poniedziałek, 8 lutego 2010

Korekta-pułapka czy powrót do wzrostów?

Trwające od czwartku spadki wyhamowały dzisiaj. Zwróciłem uwagę na dość powszechne komentarze na blogach, w których gracze pakowali L-ki. Tak to już jest, że kiedy rośnie wszyscy czekają na spadki, a jak te przychodzą, po kilku % spadków łapią spadające noże.

W powrót bessy mało kto wierzy (pomimo średnioterminowych sygnałów!), dlatego wydaje mi się, że kreślimy pierwszą falę spadkową. Obecnie wykonaliśmy zaledwie korektę A-B-C wzrostów (zaznaczyłem je małymi 1-2-3):Zakładam, że w tym tygodniu nakreślimy małą falę 4, która np. zakryje lukę na 38.2% zniesienia spadków. Wielu inwestorów będzie wierzyło w powrót wzrostów, ale wówczas wrócimy do spadków (fala 5), co w dłuższej perspektywie potwierdzi bessę. Wtedy pojawi się panika, wszyscy zapakują się w S-ki i.. Rozpocznie się korekta (A)-(B)-(C), czyli fala 2/B, która wyczyści portfele przedwczesnych misiów a innych przekona, że jednak karawana jedzie dalej w górę. A po niej już 3/C, czyli solidne, mocne spadki.

Jak widać scenariusz ten przewiduje głębokie spadki, ale nie wiem czy wariant 3-falowy (A-B-C) czy 5-cio falowy (1-2-3-4-5).

Jeśli WIG20 odbije od średniej SMA200 i pokona szczyt '2', ostatnie spadki będą porównywalne z lipcowymi - wówczas mamy duże szanse na 5-tą falę mini-hossy:


Nie mam pojęcia co mogłoby być paliwem takiej hossy. Przemawia za nią m.in. podobieństwo do hossy z 1999-2000 roku, na które często powołuje się Wojciech Białek. Nie pasuje mi również oznaczenie fali 3, która powinna być silna i pewna (lepiej wygląda np. na PKO).

Większe szanse daję scenariuszowi 1 (krótkoterminowo, tj. małe fale 4-5), dlatego na razie zamknąłem certyfikaty na spadki ropy. Za spadkami przemawia RSI na poziomie charakterystycznym dla bessy (wskazówka z bloga songmun.blox.pl ) - indeks w czasie bessy porusza się w kanale RSI 20-60.

Oczywiście scenariusz traktuję z przymrużeniem oka, rynek i tak zrobi swoje. Dla mnie znaczy on tyle, że po średnioterminowym sygnale S otwieram na oporach na dłużej pozycje krótkie, a w miarę zbliżania się do wsparć gram DT s-kami. W razie korekt wzrostowych gram DT na akcjach.

3 komentarze:

 1. To co piszesz ma sens. Przedstawiłeś 2 możliwość, które mogą mieć miejsce. Nie wiem czy to tylko moje wrażenie, ale ostatnio rynki zachowują się bardzo dziwnie i nie bardzo wiadomo gdzie pójdą ceny. Muszę się pochwalić, że dobrze przewidziałem wzrost USD/PLN, lecz niestety nie doszła podpisana umowa na forex do mojego biura maklerskiego i nie zarobiłem. Co do akcji uważam, że będzie zwyżka, lecz tak jak Ty musiał bym obserwować DT wykres bo inaczej się nie da na dziennym. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

  Pozdro.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie to rynek zawsze zachowuje sie dziwnie ;) A na powaznie, to wreszcie mamy jakas zmiennosc, bo konsola wrzesien-styczen stepila czujnosc. Trzeba sie przestawic na nowa dynamike i kierunek rynku - przypomnij sobie, jak ten sie zachowywal w okresie marzec-sierpien. Zupelnie inaczej niz przez kolejne 5 miesiecy. Teraz mogl zaczac sie kolejny okres z silna dynamika, np. spadkowa.

  pozdr

  OdpowiedzUsuń
 3. muszę zapamiętać ten rysunek bo uważam,że ma b. duże szanse ..oczywiśce obok kilku innych scenariuszy:)
  pozdr waga

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca