niedziela, 18 kwietnia 2021

Padają kolejne kanarki

Kiedy większość graczy skupia się na ataku, należy szczególnie zadbać o obronę. Im bardziej rozgrzany rynek, tym mniej strachu i większe ryzyko podejmowane przez uczestników gry. 

Kanarek nr 1

Znowu wracam do daty 16 lutego. Oto kolejna porcja wykresów, które wyznaczyły szczyt w tym dniu.

Szeroki nieważony indeks USA wg stooq:


W lutym świat poznaje genialną zarządzającą Cathie Wood i jej fundusz Ark Invest:


Szczyt zainteresowania CEO na Google Trends zbiega się ze szczytem na notowaniach funduszu. Pozwoliłem sobie na niedźwiedzią projekcję:Kanarek nr 2

Pod koniec marca wyparował majątek Billa Hwanga. Gość obracał miliardami, nagle poszedł margin call i został bankrutem. Artykułów jak to się stało na sieci jest sporo. Mnie interesuje kontekst. W głowach graczy zainstalowano paradygmat, że banki centralne drukują tyle kasy, że wszystko będzie  już tylko rosło. Nikt jednak nie zwraca uwagi, że na każdego wydrukowanego dolara przypada jeszcze więcej tworzonych z powietrza akcji, tokenów, coinów i obligacji. IPOs, ICOs, SPACs. Wszystko opiera się tylko na jednym: że ceny będą dalej rosły.

Nie zrozumcie mnie źle - nie wieszczę krachu na wszystkich akcjach. Na rynku wciąż roi się od nisko wycenianych niemodnych spółek. Apeluję jednak o ostrożność i zadbanie o obronę wypracowanych zysków w myśl zasady, że lepiej stracić okazję, niż kapitał.


9 komentarzy:

 1. Ja nie jestem finansistą, ale to co czytam ogólnie zgadza się z twoimi obawami.
  - Pozycje są skorelowane i zlewarowane.
  - Problemy wypływają jak Hwang, banki inwestycyjne zaczynają patrzeć na to co robią, będą próby ograniczenia finansowania, zaostrzenie polityki lewaru
  - Zaczyna się zakazywanie shitcoinów
  - Rentowności obligacji rosną (teraz mamy korektę)
  - Gospodarki się otwierają, ale to powoduje dalszy wzrost rentowności
  - Tymczasem nadmierna płynność jak zawsze, spowodowała nadmierne podejmowanie ryzyka, nieudane transakcje o inwestycje
  - Gospodarki, przedsiębiorstwa, pozycja konsumentów mimo wszystko są osłabione
  - Kiedy rentowności wzrosną jeszcze bardziej wszystko to zacznie być problemem, a unwind na skorelowanych i zlewarowanych pozycjach to wąskie drzwi

  imho bezpiecznie nie jest

  OdpowiedzUsuń
 2. Dedek a jak to się ma do naszej biedy czyli Gpw:)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zauważył xgda - wzrośnie koszt pieniądza, ruszy liquidity crunch i pójdzie tąpnięcie na pokrycie zlewarowanych pozycji. To otworzy okazję do kupna w jeszcze lepszych cenach spółek typu Azoty. Ponadto na GPW zarabiamy na shortach na CDR i Allegro.

   Usuń
 3. Co do rynków to ciekawe czy stanę się prorokiem bo w niedzielę 18 kwietnia korzystając z wolnego czasu zapowiedziałem początek spadków , przynajmniej korekcyjnych :)

  @Dedek
  Ale mam z ciekawości pytanie co do zdrowia bo wiem że trochę jesteś w temacie.. Czy słyszałeś a pewnie tak więc co sądzisz o osobie Ryszarda Grzebyk ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dedek a nie wydaję Ci się że na w20/usd pod koniec zeszłego roku mieliśmy podwójne dno zaczął się nowy trend wzrostowy nie jest powiedziane że ma być łatwo i przyjemnie ale w dalszym ciągu kierunek jest na północ oczywiście z korektami bo niepewność jest niezbędna do kontynuacji więc cierpliwość może okazać się kluczem do sukcesu a korekty okazją do zajęcia pozycji głównie mam na myśli niestety spółki z udziałem skarbu państwa co może wydawać się absurdalne ale tak to widzę co o tym sądzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, takie jest moje bazowe założenie, że jesteśmy w sytuacji podobnej do lat 2004-2005. Wtedy małe spółki szły w bok, natomiast WIG20 wspinał się i poprawiał szczyty. Tylko teraz będzie mu ciężej, bo co chwila wskakują jakieś Allegro czy Mercatory, napompowane hypem lub jednorazowymi zdarzeniami.

   Z value KGHM już sporo zdyskontował, banki i PZU mają sporo miejsca do nadrabiania, a energetyka jest dalej dobijana przez rządzących, którzy do upadku swojego lub Polski będą bronić węgla na arenie międzynarodowej.

   Usuń
 5. A co sądzisz o potencjale Jsw?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails