niedziela, 8 grudnia 2019

Najsłabsi w Europie

Zwróćcie uwagę na wskaźnik EXI w tabelce ze stooqa:


Im niższa wartość, tym gorsze zachowanie danego rynku w 2019 roku. Słabsze od WIG20 były tylko indeksy słowacki i bułgarski. Podczas gdy większość giełd regionu bije roczne maksy, polskie czempiony są o krok od wybicia dołka bessy.

Przerzucamy się na różnych kanałach społecznościowych komentarzami 'dlaczego'. Czy dlatego, że kapitalizm w Polsce się kończy, czy zaczęliśmy już drogę obraną kilkanaście lat temu przez PIGS, czy skład indeksu i zaślepienie rządzących by iść na przekór światu w schodzące technologie, czy wreszcie powszechne na GPW przekręty, do których dołączył w wielkim stylu skarb państwa wydając nakaz wyprowadzenia Energi za 30% wartości?

Giełda odzwierciedla stan państwa. Tak przynajmniej przekonywały wiadomości TVPiS na szczycie w styczniu 2018 roku. Dzisiaj, gdy polskie akcje drugi rok z rzędu należą do najgorszych na świecie, jasnym stało się, że dla neokomunistów giełda jest uwierającym reliktem liberalnego porządku. Obcy twór do realizacji interesów zagranicznego kapitału, a celem patriotycznego rządu jest wykiwanie pozostałych uczestników rynku i odzyskanie aktywów dla partii. Dobra, dość paplania, od tego nam nie przybędzie. Możliwe, że ta narracja jest kompletnie błędna, jedynym faktem jaki mogę stwierdzić, jest słabość rynku.

Zajrzyjmy zatem na wykresy:


W takiej kresce z RSI na WIG20 jest szansa na bliskość lokalnego dna.

WIG20TR:


Z dywidendami już na wsparciu.

WIG20USD:


Daleko od dołka. Mamy zatem pozytywną dywergencję względem WIG20. 

Głupotą jest powtarzanie tego samego oczekując innego rezultatu - a że jestem głupi, bo zostałem na GPW, to ponownie zagrałem na wzrosty i otworzyłem pozycję opcyjną na serię marcową :) 

14 komentarzy:

 1. Dedek podziwiam twój upór jakby to ode mnie zależało to rozkręcił bym w końcu tą hossę a tak jedynie muszę się męczyć wyszukując pojedyncze walory z perspektywami na wzrosty.Jestem ciekaw czy będzie szum wokół wezwania na energę po tak niskiej cenie gdzie jeszcze pewnie siedzi akcjonariat obywatelski mamiony wizją długoterminową zresztą pamiętam że też interesowałeś sie energetyką.Pytanie czy im się uda przejąć po tej cenie? czy wycofają ją z giełdy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam sporo energetyków w tym Energi i na pewno nie oddam za 7 zł. Orlen chce ją przejąć, bo muszą mieć ofertę dla samochodów elektrycznych a paliwa kopalne będą z czasem wypierane. Od miesięcy Energa jako jedyna spółka energetyczna nie odrabiała strat, cena była utrzymywana nisko, żeby średnia pod wezwanie była blisko minimów. Narzekałem, że akcjonariusze mniejszościowi są okradani przy wycofywaniu małych spółek, tymczasem państwo polskie robi taki sam ordynarny wał.

   Usuń
 2. Ja też z tych głupich, bo cały czas na gpw i nigdzie się nie wybieram... Swoją drogą czy jest gdzieś publikowana stopa zwrotu z naszej giełdy z odjetymi spółkami skarbu państwa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już 15% portfela za granicą i tam oczywiście zysk. Docelowo 75% środków przeprowadzę na cywilizowane rynki, GPW nadaje się tylko do spekulacji i to pod warunkiem, że płynie na nią kapitał.

   Usuń
 3. Tych fajnych spółek jest na GPW niewiele niestety tak samo jak i kapitału który niespecjalnie chce w tym burdelu inwestować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, co sądzicie o Jsw?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wszystko z udziałem sp może zostać w każdej chwili wydrenowane z kasy lub odebrane kułakom. Jest też szansa, że Londyn postanowi podbić towar pod pump and dump.

   Usuń
 5. Giełda odzwierciedla stan państwa. Tak przynajmniej przekonywały wiadomości TVPiS na szczycie w styczniu 2018 roku.
  Zastanawiam się, dlaczego autor musi się dowartościowywać wstawiając tego typu teksty do wpisu o giełdzie. Po co ujawnia swoje antypatie? polityczne?
  Bo z merytorycznego punktu widzenia, są one bardzo krzywdzące obecny obóz władzy.O tym że giełda odzwierciedla obraz gospodarki czyta się we wszystkich podręcznikach ekonomii. Jest to nieomal aksjomat.I wielu nie tylko polityków, ale i ekonomistów opisujących gospodarkę po niego sięga. Pierwszy z brzegu przykład: https://www.pb.pl/slaby-koniec-roku-na-gieldzie-odzwierciedla-stan-gospodarki-86116

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam posunięcia obecnej władzy za wysoce szkodliwe. Pamiętam komunę i pamiętam jak Polska zbankrutowała przez niewydolny centralny system. Wyszliśmy z bagna dzięki przedsiębiorczości Polaków, która od kilku lat znowu staje się przedmiotem pogardy. Nie wierzę w państwowe molochy, które zamieniają się jak w PRLu w przechowalnie aparatczyków. PiS głosi, że zbuduje lepszy socjalizm, bo patriotyczny, a nie zależny od ZSRR, tymczasem finał roztrwaniania majątku będzie taki sam jak w Grecji czy Portugalii.

   Dla mnie skończyli się, gdy cofnęli reformę emerytalną PO i skrócili o 7 lat kobietom, a o 2 lata mężczyznom czas pracy. Do tego rozwalenie reformy edukacyjnej, by młodzi ludzie szli do pracy o rok szybciej (6-latki do szkół), pokazuje że nie mają instynktu zachowawczego. Kryzys demograficzny zmiecie tę formację, ale niestety na polskich ulicach pojawi się krew i kostka brukowa.

   Usuń
  2. dsdsdsd widzę u Ciebie skrajne przedawkowanie TVPIS czyli TV Korea północna. Bardzo Ci współczuję, i nie wiem jak Ci pomóc.

   Usuń
 6. https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/orlen-chce-przejac-energe-i-lotos-polityka-energetyczna-rzadu-pis-opinia-dr-janusza/61rxnh7

  No niestety pomysły pis szamba są niewyobrażalne. Giełda niestety w pełni to pokazuje.

  Ciekawa sprawa, kuzynka mi ostatnio zasugerowała, że jestem darmozjadem, bo zajmuję się giełdą. Ciekawe, że jej maż również się tym zajmuje. Tak czy inaczej, zauważyłem, że, zwłaszcza kobiety mają takie podejście negatywne do tego tematu. Rozumiem brak edukacji w naszym kraju, ale jednak jest to dość bolesne, zwłaszcza, że to osoba dość bliska. Zasmuciło mnie to i zbulwersowało, bo gdyby wiedziała, jak zajebiście ciężko jest zarobić na takim rynku jak teraz, i jak stresujące i frustrujące to jest zajęcie, to by nie wypowiadała takich głupich sądów. Ludzie chyba naprawdę myślą, że ja sobie siedzę na luzie przed kompem i pykam, nic nie wnosząc do gospodarki. Sam jestem zaskoczony, że nic na to nie powiedziałem, i teraz żałuję, bo bardzo rzadko ją widuję. Ale teraz zacznę chyba edukować ludzi, czym się zajmuję, bo mam podejrzenie, że mam wśród bliskich (teściowie np.)osoby, które traktują mnie jako darmozjada i lenia. Lenistwo i zajmowanie się dośc intensywne giełdą to raczej antynomie. A co ja podatków nie płacę? A kto finansuje emerytów, gdy odkupi od Ofe akcje? (dodatkowo,nie tylko polskie fundusze emerytalne są na naszej giełdzie, więc finansuję równiez dziadków amerykańskich i norweskich, i pewnie nie tylko, dodatkowo klientów firm ubezpieczeniowych, Metlife itp.) A kto opłaca szkołę dzieciom maklerów za prowizje ? A jak później konsumuję zarobione pieniądze, to kto płaci Vat na produkty i usługi ? Kto płaci pracownikom w tych firmach od których coś kupuję ? Kto zapewnia płynność na rynku, a jest to potrzebne, aby w ogóle miały rację bytu IPO ? Pewnie jeszcze coś pozytywnego by się znalazło. I pewnie, że robię to wszystko w skali mikro, ale czy oni, ci bliscy mi oponenci, mają makro wpływ na gospodarkę wolnorynkową pracując na swoim etacie ?
  Trochę się wkurzyłem, człowiek od lat zapierdala w wielkim stresie, stara się zarobić, wciąż się rozwija, a tu nagle dowiaduje się, że jest darmozjadem i leniem. A jestem przekonany, że kuzynka nawet nie ma najmniejszego pojęcia, co ja czasem przechodzę, ile miałem nieprzespanych nocy, tygodni, zwłaszcza ostatnie lata na GPW to szambo, a ona sobie siedzi w bibliotece, raczej w małym stresie, dostaje co miesiąc pensje, a ja niemal każdy miesiąc w tym roku miałem stratny.

  dedek, przepraszam za ten off-topic, ale jakoś tak musiałem to wyrzucić z siebie.

  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Luzik :) Jeden czepia się urzędników, jeden branży reklamowej, pracowników polmosów, inny mnichów którzy modlą się w celach, a jeszcze inny graczy giełdowych. Dawno temu przestałem się tym spinać. W korpo też większość tego co robiłem poszła do szuflady :)

   Usuń
  2. Moim zdaniem bez obrazy, lepiej pasuje tu słowo frajer.����

   Usuń
 7. Ech kiepscy inwestorzy muszą zawsze zwalać winę na rządzących;)))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails