sobota, 8 czerwca 2024

Cykliczne szczyty na MWIG40

Trzymam się planu zarysowanego w grudniu 2023, który zakłada cykliczny szczyt w czerwcu 2024 dla akcji małych i średnich spółek. Póki co dla SWIG80 wygląda to tak:


Lepiej sprawdza się trajektoria dla MWIG40:Co dalej?

Sprawdźmy jak formowały się dołki i szczyty w cyklicznych hossach na MWIG40:


Po bessie 2007-2009 hossa miała kształt V i trwała do 2011. W ostatnich miesiącach hossy przez kilka miesięcy indeks mozolnie wspinał się na nowe szczyty.

W kwietniu 2011 zaczęła się bessa, która radykalnie przyspieszyła w sierpniu i zaliczyliśmy całkiem solidny krach. W styczniu 2012 indeks ruszył w górę, ale w marcu zawrócił na drugie dno w czerwcu. Bessa miała kształt W.

Hossa 2012-2013 szła w górę całkiem żwawo, po czym w listopadzie wyrysował się szczyt. Bessa cykliczna na MWIG40 była konsolidacją, trwającą do stycznia 2016 z drugim dnem w czerwcu po udanym referendum w sprawie Brexitu.

Wreszcie w połowie 2016 ruszyła hossa, która trwała ledwie do marca 2017 i zakończyła się dystrybucją do stycznia 2018. Po niej nastąpiła długa, męcząca bessa z kulminacyjnym krachem covidowym w lutym-marcu 2020.

Po niej mieliśmy pamiętną hossę 2020-2021, w której rynek łapczywie rósł, jakby chciał odrobić 3 lata flauty 2017-2020. Tym razem szczyt hossy był wyraźny (odwrócone V), bez rozbudowanej fazy dystrybucji, podobnie jak w 2007 roku.

Bessa 2021-2022 była przetykana silnymi korektami i podobnie jak w 2009 następująca po niej, bieżąca hossa przyjęła kształt V odbicia.

Z opisu tych przypadków widzimy, że nie było dwóch podobnych cykli hossa-bessa. Rynki byka mają bardzo zbliżony kształt, ale formowanie szczytu i późniejsze bessy za każdym razem są inne. Dlatego zakładam, że i tym razem będzie inaczej. Ponieważ hossa 2020-2021, jej szczyt i następująca po niej bessa wyglądają trochę jak cykl 2005-2009 w miniaturze, roboczo zakładam, że obecna hossa mogłaby być analogiem hossy 2009-2011:

- faza 1: bardzo silne odbicie całego rynku (marzec 2009 - maj 2010 vs październik 2022 - lipiec 2023)

- faza 2: powolna wspinaczka zakończona dystrybucją (maj 2010 - kwiecień 2011), później jeszcze kilka miesięcy osuwania przed krachem. Zauważmy, że od lipca 2023 do czerwca 2024 mamy zbliżony czas trwania tej fazy.

Za scenariuszem przemawia gasnąca szerokość wzrostów, na którą zwracam uwagę od jakiegoś czasu.

Nie przywiązuję się do tej projekcji - dużo ważniejszy będzie kształt przyszłej bessy cyklicznej. Czy przyjmie, podobnie jak w 2011-2012 kształt W, czy może będzie płaska jak 2013-2016 przed kolejnym impulsem w ramach hossy pokoleniowej? Z racji naprzemienności daję niskie szanse na ponowną V bessę, czyli jednostajne spadki i równie mocne odbicie.

37 komentarzy:

 1. Witam. Dedek czy analizowałeś może jak cykle hossa bessa na wig 20 korelowały z podobnymi cyklami na giełdach w USA lub Niemczech, bo one chyba najbardziej wpływaja na naszą gpw. Na razie wygląda na to, że u nas spadki zaczęły się około mc temu, a dax i sp500 czy nasdaq cały czas przy szczytach. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dax jest indeksem dochodowym, więc należy do porównywać z WIG. Natomiast spx chodzi inaczej, bo to praktycznie gospodarka globalna, a u nas ledwie 20 spółek,z czego połowa to państwowe gnioty.

   Usuń
 2. Witam.Projekcja janki,daxa,ten drugi 18800-19200(kasowy) walniecie w doł i cel 22200.Projekcja od dawien dawna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wstępne wyniki wyborów chyba dedek nie po twojej myśli a może będzie jutro zwała jestem za :)
  https://stooq.pl/n/?f=1618720

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry motyw na zjazd w całej Europie z okazji zwycięstwa nacjonalistów w Austrii, Francji i wysokiego wyniku w Niemczech.

   Usuń
 4. Też tak mi się wydaję, jeżeli tak będzie masz u mnie tyle browarów ile zdołasz wypić na raz:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się że bessa może być lekko dłuższa niż obecna hossa i zakończy się na początku 2026 roku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słabe te spadki, liczyłem na więcej. Biorę zyski z krótkich i czaję się na odbicie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Paniki jak nie było tak nie ma ale najważniejsze że jsw odbija:) czyli dedek scenariusz paniki uważasz za nieaktualny ale gratuluję odwagi w spekulacjach oby się przeradzały w sowite zyski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Końcowy etap hossy był zawsze dla mnie najtrudniejszym czasem, ponieważ zamykałem pozycje albo za szybko, albo za późno. Nie da się idealnie zamienić papierowych zysków w prawdziwe. Nie inaczej jest teraz. Może właśnie rynek się napina przed kolejnym wystrzałem w górę, a mi zostało tylko 1/3 portfela w akcjach. Rotuję kapitał do hut i węgla, a może się okazać, że to będzie największy błąd, bo powodem, dla którego te branże nie uczestniczyły w hossie może być głęboka recesja i ich przyszłe problemy.

   Na razie zakładam, że szczyt na SWIG80 był 22 maja.

   Usuń
 8. Mało kto wychodzi na szczycie ale bez przesady najważniejsze to zarabiać w tej całej niebezpiecznej grze giełdowej, tak aby sobie psychiki nie zniszczyć za bardzo, ja lubię przebywać po za rynkiem co uważam za plus bo wielu uzależnionych oddawało w czasie bessy, spoko jak masz zarobić to zarobisz nic na siłę masz ładne zyski więc tylko możesz się cieszyć co będzie to się okaże cieszmy się z zysków na koncie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szok i niedowierzanie: https://stooq.pl/n/?f=1618919

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie ciekawostka. Czyżby dla polskich spółek i inwestorów zamajaczył w oddali promyk słońca.

   Usuń
 10. Ja bym osobiście nie liczył ze jsw czy Kghm będzie rosło w końcowym etapie hossy ta twoja teza jest nie halo dla mnie od 1995 nie pamiętam takiej historii by jakieś spółki z w20 rosły w końcowym etapie hossy hmm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli KGH i JSW nie będą uczestniczyć w tej hossie, to znaczy, że bessa będzie deflacyjna - taka jak wszystkie po 2007 poza bessą 2022, i wtedy należy kupić obligacje. Jeśli natomiast ropa i surowce urosną, będzie bessa inflacyjna i górnictwo da zarobić. W 2011 surowce kończyły hossę i KGHM był silny. W 2022 z kolei węgiel robił szczyty mimo bessy na rynku. Także wszystko jeszcze możliwe.

   Usuń
  2. Może i tak ja jednak na ten scenariusz nie postawie kasy wolę przepękać na xtb czy beneficie bo któraś spółka z mwig40 na fali następnej dłuższej hossy wejdzie do WIG 20 chyba że pojawi się jakiś dobry debiut typu Dino. Ale wątpię debiutów brak same gówna wchodzą na gpw.

   Usuń
 11. Kghm zawsze od początku brał udział w hossie mniejszy lub większy ale od początku oznaczało to ożywienie np. 2003 startował z 9zl tym razem banki lepsze, dziwna ta hossa z tak słaba postawa kghm czy nawet jsw ale szczerze wątpię że one to nadrobią przed falą bessy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dedek a w Bitcoina też inwestujesz czy spekulujesz?

  OdpowiedzUsuń
 13. Poszukując nowych spółek zastanawiam się nad shoperem tu może być kiedyś przejęcie jak na sts holding, ogólnie coś się na spółce zaczyna dziać, przyglądałes się dedek może?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda ciekawie, ale w tej fazie rynku już nie powiększam pozycji w akcjach.

   Usuń
 14. Fajnie @r dytrych na X zrobił analizę spółki, gościu ma nosa do spółek zwłaszcza z nowych technologi, rynek jest niepewny ale kto nie ryzykuje itd... :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam. Ja też na razie wstrzymuję się z decyzjami dotyczącymi zakupów. Chociaż mam na oku kilka walorów. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie , że nie kupujcie , kupicie w lipcu jak urośnie 20%.

   Andrzej

   Usuń
 16. Witam. Andrzej oczywiście możesz mieć rację i faktycznie w lipcu bedzie dużo wyżej, ale co najwyżej nie zarobię tyle co ty. Ps. Dedek zerkniesz na odlewnie nie są to pewne informacje ale ponoć wykonują jakieś podzespoły czy elementy dla mesko. Jeżeli tak jest to może to być dla tej firmy na plus. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odlewnie - wygląda jakby rynek już to wyceniał. Fajna spółka, ale nie ma już dyskonta.

   Usuń
 17. Czy da gdzieś jakieś wykresy które nie pokazują odcięcia po dywidendzie że wskaźnikiem money Flow, kiedyś fajne były na Interii a teraz mają kichę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Siła rynku amerykańskiego jest naprawdę imponująca to tam są firmy z przyszłością u nas niestety nie ma w czym wybierać
  https://stooq.pl/q/?s=arm.us&c=1y&t=l&a=ln&b=0

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawy przypadek Mirbuda czy to fałszywe wybicie na ATH i powrót jak na Budimexie czy raczej dalsze wzrosty na nowe maxy... No cóż trochę zawsze trzeba mieć żeby się przekonać :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dedek. Czy mógłbyś zerknąć na Unibep od strony wykresu. Jak Ci się to ewentualnie widzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po szybkim rzucie oka nie widzę tu okazji.

   Usuń
  2. @Dedek i poszukujesz juz odbicia? gdzie by to moglo byc?

   Usuń
  3. chodzilo mi o odbicie gpw a nie na konkretnej spoce. Dziekuje

   Usuń
  4. Roboczo zakładam, że swig80 i mwig40 miały szczyty pod koniec maja. Odbicie będę traktował jak ruch w kierunku majowych szczytów. Wig może je przebić.

   Usuń
 21. Witam. Panowie nie wiem czy dobrze interpretuję fakty, ale ostatnie spadki na giełdach wiążę z aktywnością USA i NATO w kwestii wojny na Ukrainie oraz nowego konfliktu celnego pomiędzy zachodem a Chinami (wprowadzenie ceł na różne towary i wyroby przez USA i EU. Zastanawia mnie ta nadzwyczajna aktywność chyba związana z wyborami w USA. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
 22. Dedek. Wspomniałeś, że masz (miałeś?) Unimot. Jak oceniasz ostatnie zmiany w RN i przeciągającą się stagnację kursu. Siedzę w nim od lat, wiem że to dobra i świetnie zarządzana spółka ale ta żona w RN trochę mnie zaniepokoiła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie umiem tego ocenić. Spodziewam się jakiegoś tąpnięcia wraz z rynkiem, ale w przypadku tej spółki to powinna być tylko korekta w długoterminowym trendzie wzrostowym. Na razie skalowanie biznesu i wiarygodność zarządu skłaniają mnie do utrzymywania pozycji.

   Usuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca