niedziela, 2 lipca 2023

Czerwcowy sygnał

Często wykorzystuję w analizach indeks szerokiego rynku serwisu Stooq. Pomimo, że stworzyłem już własne indeksy, regularnie obserwuję stary, dobry ^_PL.

Zamknięcie czerwcowe przyniosło bardzo istotny długoterminowy sygnał kupna:


Korzystam z najprostszego przecięcia średnich: 7 EMA i 15-miesięcznej SMA. Tylko raz, w trakcie krachu covidowego, padł fałszywy sygnał sprzedaży, który szybko został zanegowany.

Po tym sygnale wiem, że w kolejnych miesiącach mam większe szanse na zarobek, jeśli trzymam akcje. Oczywiście nie czekam z zakupami na sygnał: wręcz przeciwnie, w samym dołku bessy byłem zapakowany ponad 100% w akcje (wliczając pochodne). Najlepszy, najszybszy zysk został już skonsumowany. Kto się bał i czekał na korektę, stracił okazję. Ale nie wszystko stracone.

Od kilku miesięcy szeroki rynek przebywał w konsolidacji. Niektóre spółki korygowały gwałtowne wzrosty od października 2022, inne pogłębiały jeszcze dołki, ale część wystartowała do nowych trendów wzrostowych. Pisałem o tym we wpisie Zmiana koni.

Na wykresie szerokiego rynku widzimy formację trójkąta, z której w ostatnich sesjach czerwca indeks wyszedł górą:


Mamy zatem 2 sygnały kupna w różnych interwałach czasowych.

Dlaczego to takie ważne?

W każdej hossie mamy tylko kilka fal, czasem ledwie 2 w całym ponad 3-letnim cyklu, podczas których rośnie wszystko. Taka fala trwa 4-6 miesięcy. Nie pokazuję fal z hossy 2003-2007, ponieważ wtedy rynek był w innym stanie - być może ten stan wróci i znowu zobaczymy kilkunastomiesięczne wzrosty, ale na razie traktuję obecną hossę podobnie jak to, co widzieliśmy od 2009:


Z powodu słabości spółek z Newconnect pierwsza fala obecnej hossy była dość słaba. Ale już na SWIG80 widzimy, że szansa uchwycenia rosnących spółek była wysoka:


Dobrze wyselekcjonowane spółki pociągnęły indeksy pod szczyty. To, czego pragniemy, to fali jak kwiecień-lipiec 2020, kiedy rośnie wszystko, a największe śmieciuchy robią po kilkaset %.

Czy wybicie trójkąta i długoterminowy sygnał kupna na szerokim rynku wyzwolą lawinę wzrostów? Dowiemy się już w trakcie najbliższych sesji. Moje systemy wychwytujące sygnały pokażą to - na razie jeszcze takich sygnałów brak. Mam natomiast bardzo dużo sygnałów kontynuacji trendu wzrostowego w długim terminie. To też dobre sygnały: pokazują co kupić i trzymać, aby po roku policzyć zaskakująco dobry zwrot.

Tak wygląda obecnie projekcja hossy 2022-2024 (?). Przewidywany szczyt: połowa 2024.PS

Prawdopodobnie w lipcu wyczerpie się nakład Tożsamości Gracza z podpisem i Uroborosem. Za chwilę wysyłam dodruk, także plan minimum wykonany i przechodzę do minimum+ ;) Dzisiaj już mogę z czystym sumieniem reklamować moją książkę, ponieważ otrzymałem pozytywne recenzje od osób, których zdanie i przyjaźń bardzo cenię. Jeżeli chcielibyście nabyć książkę z wpisem, zapraszam na:

https://tozsamosc-gracza.pl/


11 komentarzy:

 1. To oczywiście nie apteka, ale w covidzie nie było chyba fałszywego sygnału sprzedaży na średnich- 7 mies. EMA pozostawała wciąż od 08.2017 pod 15 mies. SMA, wybiła dopiero w 05.2020.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie :) W lutym już miałem przecięcie, tylko potem na skutek załamania w ostatnim tygodniu został anulowany. Wiadomo, że średnie są z cen zamknięcia i sygnał liczy się dopiero na koniec miesiąca, ale w sygnałach z takim opóźnieniem trzeba kombinować, jeśli nie chce się przegapić dużego ruchu.
   W każdym razie zgodnie ze sztuką nie mamy fałszywki w covidzie.

   Usuń
 2. Wg. Mojej oceny to hossa inflacyjna, podobnie samochody, kawa , nieruchomosci, zatem nie jest wywolana popytem na towar a jedynie dopasowanie cen, podobnie turkish indexy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem. Firmy podniosły ceny i zarabiają kilkadziesiąt procent więcej niż kilka lat temu. Rynek wciąż tego nie wycenia. Inflacja podniosła ceny produktów i usług, a giełda w tym czasie spadła, dając nam okazję na zarobek z arbitrażu. Jeśli zmieni się narracja na "akcje chronią przed inflacją", to zobaczymy wzrosty wyceniające przyszłą deprecjację PLN.

   Usuń
  2. Witam. Jednak nie do końca jest to hossa typowo inflacyjna bo jednak złotówka silnie się umacnia do usd czy euro. Pozdrawiam. Seba

   Usuń
  3. klasycznie wig up, zet up, podwójny lewar dla zagranicy/ wyjscie bedzie bolesne dla złotówki

   Usuń
 3. A tymczasem szeroki rynek kontynuuje wzrosty. WIG20 natomiast jest szykowany pod promocję. Już się czaję na kgh i pkn.

  OdpowiedzUsuń
 4. O, Dedek przeprosił się z czebolami, pewnie ogląda wiadomości i zainspirowały go prezentacje prezesa. hd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Państwowe śmieciuchy zawsze mają swoje 5 minut, kwestia kiedy światowe cyclicals ruszą. Potem czebole wszystko oddadzą jak zawsze, ale zagraniczna spekuła trochę je podpompuje.

   Usuń
 5. IMHO Orzeł jest za darmo, skonsolidowany PKN, PGNIG, LOTOS, ENERGA i cap 70mld to śmiech, co ciekawe jego udział w W20 to prawie 15% i zgodnie z metodologią liczenia więcej nie będzie. Czyli można zrobić jazdę bez wpływu na index czy to ma znaczenie, nie wiem . Miedziak poszedł w rok z 50 na 220. Orzeł może, tak samo. Dokupiłbym ale nie mam już za co. hd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wycena spółek skarbu państwa poniżej śmieciowych bankrutów pokazuje wiarę rynku w korupcję i brak bezpieczeństwa prawnego mniejszościowych akcjonariuszy. Mam nadzieję, że proces sądowy na Enerdze będzie precedensem, inaczej po kryzysie zagranica przejmie te aktywa za ułamek wartości jak w latach 90-tych.

   Usuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca