wciąż są niedowartościowane według klasycznych miar.

   Usuń
 2. Dedek co dokładnie rozumiesz pod pojęciem zabezpieczenie pozycji ?
  Nie uważasz że Police też wzrosną gdy cała branża będzie rosła ? Gdzie widzisz pierwszą korękte na ATT ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabezpieczenie ogólnie pozycji kontraktami. Co do ATT, to patrzę tylko na świece miesięczne - do 2023/2024 buy&hold.

   Usuń
 3. Dzięki za opinie, też mi się wydaję mi że Azoty będą liderem ponieważ na tym krachu i w ogóle przez dłuższy czas prawie dreptała w miejscu w boczniaku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Próbuję się rozeznać w opcjach. Domyślam się, że przez "postanowiłem na tym poziomie zabezpieczyć swoje pozycje." rozumiesz kupno opcji PUT na WIG20 (bo innych nie ma?) na 2100.

  Powiedzmy, że mam pozycję 40k w WIGu i chcę skopiować ten ruch. Opcje zapadają w trzeci piątek. Powiedzmy, że mówimy o zabezpieczeniu się przed korektą do 15 kwietnia. Patrzę na legendę tutaj:
  https://www.gpw.pl/instrumenty-pochodne
  i rozkminiam, że w tym wypadku chodzi o:
  OW20 P (PUT kwiecień) 22 (2022 rok) 2100
  Czyli coś takiego kupuję, ale jeszcze pytanie ile. Rozumiem, że dla potrzeb takiego ubezpieczenia zakładam, że siedzę w 40k WIGu20 na poziomie 2100.

  Jak wyliczyć to "ile", żeby na 15 kwietnia zostać ze stratą premii w wypadku spadków?

  Co potem muszę zrobić, żeby skorzystać z tego instrumentu? Powiedzmy, że nadchodzi 15 i rzeczywiście WIG20 jest niżej. Do kiedy dokładnie mam czas sprzedać? Do końca sesji 14-tego? Muszę/mogę coś ustawić, żeby nie stracić tego zysku przy wygaśnięciu?

  Albo powiedzmy, że jest 5 kwietnia i WIG20 na 2000 i spodziewam się, że już będzie rósł. To jest jak każdy inny papier i mogę to sprzedać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę jeszcze poszukałem i wydaje mi się, że to jest tak: mnożnik jest 10zł, czyli kupując 20 takich popierów mam ekspozycję jakbym był w WIGu na 42000 złotych. Aktualna cena to 80 za papier czyli 1600 za takie ubezpieczenie. Zgadza się?

   Dalej nie wiem co ze sprzedażą tj, jak ustawić automat tak, żeby nie przepadło, jeśli 14 kwietnia na zamknięcie rzeczywiście będziemy niżej.

   Usuń
  2. Zabezpieczam się kontraktami na fw20 i akcje spółek. Opcji nie kupuję w takich wypadkach, za wysoki koszt. Poczytaj o opcjach, jest mnóstwo stron z przykładami. Kiedyś grałem nimi często, teraz tylko w wyjątkowych momentach, gdy gram pod gwałtowną zmianę trendu - kupuję wtedy tanie opcje OOM (out of the money).

   Usuń
  3. Dzięki, faktycznie opcje wyglądają na mało płynne, bo są per-cena i to bardzo rozdrabniają rynek. Futures wygląda lepiej. Czy dobrze rozumiem, że przy 20zł za punkt i WIGu20 na poziomie 2100 -- jeden kontrakt, to ekwiwalent pozycji 42k na WIGu?

   Usuń
  4. Tak, wig20 x 20. W opcjach 1 pkt = 10 zł.

   Usuń
 5. Mimo wszystko uważam że warto mieć oko na Lubawę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca