środa, 15 maja 2024

Techniczny przegląd sektorów

 Założenia mojego planu gry na 2024:

- jesteśmy na GPW w fazie wykańczania cyklicznej hossy zapoczątkowanej w październiku 2022,

- kształt przyszłej bessy zdeterminują dwa czynniki: wciąż bardzo niskie wyceny niektórych branż i spółek oraz recesja wynikająca z odwrotu krzywej rentowności obligacji USA z ujemnego terytorium. Dlatego zakładam raczej rotację między branżami (i możliwość dobrego zarobku w bessie, tak jak to było w 2022), ale także jakieś zdarzenie płynnościowe (krach?) wynikające z czarnego łabędzia, który jak nazwa wskazuje, jest zdarzeniem nieoczekiwanym,

- wybory w USA powinny dać płynnościowy parasol ochronny przed zdarzeniem płynnościowym, zatem bessa mogłaby przyjąć postać szarpanej konsolidacji w 2024 (rotacja) i jakiegoś szybkiego spadku dopiero w 2025.


W których sektorach powinniśmy zatem szukać szczęścia anno domini 2024? Zapraszam do wymiany poglądów.

Alfabetycznie:

WIG_BANKI


Kto ma banki, ten skonsumował piękny trend. Myślę, że główny ruch już za nami i kolejne miesiące przyniosą albo wspinaczkę wzdłuż zielonej linii, albo jakąś konsolidację. 


WIG_BUDOWNICTWO


Tu wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe, a dzieci, wiem coś o tym, latają samolotem.

Kolejny zwycięzca obecnej hossy. W maju został wygenerowany impuls ku historycznym szczytom. To by dawało potencjał jeszcze 40% wzrostu. Nie potrafię tego ogarnąć, ale tak to wygląda póki co. Najlepsze spółki z indeksu wchodzą w parabole, więc dlaczego nie?

Chętnie poznałbym analizę kogoś znającego branżę.


WIG_CHEMIA

Po dwóch liderach czas na przegranego tej hossy:


Ten indeks to głównie nawozy azotowe, więc czekamy na jakiś impuls.


WIG_ENERGIA


Wieczny przegrany na GPW. Wkrótce powinien dobić do oporu linii trendu spadkowego. Co dalej? Ch.., du.., kamieni kupa.


WIG_GÓRNICTWO


Indeks robiony KGHMem. Chciałoby się sprzedać go po te 220, a jak wyjdzie, czas pokaże. Na JSW i Bogdankę czekam niżej, obstawiam korupcję, ustawki z goldmanami i inne przekręty, które zawsze serwuje nam ta branża. Potem może przełożą wajchę, a może zrobią jeszcze większy przekręt. Kto ich tam wie?


WIG_GRY


Konsekwentnie omijam branżę (na GPW). Myślę, że jeszcze dużo towaru do upchnięcia zostało. 


WIG_INFORMATYKA


Indeks konsekwentnie od 10 lat w długoterminowym trendzie wzrostowym. Po takim wykresie aż się chce poszukać tematy do zagrania pod kontynuację. Macie coś na oku?


WIG_LEKI


Kiedyś, jak nie umiałem jeszcze grać, zrobiłbym tu piękną analizę odbicia. A teraz to nawet nie wiem jak kreski narysować. Choć znalazłem jeden temat dla siebie, spółka nazywa się KRK i coś tam na IKZE zakopałem.


WIG_MEDIA


10 lat w bok, rok w górę, 3 w bok i tak sobie płynie. 


WIG_MOTORYZACJA


Kto obstawi, że trend wytrzyma?


WIG_NIERUCHOMOŚCI


Kredyt 2%, 0%. Co tu jeszcze można zrobić, żeby utrzymać trend? Interwencyjny skup mieszkań za dolary?


WIG_ODZIEŻ


Technicznie wygląda, że Hindenburg szykuje ustawienie rozliczenia kolejnej serii na WIG20.


WIG_PALIWA


9 lat w dół, ~3 lata w górę, 8.5 lat w dół, ~3 lata w górę - jeśli cykl się utrzyma, to wzrosty najwcześniej za rok. Jednak Unimota trzymam od 2022, a na PKN symboliczny pakiet zgarnia dywidendy.


WIG_SPOŻYWCZY

Czyli Wig Ukraina. Na razie wycenia zwycięstwo Rosji albo korupcji na Ukrainie.------

I to tyle z mojej strony. Jak widać hossa jest bardzo selektywna nie tylko w stosunku do spółek, ale i całych sektorów. Jedne rosną jak w 2007, inne nie są w stanie oderwać się od dna.48 komentarzy:

 1. Jakbyś w komentarzu dla WIG_ENERGIA napisał coś w stylu "szykuje się wybicie z trójkąta górą", albo formacji diamentu się dopatrzył, to było by dzisiaj +5%, a tak leci w dół jak bankrut z NC :)
  Typowe zresztą zachowanie na naszym bananie. A przy okazji dzięki za fajne analizy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po tych kilkunastu latach męczarni na indeksie należy się wzrost z samego faktu inflacji. Więc w końcu jakiś goldi się schyli po tani papier, rozegra paroma newsami o atomówkach, podpisanymi umowami, imperialnymi planami z politykami i trend spadkowy wróci z wyższego poziomu. Problem w tym, że rozrysuje takie formacje, że nikt niewtajemniczony i tak nie załapie się na wzrosty ;)

   Usuń
 2. Pisałeś, że interesują Cię obecnie m.in. spółki surowcowe. Jak widzisz Stalprodukt? Aktywa obrotowe - wszystkie zobowiązania są obecnie więcej warte niż sama kapitalizacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stworzyłem sobie "indeks hutniczy" i STP zajmuje tam istotne miejsce. Wycena tej spółki to kuriozum - bilans, wyniki, dywidendy, a cena jakby groziło bankructwo. W USA chronią już takie spółki, w Europie chcą je zarżnąć, żeby wszystko kupować od Chińczyka.

   Usuń
  2. witaj. Czy zaczales juz budowac pozycje na hutnictwie? Na jakie spolki stawiasz z tego sektora? Dziekuje

   Usuń
  3. Na razie wszystko po trochu i czekam co da sygnał. Liczyłem na Cognora, ale sygnał okazał się fałszywką póki co.

   Usuń
 3. Wygląda na to że Mirbud może być godnym następcą Budimexa w mwigu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lekceważyć CD Projekt u progu wielkich premier? Myślę, że to nierozsądne, szczególnie, że to jedyna, licząca się na świecie polska spółka.

  OdpowiedzUsuń
 5. WIG Budownictwo "Chętnie poznałbym analizę kogoś znającego branżę." No ale tu jest najlepsza analiza spółek budowlanych jaką znam ever: https://podtworca.blogspot.com/2020/02/jak-inwestowac-w-budowlanke.html
  Tylko może na wykresie KPO, lub coś innego obecnie będzie. Pozdrawiam
  Leszek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cha, cha, a żebyś wiedział, że taki scenariusz zakładam. Teraz każdy rośnie pod kontrakty, umowy partnerskie na atom itd, a później jak już zacznie się realizacja, to połowę tych spółek czeka los polimexa. Indeks budownictwo na szczytach, a stal szoruje po dnie. Kombinuję, że to będzie pochodna rozpoczętych inwestycji, jeśli Unia nie dobije branży, żeby zrobić dobrze Chińczykom.

   Usuń
 6. nie na temat, ale przyglądałeś się może Krukowi? Wygląda jakby nieco w hibernacji mimo, że blisko ATH, to rynek nie konsumuje póki co świetnych perspektyw o jakich mówił Krupa. Albo po prostu czegoś w równaniu nie uwzględniam...

  OdpowiedzUsuń
 7. "Bezrobocie nie jest żadnym problemem i nie będzie przez długi jeszcze czas" - powiedział Kotecki na posiedzeniu Gabinetu Cieni RPP Studenckiego Koła Naukowego Finansów i Makroekonomii warszawskiej. To jaką dedek widzisz recesje? Zakup z twojej strony hut czy Kghm to raczej świadczy że Widzisz rozwój gospodarczy. Bo pisałeś o depresji w 2025 do?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zacznę obserwować oznaki wypalenia hossy, będę analizował potencjał przyszłej bessy. Na razie wolę się skupić na tym, co jeszcze można z rynku wyciągnąć. Poza tym cały czas powtarzam, że mój plan gry zakłada rotowanie branż i dopóki to widzę (jak teraz KGH i może PKN, a w przyszłości np. JSW), to realizuję plan.
   W Polsce recesja pojawi się, kiedy pęknie mieszkaniówka, bo to jedna z kluczowych gałęzi gospodarki w krajach rozwijających się. Jeżeli rząd będzie dalej pompował ceny pieniędzmi publicznymi, doprowadzi do depresji. Nie jesteśmy Chinami, które mają wentyl bezpieczeństwa w postaci nowoczesnych technologii i mogą ratować się eksportem. Dlatego obserwuję wig nieruchomości i budownictwo, bo tam padnie sygnał początku końca cyklu.

   Usuń
  2. Dzięki wielkie dedek za wskazówki ale sądzisz ze przy tak małym bezrobociu i chyba długoterminowym popycie na mieszkania jest szansa na tym rynku na załamanie? Ewentualnie ile czasu do tego załamania zostało?

   Usuń
  3. Tego się nie da przewidzieć, bo system jest dynamiczny. Do załamania mogło dojść w 2022 (tak jak w Niemczech), ale PiS zalał rynek kredytem i ceny wzrosły. Teraz PO robi to samo, więc ceny znowu wzrosły. Granicę stanowi ilość osób na gospodarstwo domowe. Stąd:
   https://www.money.pl/gospodarka/spis-2021-r-przecietna-liczba-osob-na-gospodarstwo-domowe-roznice-sa-spore-6911399578630816a.html
   wynika, że w dużych miastach jest 2.2-2.4 osób na gospodarstwo domowe, a na wsiach ok. 4. Trzeba by porównać jak to wygląda w innych krajach, gdzie jest granica.

   Usuń
 8. Może nie ma problemu z bezrobociem, tylko niestety ludzie w szczególności młodzi nie bardzo chcą pracować.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wig Chemia rozjechał się czasowo.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dedek podobnie jak Ty uważam że stagnacja o ile nie zalamanie na rynku nieruchomosci w przyszłości stanie się faktem , gdyby nie sztuczna symulacja w postaci rządowych dotacji już mielibyśmy przyjemniej stagnacje .W 2008 w Usa też załamanie przyszło z rynku nieruchomości choć przyczyny były trochę inne. Odnośnie kghm i rynku miedzi to uważam ze możliwe są rekordowe poziomu tego metalu ze względu na zwiększony popyt .

  OdpowiedzUsuń
 11. w wielu sektorach 220 -260 za kghm wydaje się realne w roku 2025 . Tomek

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam. Po dłuższej nieobecności. Musiałem trochę odpocząć od giełdy. Zrobić mały reset bo zauważyłem, że nakręcam się strasznie ostatnimi wzrostami i co chwila sprawdzam notowania przez co nie moge skupić się na innych sprawach i bieżącym życiu a to już niebezpieczne jest bo przypomina hazard. Teraz chcę zrobić przegląd portfela i zabrać się za jego upraszczanie i porządkowanie, tak żeby z kilkudziesięciu pozycji zostało kilkanaście a potem może kilka. Chcę też zrobić zwrot z PPK, bo parę groszy się tam uzbierało. Kumuluje gotówkę i chyba wrzucę ja na xtb oferują teraz 6% a mam ciągły dostęp do kasy gdyby była potrzeba. Ma ktoś może tam konto i powie jak to wygląda? Ps. Jak radzicie sobie z giełdowym stresem macie jakieś swoje sposoby? Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stres najlepszy jest długoterminowy portfel, minimum kilkunastoletni lub starszy. I tylko jeden wskaźnik - Xirr, dla którego pojedyncza hossa lub bessa nie ma większego znaczenia. Dobrać dobre spółki na lata i nie tykać. Nie grać na rytmach giełdowych tylko trzymać spółki dla dywidend. Zakupy robić na wyprzedażach, wtedy średnioroczna stopa zwrotu na poziomie 20% jest w zasięgu.

   Usuń
  2. Takie podejście Tombo mi się bardzo podoba najważniejsze wybrać te spółki na lata. Z tych świeżych proponowałem vercom, pasie się na IKE i ikze razem z Xtb i Budimexem czy coś nowego dorzucę póki co nie widzę innych kandydatów.

   Usuń
  3. Jak masz takie problemy emocjonalne przy wzrostach to lepiej daj sobie spokój z inwestowaniem, bo co będzie jak rynek zaliczy spadek 20-30 czy 50%

   Usuń
  4. Ja Sebę rozumiem. Zawsze najwięcej nerwówki mam po długich falach wzrostów, kiedy muszę podejmować decyzje czy realizować część zysków, czy grać o więcej. Wtedy za dużo patrzę na notowania, za dużo kombinuję i sprzedaję za szybko lub za późno (jak wiemy ustrzelenie szczytu jest bardzo mało prawdopodobne).
   Najłatwiej się wbrew pozorom siedzi na rynku idącym w bok, kiedy niewiele się dzieje. Za to najbardziej lubię paradoksalnie zaawansowaną bessę, kiedy mogę przebierać w tanich spółkach, których nie mogłem kupić w hossie.
   Każdy ma swoją strategię. Moja nie dopuszcza spadków na portfelu większych niż 10%. Miałem taki zjazd tylko raz: w czasie krachu covidowego, wtedy portfel zjechał ponad 20%. Mimo to trzymałem pozycję, bo wszystkie narzędzia krzyczały mi, że to chwilowa anomalia i każda moja akcja będzie miała negatywne konsekwencje. Inaczej jest w takim okresie jak teraz: rynek według moich narzędzi jest w fazie formowania szczytu cyklicznego. Moja strategia zakłada redukowanie pozycji i rotację, mimo że z założenia to nie będzie optymalne. Pozytywne efekty tych działań objawiają się zazwyczaj kiedy startuje bessa.

   Usuń
  5. Bardzo nie lubię tego okresu w cyklu bo nigdy nie mam pewności kiedy i zamknąć pozycję To dla mnie nawet trudniejsze niż samo wejście w akcje. Generalnie to jestem teraz na etapie szukania końca hossy i początku bessy. Widzę, że wiele spółek raportuje już słabsze wyniki finansowe po I kwartale i rynek je za to karci. Ostatnio zmniejszyłem zaangażowanie w orlen i kghm. Ps. Kghm została mi już połowa a na bogdance zbudowałem już całą pozycję pod ogłoszenie dywidendy i teraz czekam na potwierdzenie. Pozdrawiam. Seba

   Usuń
  6. Dedek a jak z Xtb trzymasz czy też redukujesz? Moje założenie jest takie że trzymam do póki nie wejdzie do WIG 20,jak oceniasz szanse na taki scenariusz ewentualnie przy jakiej cenie?

   Usuń
  7. Niestety już sprzedałem. Nie potrafię trzymać pozycji, kiedy przekracza pewien poziom fundamentalny i jest grana pod scenariusz typu WIG20. Zysk był bardzo dobry, ale spokojnie tu widzę poziomy 3-cyfrowe. Może wrócę na korekcie częścią pozycji pod grę na WIG20.

   Usuń
  8. Zysk to zysk masz w kieszeni, też bym jeszcze dobrał w korekcie więc nie mam nic przeciwko niej, bardziej bym się zastanawiał co dalej jak będzie w w20 to moje założenia a czy się sprawdzą to się okaże...

   Usuń
 13. Niby słabo, a Budimex na nowym ATH
  mam nadzieję że KPO jeszcze nie zdyskontowane, choć tak jak dedek wspominałeś na spółkach które dużo urosły mogą pojawiać się fałszywe sygnały kupna.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dla jaj zapytałem AI w jakie firmy warto zainwestować w Polsce.
  1.CDR
  2.Pko bp
  3.Pzu
  4.Kghm
  5.Dino
  6.Allegro
  Co nie było grane albo co zasługuje na wyższy kurs?

  OdpowiedzUsuń
 15. Dedek a Pepco jeszcze trzymasz patrząc na wykres to wygląda na podwójne dno, może będzie jakiś rajd jak na Jsw po zescierwieniu w przeszłości, https://www.wnp.pl/finanse/amerykanski-gigant-zmienia-nastawienie-do-spolki-z-gieldy-w-warszawie,785818.html teraz mi się to reko Morgana przypomniało, jak myślisz bo te dzisiejsze obroty to nie Twitter (x) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam. Docelowo do luki na 30 zł (50% zniesienia bessy), chyba że spadnie, to wtedy kolejne kółko.

   Usuń
  2. Czy ja dobrze zrozumialem, e pozbyles sie pakietu XTB ? tutaj nie miales czakac na 100 i wyzej co kierowalo twoja decyzja wielkosc pozycji w portfelu czy ogolne nastawienie do konca hossy. tak jak kolega nizej dobierasz jsw?>

   Usuń
  3. Sprzedałem, bo za dużo i za szybko urosło. Psychicznie za ciężko mi trzymać dalej tak dużą pozycję. Każdy ma system dostosowany do swojej psychiki. Mój zakłada ruchy w ramach hossy z marginesem bezpieczeństwa. Wiem, że sprzedaż xtb to błąd, bo to multibagger, ale podobnie jak nie potrafiłem kupić cdr kiedy szedł ze 100 na 400, tak i xtb przestał być tani, i nie mógłbym powierzyć kapitału na los, choć wciąż wierzę w dalszy sukces spółki.
   Jsw i lwb już pisałem, czekać w okolicy 25-26. Nie ma się co spieszyć, najpierw musi pojawić się narracja, że te spółki są na wieki spalone i dobra cena.

   Usuń
 16. Witam. Mocno dzisiaj cisną jsw ciekawe jak mocno spadnie, ale może faktycznie uda Ci się dokupić w pobliżu 25. Patrzę z niepokojem na Bogdankę bo może też polecieć a mam średnią 30 pln. Ps przydało by się już to info o o dywidendzie. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
 17. Dedek jeżeli już wspomniałeś o informatyce w długoterminowym trendzie to Asseco chyba to podstawa:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dedek to przy jakich poziomach XTB jest dla ciebie znowu atrakcyjne do zakupów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czas pokaże. Będzie fala spadkowa, będzie zniechęcenie, może nawet panika na rynku- wtedy zobaczymy zachowanie XTB i jego siła nam pokaże czy warto kupić.

   Usuń
  2. szok w zeszla srode kurs jsw siegal 35zl zeby rowno tydzien pozniej spasc na 28 takiego tempa spadkow sie nie spodziewalem technicznie wyglada fatalnie niestety dalem sie ubrac w rejonie 32

   Usuń
 19. Witam. Ja mocno się ostatnio zredukowałem akcje co związane jest z przenosinami do nowego brokera, ale xtb nie redukuję. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
 20. Czyli dedek zrezygnowałeś z dywidendy na Xtb, dzisiaj odcięcie póki co wygląda to Ok, ja mam na IKE i ikze więc się skusiłem zobaczymy jaki będzie rezultat w długim terminie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Dedek, masz jeszcze OTL? Co myślisz o tej spółce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprzedałem w zeszłym roku. Obserwuję i będę szukał technicznego poziomu do powrotu. Uważam, że fundamentalnie są perspektywiczni i zarząd zachowuje się w porządku.

   Usuń
  2. Chodzi oczywiście o OTS (Otlog)

   Usuń
 22. Czesc,
  Jakie sa Twoje przewidywania co do inflacji? (sredni/dlugi termin)
  Widze ze zalinkowales "gregtheanalyst.com", dzieki wielkie, ciagle szukam inspiracji, nowosci i tutaj wyglada na to ze autor ma ciekawe przemyslenia. Pytanie czy czytales jego wpisy? ja poki co przeczytalem dwa ostatnie "What’s going to happen with this inflationary spike" oraz "Geopolitical US-Russia clash". Z tym drugim (geopolityka) zgadzam sie w 100%, natomiast co do pierwszego mam duze watpliwosci. Autor sugeruje ze przed nami cykl deflacyjny a to co mielismy to byl tylko inflationary spike. Ale nawet jak spojrzec na jego wykres cyklu Kondratieva to widac ze od 1949 do 1980 =31 lat. i od 1980 + 31 lat mamy idealnie 2009 jako zakonczenie cyklu deflacyjnego (2009=1949), czyli teraz w 2014 jestesmy na ukonczeniu "start of inflation" i rozpoczeciu "runaway inflation", jemu jakims cudem wychodzi inaczej....masz jakies przemyslenia w tym temacie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zwróciłem uwagę na ten artykuł. O cyklach Kondratiewa czytałem lata temu i wtedy panowała narracja, że deflacyjny krach z 2008 wyznaczał koniec zimy. Autor sugeruje, że teraz wszystkiego jest za dużo i nie ma komu kupować nadprodukcji, więc czeka nas deflacja. Tylko on patrzy przez pryzmat konsumpcji. Owszem: mamy nadpodaż rozrywki, żywności, podróży, samochodów, elektroniki itd. Producenci muszą kombinować jak przekonać nas do wymiany sprzętu na nowy, albo projektują go tak, żeby się zepsuł po gwarancji, bo inaczej rynek się nasyci i zbankrutują.

   Wystarczy jednak posłuchać o problemach z uzbrojeniem pamiętającym czasy zimnej wojny czy sypiących się inwestycjach z czasów New Deal (US), żeby dostrzec lukę we wnioskowaniu.

   Jeśli założymy, że 2009 był startem wiosny, to sprawdźmy:

   1. Wiosna
   Wzrost gospodarczy - TAK
   Niska inflacja - TAK
   Hossa na rynku akcji - TAK
   Bessa na rynku złota - od 2011
   Niski poziom zadłużenia, który stopniowo będzie rósł - TAK
   Niski poziom zaufania (wiosna następuje po okresie zimy, czyli depresji, kryzysu finansowego i wojnie) - TAK, co chwila był kryzys za rogiem

   2. Lato
   Wolniejszy wzrost gospodarczy - od 2021?
   Mocny wzrost inflacji - od 2021
   Bessa na giełdzie - na razie NIE, choć 2022 był ostrzeżeniem (większość spółek na świecie nie wróciła na poziomy z 2021)
   Hossa na rynku złota (w konsekwencji wysokiej inflacji) - TAK
   Mocna stymulacja fiskalna i monetarna (ale ograniczana wysokimi stopami procentowymi ze względu na wysoką inflację) - TAK
   Na początku lata pojawia się wojna letnia - TAK
   Napoleon (pierwszy cykl)
   Wojna secesyjna (drugi cykl)
   Pierwsza wojna światowa (trzeci cykl)
   Wojna w Wietnamie (czwarty cykl)

   Trade War/Proxy War na Ukrainie - mój dopisek

   Wynikałoby z tego, że wiosna była w latach ok. 2010-2021, a teraz jesteśmy w lecie.

   Usuń
 23. ps: zreszta jak inaczej niby zachod mialby wyjsc z zadluzenia jak nie celowa inflacja (ukrytym opodatkowaniem klasy sredniej)?

  OdpowiedzUsuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca