czwartek, 7 lipca 2022

Sanok

 W maju przedstawiłem główne pozycje w portfelu.

https://podtworca.blogspot.com/2022/05/ppp-czy-przeglad-portfela-podtworcy.html

Na koniec dodałem, że buduję pozycję na Sanoku. Kolejne tygodnie przynosiły na spółce monotonny, powolny trend spadkowy, który wykorzystywałem do akumulacji. Zabawne, że wystarczyły dwie ostatnie sesje czerwca po tygodniach spadków, żeby cała pozycja wyszła na plus.

Nie wiem czy trend już się zmienił, czy to tylko podbitka przed dalszymi spadkami. Przedstawię natomiast moje powody za trzymaniem spółki. Jak zawsze jestem otwarty na argumenty i krytykę.


Stomil Sanok działa na europejskim rynku wyrobów gumowych. Projektuje, wytwarza i sprzedaje wyroby gumowe, gumowo-metalowe oraz z połączenia gumy z innymi tworzywami. Dostarcza także komponenty dla producentów wyrobów gotowych. Do produktów firmy należą m.in. tłoczki, uszczelki, kształtki, osłony, profile uszczelniające, które są używane w bardzo wielu gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, budownictwo, farmacja, czy rolnictwo. Grupa Kapitałowa Stomil Sanok obejmuje dziesięć podmiotów zależnych, które zajmują się, działalność handlową, usługową i produkcyjną oraz dystrybucją.


1. Fundamenty

Podstawa, żeby w ogóle kupować spółkę na długi termin.

Spółka od lat ma zdrowy bilans i regularnie wypłaca dywidendy. Od 2006 Sanok wypłacił 17.53 zł na akcję (po przeliczeniu splitu), czyli ponad 4 zł więcej od dzisiejszej wyceny akcji 13.46.

Przychody powoli rosną, niestety w 2018 roku załamały się zyski. 2022 rok nie zapowiada się lepiej, a Sanok zaczął od zawiązania rezerw na ciężkie czasy. Przy kapitalizacji 360 mln spółka posiada prawie 200 mln kredytu i ponad 80 mln gotówki.

Słupki zysków za poszczególne lata widać na kursie ceny do wartości księgowej:Jakie są przesłanki do poprawy fundamentów (zysków)?

2. Makro

A zatem mamy powód fundamentalny przeceny: spadek zysków od 6 lat. Jest to globalny trend widoczny na wykresach wielu spółek z branży gumowej, chemicznej i innych przedstawicieli tzw. "starej gospodarki". Niektóre branże weszły już w trendy wzrostowe (np. nawozy) po spektakularnych zyskach, inne jak Sanok szorują po dnie.

Jednak jak powiedział klasyk, przedkładając nieświadomie plan Kunika, zawłaszczony przez Dyzmę:
Po 6 latach musi przyjść koniunktura, no, choćby raz!


Prezes Sanoka opisując ciężką sytuację w branży zwrócił uwagę na liczne bankructwa i przejęcia. Kiedy w końcu ruszą zamówienia w auto-moto, zbrojeniach (?), ci którzy przetrwali, będą dyktować cenę.


3. Technika

Mamy już 2 elementy: 

- stabilna sytuacja firmy w ciężkim otoczeniu rynkowym,

- od lat malejąca konkurencja.

Użyjmy kolejnego narzędzia: Analizy Technicznej.

Zadaniem AT jest wybranie optymalnego momentu do decyzji inwestycyjnej. 

Czasem chodzi o decyzję sprzedaży, czasem kupna. Moją uwagę zwrócił długoterminowy kanał wzrostowy na SNK:


Każdy kanał wzrostowy kiedyś pada, niemniej wolę kupić dzięki AT na wsparciu po 11 zł niż za 50, kiedy zyski są wysokie i wskaźniki Analizy Fundamentalnej zalecają trzymać bądź nawet kupować.


4. Cykle

Ostatni element układanki niestety nie wspiera decyzji zakupowych. Mój wskaźnik bessy zakłada dalsze trwanie w bessie indeksu SWIG80, do którego należy Sanok:
W przypadku tego wskaźnika należy patrzeć bardziej na zasięg czasowy, a nie poziomy spadku. Obecnie skłaniam się do scenariusza wakacyjnego odbicia, po którym przyjdzie jesienna druga noga bessy.


Podsumowanie

Mamy zatem 3 z 4 elementy wspierające zakup spółki i 1 przeciw (niedostatecznie głęboka czasowo bessa na szerokim rynku).

Pomimo braku spełnienia wszystkich warunków zdecydowałem się kupić spółkę na długi termin. Okazja cenowa może się nie powtórzyć. Możliwe, że spółka podejdzie pod 17, może nawet 20 zł, a potem znowu zleci na 12. Przeżyłem takie sytuacje wielokrotnie. Tutaj gram jednak o wyższą stawkę na przełom 2023/2024.


9 komentarzy:

 1. A jak się Pan zapatruje na ATT i ryzyka związane z gazem (cena i dostępność) jesienią / zimą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam zdania. Dopóki ATT jest w trendzie wzrostowym, trzymam.

   Usuń
 2. Dedek zwróć uwagę na relpol podobna firma w rozbudowie i naprawdę taniiio.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Relpola już kilka razy miałem w portfelu, dzisiaj wrzuciłem pakiecik ponownie.

   Usuń
 3. Dla spółki kluczowe są ceny surowców oraz kurs EURPLN. Dopóki nie będzie silniejszego spadku cen surowców, dopóty nie będzie wzrostu wyników. Spółka różni się znacząco od ATT pod względem możliwości kształtowania cen produktów. ATT jest "biorcą" cen światowych, jeśli chodzi o ceny nawozów. Zazwyczaj, gdy rosną ceny surowców, które ATT przetwarza (głównie gaz), rosną też ceny produktów spółki (nawozy). Natomiast w przypadku SNK nie ma możliwości przełożenia w pełni wzrostu kosztów na ceny produktów finalnych. Stąd silny spadek marży ostatnio. Jeśli założymy, że ceny surowców spadną, a kurs EURPLN będzie na korzystnym poziomie, to jak najbardziej spółka może być dobrą inwestycją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja spekuluję, że w podobnej sytuacji jest mnóstwo firm z tego segmentu i najsłabsze padają. Coś takiego było ze spółkami paliwowymi, na przełomie października/listopada 2020 zostały dociśnięte do dna i wtedy były świetne okazje. Nie jestem w stanie przewidzieć popytu i cen w przyszłości na produkty gumowe, ale zakładam, że prędzej czy później będą potrzebne a podaż zbyt niska.

   Usuń
 4. Kupiłem dzisiaj również Continental. Wykres wrzucę na twittera.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam. Coraz poważniej myślę, że zmierzamy niechybnie w kierunku jakiegoś bytu socjalistyczno-totalitarnemu. Premier powiedział w weekend, że jest za tym żeby spółki podzieliły się z obywatelami ekstrazyskami i że on wymyśli sposób jak to zrobić. Pomyślałem tutaj nie trzeba nic wymyślać tylko wypłacić dywidendę akcjonariuszom ponieważ SP ma znaczące udziały w wielu spółkach to poprostu dostanie dużo, a my inwestorzy przy okazji zainkasujemy jakieś zyski, od których przecież zapłacimy podatki. Jednak niestety byłem w błędzie bo premier myślał o obywatelach a nie o inwestorach czyli tych cmentarnych hienach tych spekulantach, którzy często oszczędzając wykładali ciężko zarobione pieniążki w akcjonariat obywatelski pomagając tym spółkom się rozwijać lepiej i szybciej. Niestety jestem w kropce bo od niemal 10 lat oszczędzam i inwestuję w IKE, a teraz coraz częściej myślę że przy następnych wyborach Premier w swojej wielkoduszności dla obywateli znacjonalizuje te środki, a mnie i mnie podobnych drobnych inwestorów wsadzi do paki za matactwa i spekulacje na gpw na szkodę państwa i prawdziwych obywateli, którzy przez takich jak my muszą spłacać kredyty lub muszą stać pod budką z piwem. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam. Dedek polecam Apator pod duży portfel zamówień na liczniki oraz taniejące surowce. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca