niedziela, 11 kwietnia 2021

Coś się jednak w połowie lutego stało

 W połowie lutego zamknąłem szeroko-akcyjną pozycję. Opisywałem temat kilka razy, ale powtórzę: przeszedłem z fazy biernego trzymania papierów do fazy selektywnej gry oraz obrony wypracowanych zysków. Nie miałem wtedy specjalnie powodów do sprzedaży, po prostu coś mi zaczęło na rynku nie grać i postanowiłem się ewakuować. Dzisiaj, ponad półtora miesiąca później zajrzałem na wykresy i na kilku  kluczowych światowych wykresach znalazłem istotne ekstrema.

Zacznijmy od indeksu chińskiego, bo ten kraj jako pierwszy pokazał siłę po wybuchu pandemii:


W konsekwencji słabości spółek chińskich, wzrosty wyhamowały również na EEM (Emerging Markets ETF):


Lokalny szczyt wystąpił także na dotychczasowym liderze globalnej hossy NASDAQ:


Rotacja z growth do value jest szczególnie widoczna na wykresie NASDAQ vs SP500:


Ostatnie wieloletnie ekstremum wystąpiło na szczycie bańki dotcomów:


Na rodzimym WIG na razie nie widać większego znaczenia tej daty. Zwyczajne lokalne ekstremum w trendzie bocznym:


Oznak słabości nie widać także na SWIG80 vs WIG20:


Jednakże widać tutaj, że liczba rosnących kwartałów zrównała się z historyczną średnią. To kolejny znak dla mnie, że "easy money has been made" i należy zachować ostrożność przy wybieraniu pozycji do portfela oraz uważać na medialne narracje, które w takich momentach często okazują się pułapką.


9 komentarzy:

 1. Cześć dedek to jakie value uważasz za godne zakupu na naszej gpw z dużych i średnich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie główne 2 pozycje to XTB i Monnari. Z mniejszych pozycji chemia oraz zbieranina maluchów, które przespały hossę i zostały w portfelu jak Ulma, Relpol, Aplisens.

   Usuń
  2. Tauron chyba też drogi nie jest.

   Usuń
 2. Zapraszam na rynek krypto.
  Tu jest na bogato, a formacje tak podstawowe, że małpa dałaby radę:
  1. Wybicia z bazy - gwarantowane 10-100x
  2. Chorągiewki/trojkąty/prostokąty - min. 100% a nawet setki procent. Tu zdecydowanie klasyczna AT niedoszacowuje potencjał ruchu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też mam XTB i Mon ale XTB zdecydowanie więcej około 10 % portwela . Pogrywasz Dedek na energetyce ? dziś ładnie rośnie . Tpe przebił 3 zł ale mam wrażenie że znów będzie cofniecie jak ostatnim razem po przebiciu 3 zł wtedy trafiłem z korektą i nawet przerosła moje oczekiwania teraz zobaczymy .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Energetyka już prawie na oporze linii trendu spadkowego. Kiedyś powinna go przebić, tylko pod co tu grać.. Też myślę, że się cofnie i wtedy można zagrać pod kupno paniki i szybkie odbicie.

   Usuń
  2. https://www.wnp.pl/finanse/sasin-decyzja-o-wydzieleniu-elektrowni-weglowych-da-nadzieje-na-rozwoj,461989.amp

   Niby to tylko Sasin mówi, ale to może być przyczyna tego ruchu na energetyce.
   Utracjusz

   Usuń
 4. W energetyce na razie ruszyli z zakupami spekulujący na skokowy wzrost wskaźników. Jak te firmy po odciążeniu z węgla uzyskają możliwość finansowania inwestycji związanych z OZE to je dociąży i już nie będą takie atrakcyjne. To może być ta gra na teraz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dedek czy to nie dotyczy xtb?

  Inwestując w akcję, dajemy komuś pieniądze bez pokwitowania. Jeżeli zarząd osiąga swoje cele kosztem klienta albo pracownika, jeżeli wobec klienta lub pracownika jest cwaniaczkiem, to prędzej czy później kiwnie też inwestora. Takich spółek trzeba unikać jak ognia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails