niedziela, 21 sierpnia 2022

Kolejne znaki

 Chociaż zakładam, że dołek bessy już za nami, kontynuuję poszukiwanie symptomów lokalnego przesilenia na rynku. 

1. WIG20_PB nigdy nie było dołka na WIG20 tak wysoko (1.44). Natomiast poziom 1.3 wyznaczał lokalne dno, czyli 10% poniżej obecnego poziomu.

2. Stworzyłem kiedyś indeks spółek Skarbu Państwa. 
Szykuje się test niedawnych minimów bessy.


3. Podobnie mój indeks gamingowy z ok. 2018-2019 r. (nie uwzględnia spółek, które doszły później) od lat dość dobrze chodził z wzorcem sezonowym. Obecnie wskazuje na ryzyko przesilenia i premiuje spadki do przełomu października/listopada.


4. All GPW vs WIG20 wychodzi na nowy szczyt. Pasuje to do koncepcji, że jest wiele porzuconych spółek value tak tanich, że nie mają już siły spadać.

Podsumowanie

W najbliższych dniach spodziewam się zatem wyjścia dołem, które może wyprowadzić dłuższy impuls spadkowy. Wszystko by pasowało do jesiennego retestu dna, który zakładałem jako scenariusz bazowy. Jednakże zauważyłem, że powoli taki scenariusz staje się konsensusem.

Jednocześnie rozsynchronizowanie zachowania spółek z GPW względem indeksów i szerokiego rynku wskazuje, że kapitał dynamicznie rotuje między sektorami. 

Spójrzcie na MWIG40_PB: obecnie wynosi 1.7 i na tle historycznym jest drogi:


Jednak jak podzielimy MWIG40_MARKET_VALUE przez MWIG40_BOOK_VALUE, otrzymamy wartość 1.05 bliską dołkom bessy:


Dlatego nie puszczam atrakcyjnie wycenianych spółek 'value'. Od początku roku ta strategia działa. W trakcie fal spadkowych te spółki trzymają się całkiem nieźle, dodatkowo coś przytnę na krótkich, a na odbiciach posiłkuję się kupowaniem spółek 'momentum'.


23 komentarze:

 1. Dziś wzrost cen gazu uderzył w azoty wczoraj już był duży spadek . Tak mi się wydaje że będzie jeszcze taniej dlatego wstrzymałem się z dokupieniem do obecnego pakietu .
  Dedek jak nie zmieniłeś strategi to pewnie nadal trzymasz całość pakietu . Trudno teraz przewidzieć zachowanie ATT technicznie wychodzi spadek poniżej 30 może i 27 ? Co do Votum to jednak miałeś racje .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój scenariusz zakłada sprzedaż Azotów na przełomie 2023/2024. Jestem jednak mocno zawiedziony zachowaniem polskiego rynku i kolejnych okazji na spółki value szukam za granicą. Jeśli chodzi o ATT, to w przypadku jakichś silnych spadków będę uśredniał kontraktami, które oddam na odbiciach, żeby obniżać cenę pakietu.

   Usuń
  2. Dedek. Dlaczego jesteś rozczarowany polską giełdą? A może to wielki sukces że zagranica tu jeszcze siedzi biorąc pod uwagę uwarunkowania geopolityczne?

   Usuń
  3. Polskie państwo, giełda, są jak ten wczorajszy minister, który jest rolnikiem z 1 hektarem, zarabia 5k na rękę i urządził wesele za 300 koła, na którym dostał traktor za półtora bańki. Korupcja i nepotyzm są oficjalnie wpisane w system, ponieważ ludzie to akceptują. I podobnie na giełdzie: spółki skarbu państwa, które teoretycznie powinny świecić przykładem, z założenia są najbardziej ryzykowne, bo służą tuczeniu klasy rządzącej. Ich zyski są wirtualne, pod byle pretekstem zostają wytransferowane na potrzeby partii. Tyle sobie ponarzekałem, ale nie mam pretensji: widziały gały, co brały :)

   Usuń
  4. Ja mam na myśli wyłącznie wojnę. Dziwię się że zagranica jeszcze nie uciekła i pln jest mimo wszystko tak mocny. A co do spółek SP to nikt nie zmusza do ich kupowania. Jest w czym wybierać. A może gdyby nie te spółki SP to może już dawno placilibyśmy za energię dwa razy tyle? A nepotyzm to nowe zjawisko?

   Usuń
 2. Jestem jeszcze zielony w wielu tematach, stąd sorry za proste pytanie, napisałeś: "Dlatego nie puszczam atrakcyjnie wycenianych spółek 'value'.". Czy możesz rzucic więcej światła na to jakie to spółki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak tam wam idzie brandzlowanie na tym kurwidołku warto? Moim zdaniem oprócz Dino nie ma tu żadnej spółki wartej długoterminowej inwestycji a granie na giełdzie nie jest najlepszym pomysłem na zarabianie kasy warto to porównać z inwestowaniem w grunty np. Pozdrawiam I życzę komfortu psychicznego bo to jest ważniejsze niż łudzenie się
  Sukcesami giełdowymi :). Oki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. GPW jest jak PKO - spada na 20, kupujesz, rośnie na 40, sprzedajesz. Timing is everything - dla mnie nie ma znaczenia czy spółka rośnie rok w rok 20%, czy najpierw spada 50%, a potem rośnie 100%. Byle schemat był powtarzalny - a na GPW jest: każda hossa jest kasowana, żeby znowu kupić na dnie i zarobić na powrocie :)
   Teraz czaję się na Mercatora po 52, uśrednianie także po 4 z przodu. Odbiją do 75, wpadnie 50% zysku.

   Usuń
 4. Ja napisałem o inwestowaniu nie spekulowaniu które bardzo obciąża psychicznie i czasowo przez co traci się bezcenny czas który można w o wiele bardziej pożyteczny i przyjemny sposób wykorzystać, bo straconego czasu nie odzyskasz a pieniądze czy pracę owszem także nie polecam spekulowania zwłaszcza na polskim kurwidołku szumnie zwanym giełdą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym nie grał na GPW, grałbym na komputerze. Ale akcje dają więcej emocji, bo gra na prawdziwe pieniądze i nigdy nie jesteś w stanie poznać do końca zasad gry, bo ciągle się zmieniają.

   Usuń
 5. Dedek fajnie napisane podsumowanie gry na giełdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dedek, co sądzisz o sytuacji Sanoka RC? Ostatnio ogłosili małe wezwanie na 3% akcji, po czym kurs przebił 14 zł. Były też większe transakcje w zeszłym tygodniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W krótkim terminie wszystko możliwe, nawet 10 zł. Trzymam spółkę pod hossę 2023, pod warunkiem, że nie zmieni się diametralnie jej sytuacja fundamentalna.

   Usuń
 7. Dziś mam zamiar Sanok zredukować o 50 % ponieważ zakładam że te 12% zysku które już mam może się szybko wyzerować biorąc po uwagę
  obecną sytuacje na GPW .

  OdpowiedzUsuń
 8. Gigantyczna spekulacja na rynku energii elektrycznej
  https://stooq.pl/mol/?id=28213

  https://wykresygieldoweblog.wordpress.com/2022/08/19/inflacja-w-europie-ceny-energii/

  OdpowiedzUsuń
 9. Dedek nie uważasz ze WIG20 USD zaczyna wyglądać co najmniej ciekawie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam ;) Jeszcze sreberko na 75 zł lub 16$ i wchodzę. Nie pasuje mi tylko krypto, jest za wysoko. BTC 15k, Solana 20, Doge 0.2. To byłby dobrze skorelowany dołek.

   Usuń
  2. Kupujesz sreberko? Twoje zainteresowanie metalami się odnowiło? Nic nie wspominasz o nich w swoich analizach od czasu kiedy sprzedałeś dawno temu (chyba 2011?) swoje monetki.

   Usuń
 10. Akurat krypto może spaść w dowolnej chwili i tutaj korelacji nie musi byc żadnej :) ciekawe czy jak już odbija to tylko korekta przed dalszym spadkiem czy nowa hossa.. Szczerze mówiąc wiele osób jak patrzę z kregu wyjadaczy kapituluje i opuszcza nasz rynek i przenoszą się za granice także słabo to wyglada

  OdpowiedzUsuń
 11. Kurwidołek idzie pod wodę nie ma tu jakościowo dobrych spółek oprócz może paru, czego tu nie rozumieć :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Oki. Spółki nie są gorsze niż gdzie indziej tylko postrzeganie ich wartości przez inwestorów jest obarczane większym niż gdzie indziej ryzykiem politycznym. Ps. Nie bez przyczyny oczywiście. Pozdrawiam. Zakupiłem okazyjnie BHW I GPW pod div za rok. Seba.

  OdpowiedzUsuń
 13. Z tym pko to chyba się sprawdzi twoja teoria Dedek że trzeba kupować
  jak jest 20 i sprzedawać za 40 :) dziś odbicie na dużych obrotach można zagrać pod odbicie .

  OdpowiedzUsuń
 14. Na korekcje pojawiły się okazje cenowe jak MRC i inne kupiłeś coś Dedek ?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails