niedziela, 17 lipca 2022

Gracz Duch cz. 2

 Cz. 1: https://podtworca.blogspot.com/2022/07/gracz-duch-cz-1.html


Kluczowe kryterium w zasadzie nr 1 polega na usunięciu pozycji, która nie została potwierdzona przez rynek jako prawidłowa. Jak już wcześniej podkreślałem: nie jest to tożsame ze zrobieniem czegoś przeciwnego, czyli usunięcia pozycji, którą rynek potwierdził jako nieprawidłową. Jeśli rynek nie potwierdził, że pozycja jest prawidłowa, wciąż jest możliwe, że nie potwierdził, że jest nieprawidłowa.

Jeżeli będziesz czekał aż pozycja zostanie potwierdzona jako nieprawidłowa, tracisz swój czas, pieniądze i wysiłek na nadzieję, że pozycja okaże się prawidłowa. Usuń pozycje niepotwierdzone przez rynek jak najwcześniej, w przeciwnym razie prosisz się o większy poślizg i zamrożenie kapitału.

Większość graczy nie robi nic, dopóki nie zostaną wystopowani przez rynek. Oddają mu decyzję o zamknięciu pozycji. Musisz działać odwrotnie: nie rób nic, kiedy twoja pozycja jest prawidłowa zamiast nic nie robić, kiedy jest zła.

Z czasem okaże się, że zasada nr 1 pozwala szybko i sprawnie przyjąć niskie straty, zamiast bezproduktywnie czekać aż rynek je powiększy. Używając jej poprawnie nie ulegasz negatywnym emocjom z powodu przyjęcia męczącej straty i jesteś produktywny, ponieważ pozwalasz trwać tylko udanym zagraniom.

Art - Duchu, chyba nie każdy zgodzi się z twoją zasadną nr 1. Znajdą się traderzy, którzy nie czują, żeby była dla nich dobra.

Duch - Spójrz na to, jakbyś kupował nowy samochód. Diler mówi ci, że możesz wziąć dowolny samochód na miesiąc i jeśli ci się spodoba, to go kupujesz, a jeśli nie, to płacisz za wynajem i możesz wybrać do testu kolejny. Jeżeli już po tygodniu uznasz, że ten model nie jest dla ciebie, to przecież nie będziesz czekał do końca miesiąca, tylko od razu go oddasz i zapłacisz tylko 1/4 ceny za wynajem. Jeśli trafisz na serię nieodpowiednich aut i każde będziesz oddawał dopiero po miesiącu, zapłacisz za wynajem krocie i zmarnujesz czas. Odrzucaj nieodpowiednie samochody szybko, dopóki nie trafisz na potwierdzony jako prawidłowy dla ciebie.

Art - Dobrze, ale co zrobić gdy zamknięta pozycja, która nie została potwierdzona jako poprawna, zmienia się później w poprawną?

Duch - To jest najczęstszy dylemat traderów. Boją się, że po zamknięciu pozycji niepotwierdzonej jako poprawna, rynek pokaże im, że powinni byli ją trzymać. Jeśli nie będą brać strat wcześnie, jeszcze ciężej będzie im ciąć straty, gdy te urosną. Musisz pamiętać, że przyjmując wysokie straty ryzykujesz wypadnięcie z gry.

Większość graczy nie jest świadoma możliwych ryzyk, które czekają na nich w trakcie gry. Ryzyka kumulują się, im dłużej przebywają w pozycji nie potwierdzonej przez rynek. Pamiętaj, że trading to gra przegrywających - zwycięzcą zostaje ten, który potrafi najlepiej przegrywać!

Trading to nie kasyno! Traktuj go jak biznes, w którym chcesz dokonywać tylko najlepszych transakcji w najkrótszym możliwym czasie, aby wycisnąć maksymalny zysk przy najmniejszym możliwym ryzyku straty. To ci zapewnia reguła nr 1.

Nie ma nic złego w popełnianiu małych błędów, ale nigdy nie możesz przebywać w dużym, jeśli zamierzasz pozostać w grze. Trading nie jest łatwy. Większość graczy zdaje się na kaprysy rynku. Poprawne podejście polega na kontrolowaniu swoich pozycji używając zasad, które pozwalają przetrwać. Zasada nr 1 jest najważniejszym elementem planu tradingowego. Jeśli jednak zamierzasz utrzymać się na rynku w długim terminie, musisz dołączyć do niej zasadę nr 2.


Rozdział III

Zasada nr 2


Zasada nr 2 brzmi:

DOCISKAJ ZWYCIĘSKIE POZYCJE POPRAWNIE BEZ WYJĄTKU.

Brzmi elementarnie, ale słowo “poprawnie” jest tutaj kluczowe.

Większość czasu rozmawiamy o cięciu strat. Ale to tylko jedna strona medalu. Bez zasady nr 2 trading nie jest nawet grą 50 na 50. Bez poprawnej metody wyciskania zysku z poprawnych pozycji, nigdy nie wyjdziesz daleko poza straty.

Potrzebujesz zasady nr 2, żeby mieć pewność, że masz większą pozycję, kiedy rynek weryfikuje jej poprawność. Zawsze chcesz mieć większą pozycję kiedy trafiasz silny ruch lub wchodzisz w trend, niż gdy pozycja nie jest prawidłowa (zakładamy, że stosujesz zasadę nr 1 i nigdy nie utrzymujesz pozycji nieprawidłowej). 

Oczywiście pojawią się pytania, jakie kryterium decyduje, że należy dodać do poprawnej pozycji i kiedy rynek może zamienić poprawną pozycję w złą. Odpowiem na nie później. Najpierw objaśnię definicje. 

Zasada nr 2 nie oznacza, że skoro rynek idzie w założonym kierunku, to musisz powiększać poprawną pozycję. “Poprawnie” w zasadzie nr 2 oznacza, że musisz posiadać plan dodawania do pozycji, kiedy trend się wyklaruje. Właściwe kryteria dodawania do pozycji zależą od horyzontu czasowego w twoim planie tradingowym.  

Możesz uprawiać day trading, grać w skali dni, tygodni, miesięcy czy polować na długotrwałe trendy. Kryteria dodawania do pozycji będą inne dla każdego planu gry.

Dzięki zasadzie nr 1 twoja pozycja inicjalnie jest poprawna, zatem zasada nr 2 pozwala zmaksymalizować potencjalny zysk przy możliwie najniższym ryzyku porażki. Większość traderów jest uwarunkowana, żeby szybko brać zysk, gdy rynek weryfikuje poprawnie ich pozycję. Pozytywna weryfikacja nie oznacza, że zgarniesz duży zysk.

Gracze chcą uciec nim rynek się odwróci i odbierze to co dał. Zbyt szybkie cięcie zysku i przetrzymywanie strat to część ludzkiej natury. Twoim celem powinno być posiadanie dużej pozycji, którą rynek zweryfikował jako poprawną.

Wróćmy do definicji zasady nr 2: DOCISKAJ ZWYCIĘSKIE POZYCJE POPRAWNIE BEZ WYJĄTKU. To co jest istotne, to że musisz dodawać do poprawnych (potwierdzonych przez rynek) pozycji i że musisz to robić POPRAWNIE. Zasada nie mówi jak dodawać do pozycji, to musisz opracować w swoim planie. BEZ WYJĄTKU oznacza, że kryterium dodawania nie zależy od arbitralnej decyzji tradera, tylko od zasad jego planu.

Musisz też pamiętać, że cały czas obowiązuje zasada nr 1. Jeżeli rynek się odwraca i poprawna pozycja zostaje potwierdzona jako nieprawidłowa, to zamiast dodawać redukujesz lub zamykasz zgodnie z planem.

Art - Duchu, skoro traderzy mają dodawać do pozycji bez wyjątku, dlaczego w definicji stoi, że mają to robić poprawnie? Czy sam fakt, że pozycja została potwierdzona jako poprawna nie wystarcza jako kryterium do dodawania?

Duch - Oczywiście, możesz wtedy dodawać do pozycji, ale nie będzie to dobra decyzja w każdym planie tradingowym. Jeżeli przykładowo operujesz na zmiennym rynku z głębokimi cofnięciami, będziesz szukał okazji do powiększenia poprawnej pozycji na korekcie. Gracz trendowy może w swoim planie dodawać pozycje gdy kurs wybija maksima lub testuje luki wzrostowe. Inaczej jest w day tradingu: tutaj rynek decyduje jak wielką pozycję możesz otworzyć. Jako day trader utrzymujesz pozycję dopóki nie zostanie potwierdzona jako poprawna (zasada nr 1) lub gdy już zostanie potwierdzona jako poprawna. 

Pozycje graczy trendowych będą rosły kiedy są poprawne, ale day traderzy zaczną od razu od wysokiej pozycji i będą redukować, gdy pozycje będą niepoprawne. Day trader może zostać złapany na dużej pozycji, która jest niepoprawna, ale trader trendowy nigdy nie będzie miał dużej pozycji, która będzie niepoprawna. To wynika z natury gry przegrywających dla day traderów. 

Art - Czy przypadkiem nie zmieniłeś teraz zasady nr 2 dla day traderów?

Duch - Zasada nr 2 musi być używana, jeśli chcesz zarabiać w długim terminie. Prawidłowe dodawanie do pozycji musi być częścią planu, a day trading jest obliczony na szybki zysk, dlaczego zatem nie mieć największej pozycji na samym początku?

Kryteria dla scalpingu i day tradingu są inne i musisz mieć świadomość, że w tak krótkiej perspektywie czasowej masz niewielkie szanse na zysk. Musisz być w poprawnej pozycji gdy otwierasz i zamykasz. Poprawnie znaczy dla day traderów co innego niż dla trend traderów.

Znałem bardzo dobrego day tradera, który zaczynał od dużej pozycji i zamykał ją gdy tylko została potwierdzona jako poprawna. Zamiast dodawać, brał zysk z dużej pozycji. Mimo to nie łamał drugiej zasady, ponieważ miał dużą pozycję, gdy ta była poprawna. Problem z day tradingiem polega na tym, że gdy rynek zweryfikuje pozycję jako złą, ta jest duża, podczas gdy w tradingu na dłuższych interwałach ryzykujesz początkowo niewiele. To nie jest błędne założenie, jeżeli poprawnie stosujesz zasadę nr 1. W ten sposób można handlować, gdy nie masz pewności co do trendu i operujesz w ruchu bocznym. Kiedy rozpoznaję trend kierunkowy (rosnący bądź spadkowy), posiadam kryteria dodawania do pozycji, które dają mi większą ekspozycję zgodną z trendem.

C.D.N.

8 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe wpisy, czekam na kontynuacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamiast się brandzlowac na pseudo giełdzie polskiej lepiej być skazanym na Dino forever Young :). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Oki. To gdzie ino zakupić to Dino tanniioo. Ps trochę jestem dzisiaj zniesmaczony tymi spadkami xtb. Cierpliwość jest w cenie czekam na wyższe poziomy i liczę na kolejne dobre kwartały i oczywiście nie pogniewam się na wysoką dywidendę za rok. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
 4. Wrzuć sobie wykres wallmarta czy mcdonalda może to trochę rozjaśni Ci podejście do Dino:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam. Po wynikach xtb które według mnie były bardzo dobre i cofnięciu kursu zwiększyłem w piątek pozycję na xtb. Pozycja 20% portfela. Ps. Oki nie irytuj się to tylko żart. Żałuję że nie miałem tyle cierpliwości żeby utrzymać pozycję na Dino, a teraz już nie potrafię wejść przy tych poziomach. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy będzie kontynuacja serii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może. Książka w dalszej części mocno się powtarza. Te dwie zasady to clue, później są liczne dygresje, na złożenie których po polsku nie miałem już czasu. Nie wszystko zgadzało się też z tym, co głoszą inni wygrywający traderzy, ale to wynik indywidualnego systemu Phantoma.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca