wtorek, 10 grudnia 2019

Co się stało we wrześniu 2018?

Fala wyprzedaży z początku września ubiegłego roku należała do tych rzadkich zdarzeń, kiedy prawie wszystkie spółki synchronicznie lecą w dół bez trzymanki. Poprzedni taki kraszek zdarzył się na początku sierpnia 2011 roku.

Popatrzmy na SWIG80:


Zwróćmy uwagę na podobieństwo zachowania wykresu po obu zdarzeniach: kurs dociera do ok. połowy krachowej świecy, gdzie jednocześnie biegnie średnia 52-tygodniowa (średnia z roku) i następuje wielomiesięczna korekta.

W przypadku naszego narodowego czempiona krach 2011 rozpoczął turbulencje 8-letnie, i na razie nie widać ich końca:


5 prób sforsowania połowy jednej czarnej świecy zakończone porażkami.

W 2011 roku rozpoczął się proces systemowego przesunięcia kapitału z rynków wschodzących i surowców do USA i dolara.

Co się stało we wrześniu 2018?

10 komentarzy:

 1. Narodowe czempiony. Gdyby to nie było tragiczne to by nawet było śmieszne.
  I weź tu coś kupuj na GWuPie jeżeli dzień później ktoś wypuści komunikat który spuści kurs o 10% w dół. Jeżeli nie będzie przepływu kapitału z DM na EM to trzeba zacząć się w końcu przestawiać mentalnie na inne parkiety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. heh :D długo nie trzeba było czekać: https://stooq.pl/n/?f=1327269

   Usuń
 2. No to chyba mamy tę ostateczną panikę i pogłębienie dołków na WIG20 - to na co czekaliśmy. Popcorn do ręki i czekamy aż się rozwinie. Jeszcze nie wchodze, zawsze zbyt wczesnie sie angazowalem, bo ceny wydwawaly sie niskie, wiec teraz ostrozniej :) Budzik

  OdpowiedzUsuń
 3. co do W20 to w maju 2019 narysowałem takie linijki:
  https://bankfotek.pl/view/2137521
  teraz te linijki wyglądają tak:
  https://www.bankfotek.pl/view/2144949
  wychodzi tak, że kupowanie trzeba zacząć w lutym 2020.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 4. Spółki skarbu państwa to niezła narracja pod wygenerowanie paniki. Nie mają znaczenia fundamenty, dywidendy, przepływy - jest motyw, jest trend spadkowy. Do tego wypowiedzi polityków, którzy zdają się współpracować z rozgrywającym szorty - może pod przejęcie Energi, może jakiś inny układ, może po prostu media wyciągają wypowiedzi pod narrację.

  OdpowiedzUsuń
 5. ;Oczekuje się, że Saudi Aramco zostanie włączona do indeksu MSCI Emerging Markets 17 grudnia.;co to oznacza dla w20?

  OdpowiedzUsuń
 6. Nieźle się dzieje na wig20, ale wciąż nie ma tragedii. Jak ktoś ulokował w poszczególnych spółkach to i owszem odczuł to w swoim portfelu... np. takie PGNiG. Obawiam się jednak, że wig20 może z hukiem przebić 2000 pkt i zlecieć do 1600... nie wiem czy wielu pozostanie na placu boju. Dedek trzymaj się! Nie daj się za mocno tarmosić przez wiatr!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy ostatnio WIG20 spadł na 16xx, to się obłowiłem w państwowe muły i zarobiłem na nich średnio 50% w ok. półtora roku. Jeśli gruby ma plan, żeby znowu zrobić nam prezent, to w sumie czemu nie :)

   Usuń
 7. No tak! Stary wyga z Ciebie! Wypijmy za promocje i aby się za szybko nie wypsztykać z amunicji ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails