piątek, 9 września 2022

Zachód w kontrofensywie

 Kontrofensywa Ukraińców pod Charkowem zaskoczyła Rosjan i liczne zachodnie media. Media wykreowały świat, w którym odcięta od gazu Europa nie przetrwa zimy. Tymczasem ceny gazu wyhamowały a ropy spadły poniżej ceny sprzed inwazji Rosji na Ukrainę. Armia tankowców skuszonych wysokimi cenami LNG płynie w kierunku portów europejskich.

Ropa Brent

Wg mnie głównych kandydatów na wysypanie się mamy dwóch:

Rosja i Chiny.

Rosja przegrywa wojnę. Przez sankcje stanęła jej gospodarka oparta o import technologii z Zachodu, skończyło się surowcowe pole do szantażu. Zostały "tylko" nuki, ale użycie ich będzie definitywnym końcem rosyjskiego imperium.

Chiński model rozwoju oparty o budowanie pustych miast wypalił się rok temu. Ludzie zadłużali się, żeby kupić mieszkania jako lokaty i zabezpieczenie na starość, pieniądz płynął na rynek. Władze prowincji emitowały obligacje, wyburzały stare dzielnice i finansowały budowę nowych. Wszystko kulało się, dopóki ceny murów rosły i więcej młodych wchodziło na rynek niż wychodziło z niego starych. W końcu jednak demografia i absurdalnie wysokie ceny zrobiły swoje.

Pozostał gigantyczny, największy w historii ludzkości dług, którego nie da się spłacić. Można go tylko zadrukować w czasie. Na to mogą pozwolić sobie bardziej stabilne państwa demokratyczne jak Japonia, USA czy Europa, których zdywersyfikowany rynek i system zabezpieczeń społecznych są w stanie wchłonąć konsekwencje pękających baniek spekulacyjnych. 

Czy autokratycznym Chinom się uda przejść przez depresję suchą nogą? Wątpię. Na razie nakręca się zamordyzm i lockdowny, żeby spacyfikować ludzi walczących o swoje wirtualne oszczędności. Partia gromadzi zapasy żywności, bo pamięć wielkiego głodu za Mao jest wciąż żywa. Głód byłby gwoździem do trumny partii komunistycznej i być może zaczynem rebelii. Zachodnie demokracje mają wentyl bezpieczeństwa w postaci rotacyjności polityków: wybuch niezadowolenia zmiecie aktualną ekipę bądź większość partii, ale zaraz rodzi się nowy establishment. W Chinach czy Rosji rządząca klika jest zbyt skorumpowana, żeby oddać władzę pokojowo - albo zostaną wybici przez kolejną klikę, albo system się rozpada.

W najłagodniejszym scenariuszu Chiny zadrukują najbardziej toksyczne bilanse. W mniej łagodnym uda się skokowa dewaluacją Yuana. W skrajnym chaos, wojna (domowa bądź zewnętrzna). Niestety historia przyspiesza na naszych oczach i wraz z rosnącą zmiennością należy spodziewać się coraz większych kataklizmów. Spełnia się "Przepowiednia złota", którą zamieściłem 2 lata temu:

http://podtworca.blogspot.com/2020/03/zoto-i-momenty-przeomowe-we-wspoczesnej.html
38 komentarzy:

 1. Po przeczytaniu tego wpisu mam jakąś formę dysonansu poznawczego, że uległeś większemu wpływowi jednej z możliwych narracji, czyli zachodniej. Sam często wspominałeś w swoich wpisach o tym, żeby uważać na pewne mechanizmy naszej ludzkiej osobowości, wspaniale opisanej np. tutaj: https://fs.blog/david-foster-wallace-this-is-water/. U mnie w niwelowaniu zachodniej narracji w zakresie Chin doskonale sprawdza się np. nasz Ziomek przez duże ''Z”. Tutaj ostatni przykład: https://www.youtube.com/watch?v=gUlnszgvC1o&t=487s. Polecam słuchać tego Pana bo warto, żeby się nie kanalizować zachodnim nurtem z Chinami, bo przecież tego nie lubisz.
  Moim zdaniem, nie doceniasz ryzyka ograniczonego uderzenia nuklearnego: https://pecuniaolet.wordpress.com/2022/07/22/zaspokajanie-ciekawosci/ (element narracji przeciwnej do zachodniej – w celu wypośrodkowania propagandy. Poza tym ciekawe wyjaśnienie mentalności Amerykanów).
  W związku z tym że jesteś miłośnikiem historii, wiesz jak nas traktowano. Nie sądzę że to się zmieniło. Ten Pan („dziadek” ale praktyk) ciekawie o tym przypomina i rzuca projekcje (pomimo że ogólne)......................
  Powyżej jedna z „odnóg” mojej „bańki percepcji”, w związku z tym, że kiedyś pisałeś, żeby poddawać Twoje tezy konstruktywnej alternatywie.

  Wszyscy tkwimy w jakiś formach manipulacji i próbujemy złapać równowagę.

  Sceptyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za konstruktywną krytykę. Rzeczywiście póki co zakładam zwycięstwo Zachodu w konfrontacji cywilizacji, choć są też argumenty za Chinami:

   Fabryka świata, robotyzacja i połączenie kraju szybkim transportem. Przy Chinach większość Europy to skansen dla turystów.

   Przyszłe konflikty będą walkami robotów, nanobotów i sztucznej inteligencji. Nie potrzeba broni nuklearnej jeśli możesz wyprodukować milion dronów kamikadze i/lub wirusy pod konkretne DNA, jeśli z przestrzeni kosmicznej masz kompletną wiedzę o wszystkich ruchach na Ziemi.

   Polska wyciąga wnioski z wojny na Ukrainie, ale to jest wojna dwóch zacofanych państw - żadne nie kontroluje przestrzeni powietrznej, bitwy są prowadzone jak w 2 Wojnie Światowej. Przewaga Ukrainy wynika od samego początku na supremacji wywiadowczej dzięki pomocy NATO. To w połączeniu z precyzyjną artylerią pomaga im efektywnie wykorzystywać skromne środki do niszczenia rosyjskich cennych aktywów: sztabów, składów broni, koncentracji wojsk, mostów itd.

   Obie cywilizacje (łacińska i chińska) są teraz w kryzysie demograficznym. Przewaga Zachodu wynika z możliwości zasysania elit z całego globu. Paszport USA czy UE to marzenie 3/4 populacji świata, przepustka do lepszego życia.

   Usuń
  2. Akurat w kwestii bloga pecuniaolet to pomimo że uważam go za bardzo ciekawe inne spojrzenie to pisał on tam swego czasu o rakietach hipersonicznych na które USA nie ma odpowiedzi i że Rosja nie pokazuje wszystkiego co ma jakby miała jakieś super nowoczesne bronie. Co raczej patrząc na przebieg wojny wydaje się mało wiarygodne.

   Usuń
 2. Zapomniałem dodać ostatniego linka: https://www.youtube.com/watch?v=zOxgKu8kLD8
  Sceptyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Komu zależy na polaryzacji ludzi, na dychotomii i odwracaniu uwagi od "big picture"? Komu zależy na wysokich kosztach energii, na depopulacji, uzależnieniu ludzi od państwa, wybiciu przedsiębiorstw? Coś Wam to mówi?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja pozwolę sobie dodać tylko drobny komentarz, ze Rosja póki co prowadzi wojnę oszczędzająca. Jeżeli twardogłowi podejmą decyzję o ataku pełnoskalowym, w ciągu doby znikają wszystkie elektrownie, stacje przesyłowe gazu i inne elementy infrastruktury krytycznej w zachodniej Ukrainie. Żeby wywołać kryzys na miarę apokalipsy nie potrzeba uderzenia atomowego. Czego oczywiście nie życzę ani Ukraińcom ani nam, bo będziemy pierwszym państwem do którego ruszy wtedy 10 milionów uchodźców.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam a tak bardziej o konkretnych spolkach i rynku. wydaje sie ze dolek na 1430 moze byc czyms wiekszym ale okolice bym przetestowal moze po wygasnieciu kontraktow. zastanawiam sie nad kilkoma spolkami : spekulacyjnie medyczne mabion i mercator (biomed juz swoj rajd i finalne targety korekty juz chyba zaliczyl), bumech retest wsparcia 57 moze nawet jutro, kernel dzisiaj razem z wszystkimi spolkami wyjazd w gore i czapa na poteznym obrocie ale moze chca zniechecic na fix wzialem pakiet. wszystkei zagrania raczej na krotki termin a i jsw 32-28

  OdpowiedzUsuń
 6. Dedek co sądzisz o ML systems w ciągu najbliższych kilku lat?
  Ceny energii dla firm rosnące 2-3 krotnie mocno zmieniają oszacowania "po ilu latach coś się zwróci". Fotowoltanika to nie moja dziedzina ale myśle, że firmy, które będzie na to stać (i nie zbankrutują) będą czynić takie inwestycje, żeby obniżyć koszty.

  Znalazłem nawet grupę na FB "Fotowoltanika balkonowa" i znalazłem (póki co) jedną firmę, które deklaruje że robi (takie małe) instalacje. Czyżby nowa nisza?

  w44

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MLS był fajnym tematem w 2020. Na teraz nie podoba mi się wykres i wyniki. Fotowoltaika balkonowa to ciekawy temat. W przyszłości każdy budynek powinien mieć jakiś rodzaj akumulatora, który będzie zbierał prąd z szyb, balkonów, dachów itd.

   Usuń
  2. Witaj Sceptyk. Szkoda że nie piszesz. Brakuje mi twojego spojrzenia na świat. Pozdrawiam. Seba.

   Usuń
  3. Nie ma o czym pisać. To o czym mówiłem w średnim i długim terminie sprawdziło się (spadki). Jak płynność wróci można grać L. Na razie wciąż S. Na tym etapie najważniejsza cierpliwość.
   Sceptyk

   Usuń
  4. Cześć Sceptyk. Coś tam czasami popisywałem u Ciebie, później zabrakło czasu. Tak czy inaczej, fajne, kreatywne i inspirujące to były wspólne konwersacje ;) Bardzo miło to wspominam.

   A Ty Dedek, medytujesz rano regularnie, jak swego czasu u Sceptyka rzekłeś ? Mam nadzieję, że tak, bo to wartość, której nie sposób przecenić.

   A co do rynku, cierpliwość istotna teraz, ale później, gdy hossa się zacznie, również będzie potrzebna, aby przedwcześnie valorów w promocji kupowanych, nie posprzedawać.

   Wig20USD, ciekawie. USDPLN, może będzie z tego TUK-an ;)

   Kosmiczny przybysz.

   Usuń
  5. Wtedy to było ćwiczenie na miesiąc - wytrzymać godzinę bez komórki :) Nie pamiętam już czy dotrwałem do końca. Obecnie praktykuję medytację jako codzienne ćwiczenie. Czas się nie liczy - czasem wyjdzie tylko minuta, czasem kilka i to powtórzone parę razy w ciągu dnia. Ważne, żeby robić to codziennie.

   Usuń
 7. trade na bumechu wyszedl super zebrana strefa 57 i pod panike tylko martwi mercator ktory po wybiciu 50zl tym razem nie ma zupelnie sily. Dedek robiles cos z ta pozycja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zbudowałem 1/2 pozycji na FMRCZ i czekam na ewentualny zjazd poniżej 40, żeby podwoić (wtedy wyrzucę ją po 50, a drugą połowę zostawiam pod 70-80). Jeśli założymy, że w bilansie spółki nie ma jakiegoś oszustwa, to obecna cena jest super okazją. Założenie: MRC jest skorelowany z WIG, jeśli szeroki rynek zacznie wzrosty, MRC urośnie na sterydach.

   Usuń
 8. szczerze mowiac ja tam jakeisjs silnej korelacji z wigiem nie widze bo mielismy uz bardzo ladne odbicie a mercator jest w miejscu a co dopeiro mowic o busterze :) wwyniki kwartalne przelozyli o jakies dwa tyfodsnie moze tu jest klucz i jest jednak jakis trup

  OdpowiedzUsuń
 9. https://wykresygieldoweblog.wordpress.com/2022/09/18/czy-ja-przesadzam-czy-jednak-europa-sie-sypie/

  "ArcelorMittal zaczął już wygaszanie pieców w pierwszych fabrykach. Następne w kolejce są browary i piekarnie.

  *** Mimo to, dla celów czysto ideologicznych dwa, zamknięte na początku tego roku reaktory jądrowe nie będę uruchomione, a ostatnie trzy będą planowo wyłączone wraz z końcem roku. ***

  Mimo iż cena prądu wzrosła z 22 centów za kWh do 66 centów za kWh. Odpowiada to 3 zł za kWh. Jeszcze w 2010 roku jedna trzecia prądu w Niemczech pochodziła ze stabilnych elektrowni jądrowych, obecnie ta jedna trzecia pochodzi z gazu. Czy ludzie zaakceptują cenę wywołaną przez ideologiczną decyzję, czy wyjdą na ulicę?"

  Ja rozumiem że nie mieliśmy alternatywy bo albo wejście do UE albo pozostanie pod wpływami FR ale im dłużej żyję w UE to coraz bardziej jej przepisy mechanizmy i doktryny wydają mi się popieprzone ...

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam. Coraz bliżej socjalistycznego raju. Sasin umożliwił firmom podzielenie się zyskami z innymi...Pozdrawiam inwestorów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodajmy gwoli uczciwości że Polska nie jest jedynym ani pierwszym krajem w tym zakresie!
   https://www.rp.pl/budzet-i-podatki/art36706661-podatek-od-zyskow-inflacyjnych-coraz-popularniejszy-w-ue-kiedy-w-polsce
   https://www.rp.pl/budzet-i-podatki/art36986931-niemiecki-rzad-opodatkuje-gigantyczne-zyski-koncernow-energetycznych

   Cytuję: "Specjalny podatek nałożony na firmy energetycznych i banki ma przynieść ok. 7 mld euro w ciągu dwóch lat - ogłosił w tym tygodniu premier Hiszpanii Pedro Sánchez. Uzyskane w ten sposób dochody mają pokryć koszty programów na złagodzenie skutków inflacji dla mieszkańców Hiszpanii.
   ** W reakcji na te doniesienia notowania giełdowe podmiotów, które mają zostać objęte dodatkową daninę, gwałtownie spadły. ** Ale rząd wydaje się być zdeterminowany, ponieważ inflacja w Hiszpanii jest najwyższa od 1985 r., a w czerwcu wyniosła 10,2 proc. - Nasz rząd nie będzie tolerował tego, że firmy czerpią zyski z kryzysu, aby się wzbogacić – przekonywał premier Sánchez."

   Usuń
 11. https://blogi.bossa.pl/2022/09/26/impuls-we-wlasciwym-kierunku/
  Widzę że nie tylko ja tak sądzę że brandzlowanie się na naszym kurwidołku to czysty masochizm
  I samodestrukcja:). Jestem za zakazem inwestowania na naszej giełdzie w zamian za lepszy i tańszy dostęp do USA zwłaszcza pieniędzy przeznaczonych na przyszłe emerytury.

  OdpowiedzUsuń
 12. Może masz Dedek albo macie czytelnicy jakieś przemyślenia.
  Nie jestem zdzwiony jakoś ogólnie spadkami bo "dobrze już było". Ale jak widzę USD>5 oraz spadki WIG20 po 3-4% kilka razy a nie ma jakiegoś nietypowego infa czy wydarzenia to się zastanawiam
  - co jeszcze się wydarzy
  - kto robi takie spadki (zapewne morgany bo kto u nas dużą kasą obraca ...

  OdpowiedzUsuń
 13. Dobra próbuję zrozumieć wpis "Kolejne znaki"
  https://podtworca.blogspot.com/2022/08/kolejne-znaki.html
  bo faktycznie jest tam "wyjście dołem". A następnie odszukam wpisy o krachu '24 czy '25 ;-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ucieka zagranica przed atomem. Mamy arcy ciekawe czasy. Pozdrawiam. Seba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, chyba atom i być może już wyceniają depresję 2025.

   Usuń
  2. Na otuchę
   https://globalnagra.pl/szantaz-atomowy/
   Oby gość miał rację a w sumie czytuję go od jakiegoś czasu i same konkrety. Tam jest też podlinkowany art o upadku Rosji ...

   Usuń
 15. panowie jak jestescie spozycjonowanii przy tej lawinie? ewakucaja z rynki i czekamy na jakies "info dramat" i po krachu dopiero? czy te zpoiomy na nastepny kwartal ni robia sie atrakcyjne jutro mamy zamykanie bedzie ciekawie. doklek bessy to moim zdaniem nie jest patrzac gdzie jest usa i dax tam miejsca bardzo duzo w takim raize 1000 punktow w dolku bessy na wiog20 w cale nie wydaje sie czyms niemozliwym.

  OdpowiedzUsuń
 16. Trzeba zachować spokój , spółki są tanie ale mogą być jeszcze tańsze
  sprzedasz teraz to nie masz pewności że odkupisz taniej . Może i być na wig20 1200 ale w perspektywie roku tak niskie poziomy nie są do utrzymania . Jest dużo kasy na rynku i nie ma w zasadzie miejsca do inwestycji . Giełda z zasady porusza się od skrajności do skrajności .
  Dedek całkiem możliwe że zagranica już wycenia depresje 2025 bo z tym atomem to bym nie przesadzał , wprowadzasz jakieś korekty do
  swojej strategi ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały czas dobieram tanie akcje. Trochę aktywnie szorcę, żeby gotówka pozostawała na bezpiecznym poziomie. Ale przy tej zmienności i skrajnym wychyleniu w dół już nie zostaję z większymi pozycjami krótkimi na dłużej.

   Usuń
 17. Witam. Ja 75% akcje, 25% gotówka. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dla tych co jadą po rządzie i narzekają - a co ma do powiedzenia agencja S&P?

  "S&P: Perspektywy zaopatrzenia Polski w energię lepsze niż w innych krajach regionu
  ISBnews - Biznes
  30 wrz 2022, 22:42


  Warszawa, 30.09.2022 (ISBnews) - Perspektywy zaopatrzenia Polski w energię wyglądają lepiej niż u innych krajów regionu, ocenia S&P Global Ratings.
  "Perspektywy zaopatrzenia Polski w energię również ** wyglądają lepiej niż w innych krajach regionu **. Rosyjska ropa, węgiel i gaz stanowiły średnio odpowiednio: 20%, 8% i 7% polskiego (zdominowanego głównie przez węgiel) miksu energetycznego w latach 2016-2020. Jednakże ** wieloletnie wysiłki władz w celu poprawy infrastruktury energetycznej i zabezpieczenia alternatywnych źródeł dostaw ** pozwoliły uniknąć niedoborów energii po zawieszeniu importu gazu i węgla z Rosji w kwietniu tego roku" - czytamy w komunikacie.

  Zaprzestanie dostaw gazu z Rosji zostało złagodzone importem gazu z krajów sąsiednich oraz przesyłami przez krajowy terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, wskazała agencja.

  "Obecnie wysokie zdolności magazynowe, jak również oczekiwane oddanie do użytku w październiku-listopadzie 2022 r. gazociągu bałtyckiego łączącego Polskę z morskimi złożami gazu w Norwegii, pomogą zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na gaz w zimie. Pomimo utrzymujących się zagrożeń, przyspieszeniu uległy również rządowe działania mające na celu zastąpienie importu rosyjskiego węgla i ropy naftowej (z której Polska ma zaprzestać korzystać od 2023 r.) dostawami z innych regionów, w tym z Australii i Ameryki Łacińskiej w przypadku węgla oraz Afryki, Bliskiego Wschodu i Kazachstanu w przypadku ropy naftowej" - czytamy dalej."

  No sory ale o ile CPK to faktycznie kogoś poniosło, no może KDP (koleje) bym się zgodził zbudować to gazoport, pipe'y, terminale i przekop stoję murem. A za elektrownie jądrową w PL od razu wychodzę na ulicę w ramach poparcia.

  Także prośba do autora bloga o uwzlędnienie powyższego jak będzie podsumowywał rok ew. aktualizował wpisy o upadku Polski ;-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Dedek dużą już masz stratę na inwestycjach giełdowych w tym roku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem wciąż na lekkim plusie. Xtb, Mon, att kupowałem niżej. Snk blisko zera, strata na mrc i unt. Miałem kilka udanych zagrań średnio i krótkoterminowych, które pokryły straty.

   Usuń
 20. Prośba również uwzględnić w analizach i przemyśleniach że opozycja jest skończona w PL, po prostu jej nie ma. Próbują wypłynąć donosząc na Polskę w KE albo stojąc nad Odrą na tle ryb. Ale ciągnie się za nimi smród z lat kiedy rządzili zaliczają mega wtopy. Ten od zegarków jest skorumpowany z ekipą
  https://stooq.pl/n/?f=1511947&c=1&p=0 (zauważmy że powiązani z nim przyznają się do winy bez przeprowadzania procesów)
  Kolejni (Tusk, Schetyna) jeżdżą po 130 w zabudowanym i tracą prawko.
  A na koniec zabłysnął Sikorski
  https://stooq.pl/n/?f=1512873&c=1
  "Poruszenie wywołało wystąpienie rosyjskiego dyplomaty, który podziękował Radosławowi Sikorskiemu za wpis o Nord Stream. Kilka dni temu Sikorski zasugerował wpisem na Twitterze, że za uszkodzeniami rosyjsko-niemieckiego gazociągu stoją Stany Zjednoczone. "Thank you, USA (dziękujemy wam, USA)" - napisał b. szef MSZ."

  O ile zdanie o PISiorach i tej ogólnie prawicy co się dorwała do koryta mam bardzo złe to jeszcze gorsze mam o tych PO/KOD i powiązanych, jeszcze gorsze niż miałem o SLD/LD. To jest po prostu żenada i jest smutne, nie mamy co zaproponować - dziadki jak Kaczor czy Tusk po prostu muszą wymrzeć. Nie ma przeciwwagi. Starsi i starzy będą głosować za status quo a młodzi są po prostu za głupi i nie zainteresowani, patrząc jak wygląda poziom na YouTube czy na każdym większym deptaku w mieście.

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam. Plan Zdzicha wprowadzono w życie GNB przejęty. Inwestorzy znowu zostali z niczym. Dobrze tym krwiopijcom. Utrwalanie nowej rzeczywistości i starej władzy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 22. Mlodzi nie są tacy głupi jak się rządzącym wydaje. Jak im zaproponują przekazywanie 50-70% pensji i pracę po 10-12 godzin na urzecz utrzymania estabilishmentu wyborców emerytów i rozleniwionych świadczeniobiorców z pogranicza patologii.to zobaczycie ilu tu zostanie. Podobnie sprawa ma się z biznesem który będzie musiał oddawać 50% podatku od zysków i to pomimo najwyższej minimalnej krajowej w europie i innych podatków i oplat. Inwestorzy też będą się cieszyć z reprywatyzacji za złotówkę popatrz na sprawę PGG i spółek energetycznych. Ja pomimo okazji grosza już nie włożę w polską giełdę bo to przegrana sprawa. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 23. Na podstawie czego wyliczyłeś to 50-70 % ? podaj jakieś konkrety .
  Odnośnie stawki 50 % w najwyższym progu podatkowym to są to normalne stawki w europie zobacz na te dane :

  https://strefainwestorow.pl/artykuly/rekordowe-podatki-w-historii-najbogatsi-placili-nawet-98-swoich-dochodow

  Jestem jak każdy myślący człowiek przeciwnikiem rządów Pis ale
  uważam że generalnie milionerzy i korporacje mają w Polsce niezłe warunki , wiadomo że można zastosować optymalizację podatkową
  i wytransferować kasę do przysłowiowego raju podatkowego i będzie prawie zero podatku .Tylko czy najemny pracownik tez może to zrobić ? wiadomo że nie "duży może więcej " . A co do giełdy to im czytam takich ocen jak twoja to wnioskuje że koniec spadków już blisko .

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam. Faktycznie najlepszym rozwiązaniem byłaby zupełna likwidacja milionerów, spekulantów i ynwestorów, a także całkowity zakaz funkcjonowania korporacji w naszym kraju. Wcześniej przedsiębiorstwa były przecież Państwowe i wszystkim żyło się lepiej. Moim zdaniem sprawiedliwym rozwiązaniem jest wymagać od każdego podług jego możliwości, a dawać każdemu według jego potrzeb...

  OdpowiedzUsuń
 25. Panowie będzie dobrze reperacje już w drodze będzie hossa na gpw.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails