piątek, 22 maja 2020

XTB Wyckoff Spring

Jak pisałem ostatnio, postawiłem więcej niż zwykle na XTB.

Pierwszy konieczny warunek otworzenia pozycji jest spełniony: spółka nie jest zagrożona bankructwem, praktycznie śpi na cashu, i co ważniejsze generuje mnóstwo nowej gotówki.
I płaci dywidendy - był to istotny czynnik w latach 2018-2019, ale w 2020 stracił w Polsce na znaczeniu.

Warunek nr 2 to atrakcyjna wycena fundamentalna - po odjęciu gotówki spółka jest wyceniana poniżej wartości księgowej. Czymkolwiek ta WK dla XTB jest. Ale jak pokazują - potrafią ze swoich aktywów wyciskać solidne zyski.

Warunek 3 - AT. Wygląda na to, że fazę akumulacji mamy za sobą. I tak - wiem, że większość akcji zostało przejętych dopiero po wystrzale (zejście Enterprise Investors z 19% akcji), ale po analizie wykresu dochodzę do wniosku, że grube ręce przez kilka lat skupowały akcje spółki i w hossie czekają nas niespodzianki na miarę Mercatora.15 komentarzy:

 1. Niwykluczone też że zachowa się jak Play czyli bez szału ja wcześniej obstawiałem Dino tsgames playway i cdr nie pasowało Ci to że względu że działasz w branży gier co mnie trochę rozbawiło o Dino chyba od początku na GPW nie napisałeś nic dobrego no cóż twój wybór aby xtb właśnie okazał się twoim dobrym wyborem póki co jak dla mnie powiela scenariusz playa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie uczestniczę w konkursie na typowanie najlepszej spółki. Gratuluję, że wybrałeś świetne, wzrostowe akcje i na nich zarobiłeś. Szukałem punktów wejścia w nie, ale nie potrafię określić ryzyka. I też nie raz o tym pisałem, że to mój problem, nie rozumiem zatem dlaczego masz do mnie jakieś zarzuty. Napiszę po raz kolejny - moja strategia zakłada kupowanie wielu spółek o solidnych fundamentach, kiedy są tanie. Założenie jest, że jak przyjdzie hossa, to na wielu z nich wykształcą się trendy wzrostowe i zarobię bardzo wysoki procent. Jedyne co trzeba zrobić, to siedzieć na tyłku - odpalił mi tak np. Mercator, XTB, PCC Exol, Ipopema, Lubawa. Nie wiem na ile trwałe to trendy, ale pozwoliły, żeby portfel wrócił na poziomy sprzed krachu. Rok hossy na szerokim rynku i będę zarobiony. I nie mam pojęcia czy ta hossa kiedyś przyjdzie, czy może już jest, czy jednak nie. Opieram to wyłącznie na statystyce, historii, cyklach i analizie fundamentów.

   Usuń
 2. Ok faktycznie masz inna strategie niż moja każdy ma swoją ale tu chodzi o zarabianie jeśli jesteś zadowolony z niej to ok absolutnie to nie są zarzuty nie jestem prokuratorem :) tylko zauważam że Twoja strategia jest wg mnie mało skuteczna ale to twoja strategia i masz prawo robić co chcesz ja bloga nie pisze może dla tego mnie to drzazni że jest dużo blogów o gpw ale słabych skutecznie twój jest wg mnie średni czyli w normie ale ja mam nastawienie na spółki liderów więc takie mam zdanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No problem. Moja strategia sprawdziłaby się w latach 2003-2007, 2009 i 2013. Od 2018 daje ciała na całej linii. Zachowuje się jak trend value vs growth na całym świecie. Co mam teraz zrobić? Sprzedać takiego Relpola, PZU czy Ulmę, by kupić CD Projekt? Te 3 spółki płacą mi dywidendy 10 razy wyższe niż lokaty. Takich spółek mam ponad setkę.

   Wszystkie historyczne porównania pokazują mi, że akcje są niedoszacowane względem obligacji i lokat. I to się pogłębia historycznie długo na GPW. I teraz powiedzmy - trend będzie trwał dalej. Wtedy oczywiście strategia będzie dalej ssała. Ale mogą też ni stąd ni zowąd warunki się zmienić - niedoszacowane akcje wystrzelą i portfel zarobi krocie. Czas zweryfikuje. Poza tym - jaką spółką jest dla Ciebie taki Unimot? Kupowałem go po 10, dobrałem po 33. Szczyt historyczny ponad 80.

   Usuń
 3. PZU na 20 albo i nizej, ciazy alior

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję u mnie przede wszystkim liczy się płynność czyli obrót sesyjny minimum mln zł nie jest w kręgu mojego zainteresowania co nie znaczy że nie da zrobić ja preferuję spółki które mają szansę wejść do WIG 20 i biją historyczne rekordy takie mam skrzywienie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzmi sensownie i będę musiał włączyć do któregoś portfela te strategię. Ja się niepłynnych spółek nie boję, po prostu rozkładam kapitał na kilkadziesiąt takich spółek. Po pierwsze w bessie niska płynność pozwala kupować po absurdalnych cenach jak ktoś musi sypać. A jak pojawia się hossa i zarządzający funduszami muszą kupować, bo ludzie wpłacają, to akcje równie szybko rosną. Nie przewidziałem jednego: że spadki potrwają 3 lata i zakończą się krachem w momencie gdy padną długoterminowe sygnały kupna. Ale coś się zaczęło zmieniać. Ludzie przychodzą na GPW, pojawił się nowy narybek. Jak kapitał będzie płynął miesiącami na giełdę, a nie wypływał, zmienia się wszystkie zasady gry.

   Usuń
 5. Dedek więc czy widzisz obecnie nowego kandydata do WIG 20?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie. Nie mam pomysłu, która mogłaby po wejściu do WIG20 zyskać.

   Usuń
 6. Nawet nie po wejściu a już przed wejściem i ogloszeniem info taka firma zazwyczaj rośnie i jest liderem może tsgames lub playway? A może i xtb w przyszłości wyniki, kapitalizacja, obroty i perspektywy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że XTB musiałoby stać się czymś więcej niż bucket shopem. Prezes nawet zaczął sugerować, że spółka jest technologiczna, zatrudnia 100 informatyków, rozwijają własny soft inwestycyjny. Ale nie oszukujmy się - ich zysk, to strata klientów. Dopóki nie będą mieli przychodów z czegoś potrzebnego ludzkości, to traktuję inwestycję w tę spółkę jedynie w skali najbliższej hossy.
   Niemniej po wyjściu Enterprise i zwiększeniu free float mogą spokojnie dobić do MWIG40.

   Usuń
 7. Co do unimotu to widzę że zakładasz chyba przebice 40 i wyżej ?
  Lubawę odkupiłeś ? zamierzasz odkupić ? Ja czekam na zjazd poniżej 90 gr co jest prawdopodobne na tej spółce .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do Unimotu, to zakładam (na razie), że będzie to jeden z liderów przyszłej hossy. Jakoś mi pasuje dynamika tej spółki i jej dobry PR. Ale to się może zmienić.
   Natomiast Lubawa - ciężko coś tu przewidzieć, malują charakterystyczny układ od lat. Pytanie - czy to już ten czas na nowy trend jak 2002-2006, czy raczej coś jak w korekcyjnych hossach (ok. roczna podbitka i kilkuletni zjazd). Na razie zrealizowałem zyski, ale jeśli spadnie odbiorę pakiet. Trochę zbyt spekulacyjna ta spółka jak na moje standardy, mimo że zawsze na niej zarabiam..

   Usuń
 8. Unimot dobrałeś po wynikach ;)?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie na temat, ale czy ktoś może podpowiedzieć, jaki będzie najlepszy ETF w bossa do inwestowania w ropę?
  NS

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails