niedziela, 25 kwietnia 2021

Portfolio wiosna 2021

 Po ewakuacji z szerokiego rynku zabezpieczyłem większość gotówki i skupiłem się na skoncentrowanych zagraniach. Przedstawiam dzisiaj główne pozycje licząc na konstruktywną wymianę zdań.

Moje założenia na jakiego rodzaju rynku jesteśmy opisałem już kilka razy: późna hossa/wczesna bessa/rotacja do value/boczniak jak w 2004/2005 lub 2010. 

Wykres z planu na 2021 wskazuje jak mogłyby zachować się SWIG80 i WIG w takim scenariuszu:
1. Inwestycja długoterminowa

XTB. 

Liczę na dalszy rozwój i globalną rozpoznawalność. Spółce poświęciłem sporo wpisów, więc tutaj nie będę się rozwodził.


2. Inwestycja spekulacyjna 2021

Monnari i odzieżówka. 

Odzieżówka jest jedną z najbardziej poturbowanych przez pandemię branż. Zakładam, że spółki, które przetrwały lockdowny, skorzystają na boomie konsumenckim, kiedy sklepy zostaną znowu otwarte. Główną pozycję otworzyłem na Monnari. Spółka ma zdrowe bilanse, jest niedowartościowana fundamentalnie. Minusem jest nieprzewidywalny główny akcjonariusz i prezes Mirosław Misztal, który woli spekulować na akcjach swojej firmy kosztem mniejszościowych, niż rozwijać firmę. 

Z tego powodu Monnari nie nadaje się do długoterminowego ulokowania kapitału - najpierw rośnie ponad 25 razy w kilka lat, po czym traci ponad 90% kapitalizacji. Przepis na finansową katastrofę. Chyba, że kupimy tanio przed odpałem... Taki odpał ma szansę nastąpić w 2021. Na razie wykres wygląda obiecująco, ALE BRAKUJE OBROTÓW:


Jeszcze lepiej prezentuje się cena do wartości księgowej:


Monnari jest wyceniane jak w czasie postępowania upadłościowego, tymczasem sytuacja spółki jest diametralnie różna.

Spółka opublikuje raport za 2020 28 kwietnia. Spodziewane są fatalne wyniki i nie lepiej zapowiada się pierwszy kwartał 2021. Mimo to nie chcę już ryzykować pozytywnego zaskoczenia (lub braku reakcji na złe dane) i zbudowałem pozycję. Najwyżej uśrednię niżej lub utnę wysoką stratę, jeśli okaże się, że fundamenty spółki zostały poważnie naruszone bądź Misztal szykuje mniejszościowym psikusa.


3. Lokata 2021

Wig_chemia: Azoty, Puławy i Ciech

Pozycja, którą rozbudowuję już od 2018. Na razie niewielki zarobek. Technika jednak podoba mi się coraz bardziej:


Powrót do linii oporu dałby solidne 100% zysku. Co istotne, chemia przy dwóch poprzednich cyklach hossa-bessa zachowywała się w drugiej fazie hossy (2010-2011) lub w płaskiej bessie 2014 znacznie silniej od małych spółek z SWIG80:4. Pozostają jeszcze niewielkie pozycje w kilkudziesięciu spółkach value, które nie uczestniczyły w hossie. Póki ich sytuacja jest stabilna i płacą dywidendy, trzymam je i czekam na lepsze czasy lub jakiś spekulacyjny wystrzał.


24 komentarze:

 1. Ciech i azoty jak najbardziej mi się podobają w tym zestawieniu. Dedek przypomnę się jeszcze raz z pytaniem o Jsw czy widzisz dalej potencjał w tych akcjach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę potencjał, tylko mocno szarpany ten trend. Jeśli zjada na 25 zl, to wrócę na spółkę.

   Usuń
  2. Chemia dobra, ale co z drożejącą ceną energii?

   Usuń
  3. Znalazłem coś takiego:
   "Wodór jest nowym Św. Graalem energetyki. Ma pełnić kluczową rolę w transformacji UE do gospodarki bezemisyjnej, ale inwestują weń także Japonia, Chiny i USA. Jest wiele pomysłów, jak wykorzystać wodór - w przemyśle, transporcie, produkcji prądu oraz ciepła.

   Polska nie ma teraz regulacji dotyczących wodoru, choć polskie przedsiębiorstwa mają całkiem sporo do zaoferowania. Nasz kraj jest trzecim producentem wodoru w UE i piątym na świecie. Roczna produkcja wynosi ponad milion ton i odpowiada za ok. 14 proc. rynku unijnego - szacowało w ubiegłym roku Ministerstwo Energii.
   Najwięksi polscy producenci to Grupa Azoty (ok. 420 tys. ton), PKN Orlen i Grupa Lotos oraz JSW. Spółki wykorzystują wodór w zakładach chemicznych i rafineriach na własne potrzeby. Kolejnym źródłem wodoru jest gaz koksowniczy - tu JSW ma potencjał produkcji 72 tys. ton wodoru."

   Także, jak już wodór trafi pod strzechy, ludzie się będą zabijać o te akcje ;)
   Polska - 3 producent w UE i 5 na świecie! Do tego liczne projekty badawcze, tutaj rząd powinien ustalić strategię rozwoju i pchać miliardy, żebyśmy utrzymali się w czołówce światowej.

   Usuń
 2. Cześć,
  Jak na moje możliwości sporo zbierałem Monnari w okolicach 2 zł na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jeśli będą możliwości planuję jeszcze akumulować.

  Było sporo komunikatów, że insajderzy skupowali od dawna na poziomach 2-3 zł.

  Firma mimo perturbacji, jakie dotknęły tą branże, jest w zdrowej sytuacji finansowej, z relatywnie niskim zadłużeniem.

  Zagadką, jest, czy firma będzie potrafiła skutecznie wykorzystać szansę jak daje dynamiczna zmiana przyzwyczajeń klientów w kwestii zakupów przez internet.

  Takim kamieniem w bucie przy tej spółce są dla mnie opinie pracowników odnośnie standardów pracy i zatrudniania wyrażane szeroko w internecie jeszcze za czasów przedcovidowych, oraz opinie klientów o jakości produktów i standardach obsługi i reklamacji ubrań. Bez lojalnych klientów i zadowolonych pracowników daleko się nie zajedzie.

  Myślę, że będzie jeszcze sporo bujania tą łajbą w tym roku, ale kierunek w dłużej perspektywie dla tej spółki jest moim zdaniem tylko jeden.

  Mimo wielu niepewności wierzę, że spółka ma potencjał i szanse na lepsze jutro przed sobą, a przy tym pokaźne zyski dla kupujących na obecnych, jeszcze ciągle niskich poziomach.


  Dedek masz jakieś zdanie na temat spółek: Alior i Torpol?


  Zajacpoziomka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie. Moni ma braki, żeby być spółką bardzo dobrą, stąd traktuję ją spekulacyjnie. Przypomina mi coliana, który też miał wielki potencjał, ale wąs chciał wszystko dla siebie i tak prowadził kurs, żeby reszta zyskała ochłapy.

   Tor i alr nie analizowałem. Zerkne w ciągu dnia.
   Pozdro

   Usuń
 3. Dedek z wig20 nic nie posiadasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zostało PZU i PEKAO. Pierwsze pod dywidendę i późną fazę hossy, drugie nie umoczone we franki, więc może do setki jeszcze dobije.

   Usuń
  2. gdybym miał brać coś z WIG20 to właśnie PZU i KGHM ale nie w tej cenie

   Usuń
 4. wygrzebałem takiego dzika MOJ spółka zaczęła ładnie zarabiać a często takie maluchy mają wyskoki

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeprowadziłem wywiad z domowym ekspertem w dziedzinie modowo odzieżowym. Wyrocznia twierdzi, że patrząc po ofercie monia nie rokuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale wiesz, że te ciuszki to dla dziewczyn bliżej 40-stki? :)

   Usuń
 6. Dedek Pkp czy TRK masz jeszcze czy sprzedałeś ? Ja sprzedałem trochę wyżej niż dzisiaj są licząc na korektę.

  OdpowiedzUsuń
 7. https://youtu.be/8VLHittFkSk

  I Poszły konie po betonie państwowe Tak jak przypuszczałem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Duże spółki z nadają ton. Asbis robi swoje, Mls zawodzi, Kety fajna dywidenda plus realne szanse na wig20 w przyszłości. Dedek masz jakieś zdanie o mobruku całkiem mocny papier.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie koncentruję się tylko na swoim portfolio. Głównie xtb, szmatki i chemia. Póki co ładnie się pną. Założyłem też kilka pozycji hedgujących, ale o tym nie będę się rozpisywał, bo na pochodnych jak na minie.

   Usuń
 9. Dedek to Dedek tamto, co on na żetony jest? Pamiętajcie że ten blog dyskontuje przyszłość jak giełda :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We wpisie zaprosiłem do dyskusji o spółkach. Zazwyczaj mnie dziwią zapytania o spółki, bo raczej nie mam nosa do super strzałów. Dlatego obrałem strategię kupowania dziesiątek, w szczycie do 200 różnych pozycji. Traktuję je jak mikro zakłady z dodatnią wartością oczekiwaną, a statystyka robi swoje. Obecnie po raz pierwszy w życiu mam skoncentrowany portfel, w którym dwie największe pozycje ważą łącznie ok 20% :) A że gotówka to ok. 50%, to widać że mimo wszystko ograniczam ryzyko.

   Co więcej, zakładam że w skali tego roku mój portfel zachowa się gorzej od WIG. Wyniki nie są w stanie ruszyć xtb, a na Monnari myślę póki co, ile mogę stracić.

   Usuń
 10. Jeżeli Dedek zakładasz że powinny ruszyć spółki które słabo odbiły to Agore też powinieneś mieć w składzie portwela .Ja mam
  i myślę że to 10 zł możemy zobaczyć na fali zdejmowania obostrzeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam Agorę w sekcji "niewielkie pozycje w kilkudziesięciu spółkach value, które nie uczestniczyły w hossie" :)

   Usuń
 11. Najważniejsze że Asbis rośnie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wzrost cen gazu na razie cofnął wzrosty na ATT I ZAP zobaczymy na jak długo .Ciech się trzyma .Stosujesz Dedek Stop-lossy na tych spółkach ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie stosuję SL na nich. Dopóki nie ma trwałego pogorszenia fundamentów, zakładam że kiedyś wrócą do ceny godziwej.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails