sobota, 12 lutego 2022

To wygląda zbyt książkowo

Na głównych indeksach ryzyko fali C.

 NASDAQ ze wsparciem na 12500


DAX 13800


WIG 60000I ponownie wykres, który w najbliższych miesiącach będzie dla nas kluczowy: ALLGPW_USD vs ALLNYSE:


Mój złoty scenariusz: konsolidacja na wybitym szczycie przed kontynuacją trendu wzrostowego. Poland stronk!


Surowce.

Zobaczcie jaka synchronizacja na ropie, pszenicy i kukurydzy:

5 lat


3 lata


Media jak zwykle nakręcają panikę, tłum przerzucił się z analizowania zakażeń covidem na spekulowanie co myśli Putin. Indeksy spadły, bo ktoś zatweetował, że zaatakuje w poniedziałek, ale odbiły, bo w niedzielę ktoś inny zdementował.

To co liczy się dla giełd naprawdę, to płynność. Czy Fed będzie w stanie zbić inflację i sytuacja wróci do tej znanej z ostatniej dekady: ropa i żywność stanieją, a obligacje i akcje tech urosną. W ostatnim wpisie pokazałem silne przesłanki do założenia, że tym razem jest inaczej: inflacja nie jest przejściowa i kolejne lata będą premiowały spółki przemysłowe, produkcyjne z silnymi bilansami i niskimi wycenami.

Jeśli Fed nie naciśnie gwałtownie na hamulec, ropa wystrzeli powyżej 100$. Żyjemy w nowej rzeczywistości i musimy znaleźć branże, które na niej zyskają.

Wśród nowych graczy panuje jedyna słuszna narracja o wyjątkowej okazji na przecenionych techach i jedynej słusznej strategii Buy The Fucking Dip. Być może udało im się ustrzelić dołek, nie znaczy to jednak, że teraz już tylko w górę. Zobaczcie na przykładzie Agory z bańki dotcomów, jak zachowywał się kurs w kolejnych latach. Zsynchronizowałem szczyt z 2000 roku Agory i 2021 ETF Ark Innovation:

25 komentarzy:

 1. Hej, a jak Twoja inwestycja w XTB - co sądzisz o spółce ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic się nie zmienia - kwotowo to największa pozycja w portfelu. Rozwijają się, zarabiają, skalują na świat. Ziarno zostało zasiane, kiedyś przyjdzie czas zbierania plonów.

   Usuń
 2. Dedek aż kusi ta panika żeby coś kupić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No kusi, kusi - kupiłem dziś Mercatora :D Miałem czekać do 60, ale przy 69 już zacząłem skubać.

   Usuń
 3. Dedi, to myślisz że Putin nie puknie Ukrainy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem. Próbuję stworzyć strategie na różne wypadki. Obecne ceny wielu spółek są absurdalne i od 13 lat zawsze na takim obrocie sprawy zarabiałem. Np Mercator: 520 mln gotówki przy wycenie 740 mln. Dziś ruszyła nowa fabryka za 200 mln. W ciągu 2 lat spółka może wrócić na 200 zł, to by dało 200% zysk. Jak spadnie na 50, załaduje kontrakty pod szybkie odbicie. Rynek znowu robi nam prezent jak w 2019-2020.

   Usuń
  2. https://stooq.pl/mol/?id=24060
   a potem
   https://stooq.pl/mol/?id=24061

   Usuń
 4. Dedek...ktoś przepalcował po przeczytaniu Twojego komentarza i wbił MCR zamiast MRC ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak patrzę na wykresy wielu akcji, m.in. Mercora, to aż się prosi o potwierdzenie wyłamania w dół. Teraz dynamiczna nawrotka, wkrótce czapa i nowy niższy poziom. Lada moment Bumelant (BML) zjedzie na 2.

   Usuń
 5. W tym kontekście ciekawostką dla mnie jest to że grasz L na MRC. Trend jest oczywisty- spadkowy - czyli grasz przeciw trendowi. No chyba że to ta Twoja umiejętność łapania dołków i zarabiania na podskokach. Fakt mają dużo gotówki, ale czy ją zamienią na biznes (czy mają pomysł na tą gotówkę i przewagi konkurencyjne) w świecie odchodzącym od covida? A jeżeli był to jednorazowy strzał w wyniku anomalii covidowej jak te dwie, które opisujesz jako spadkowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, że to nie jest spółka, z którą bym chciał zostać na dekadę. Uważam jednak, że została już wystarczająco mocno poturbowana. Przedział cenowy, w którym chciałem kupić to przedział 50-60 zł, ale profilaktycznie kupiłem już trochę akcji. Zarząd zapowiedział, że w pierwszym kwartale też będzie strata, więc można powiedzieć, że jest już w cenach. Liczy się zatem tylko panika i trend spadkowy. W tym wypadku postawiłem pewną kwotę na realizację scenariusza Lotos 2007-2010. Póki co sprawdza się pierwsza połowa analogii :)

   Usuń
 6. Dedek odważnie zagrywasz z tym mercatorem. Jeżeli miałbym się teraz na giełdzie zakręcić to raczej wokół Orlenu chyba ale oczywiście nie napalam się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na MRC kupiłem dopiero 20% założonej pozycji. Resztę będę dobierał w trakcie paniki, która chyba się na papierze zaczyna rozkręcać. Widziałem to już wiele razy - na KGH, Lotosie (2008/2009), Kruku-CCC-PGE (2020). Późniejsze stopy zwrotu są szybkie i wielkie, jeśli się kupi blisko dołka. Kilka sesji po -5, -10%, luki góra-dół, potężny wolumen i świeca szpila - tak powinno być ;)

   Usuń
 7. Będę obserwował i kibicował twojemu scenario może troszku wezmę bo lubię doborowe towarzystwo:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć, off topic.

  Jak w końcu staneło z Twoim snem. Mam znajomą co dzień w dzień budzi się o 4'tej, różnych rzeczy próbuje i nic. Jeśli podrzucisz, swoje tipy i materiały, które uważasz za wartościowe będę wdzięczny.

  Pozdrawiam
  Zbig

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest lepiej, ale wciąż nie idealnie. Wkrótce opiszę proces. Najwięcej dało medytowanie po przebudzeniu, często udaje się nieświadomie zasnąć. Kiedyś sięgałem po telefon i czytałem, teraz mam zasadę że mogę wziąć telefon dopiero godzinę po przebudzeniu.

   Usuń
  2. Dzięki, czekam zatem na wpis. Sporo ciekawych (ale czy skutecznych?) sposobów jest u Biohakera:

   https://biohaker.pl/category/sen/

   Zbig

   Usuń
 9. "Na WIG20 na dobrą sprawę mógłby być już dołek"
  https://stooq.pl/mol/?id=24198

  Módlmy się ... Ciebie prosimy ...
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj zaczęła się panika, być może w tym tygodniu wejdziemy w fazę kapitulacji i wtedy będzie perfect timing do kupowania. Niekoniecznie takiego jak w marcu 2020, tym razem rynek nie odbije V, tylko pewnie jakieś W, VVV lub inna formacją z denkami. Trzeba kupić tanio dobre spółki oraz zagrać pod odbicie i zachować kapitał na kolejne tchnienia bessy.

   Usuń
 10. Mercator: 80% pozycji zbudowana, wyłapany pakiet po 56.60. Później kurs uciekł, ale spokojnie - do końca tygodnia powinna być jeszcze kapitulacja na giełdach i wtedy kupuję resztę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Też kupiłem niewielki pakier MRC po 63 zł w zeszłym tygodniu.
  Mam zamiar jeszcze dokupić ale poczekam na zejście w okolice 55.
  Na jakich spółkach Dedek masz zamiar zagrać pod odbicie ?
  MON się niezle trzyma na takim rynku chyba może się sprawdzić twój scenariusz odnośnie lepszego zachowania tej spółki niż rynek w czasie spadków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej dobieram do tych, które mam, np. w ostatnich dniach powiększyłem trochę Monnari i zbudowałem pozycję na Mercatorze, którego wcześniej nie brałem pod uwagę w długoterminowym portfelu. Ale faktycznie powinienem przeanalizować dokładnie rynek i wyszukać spółki, które mogą zrobić szybkie rajdy, żeby coś urwać w krótkim terminie.

   Usuń
 12. Dedek a jak podchodzisz do Kernela tam też nie za wesoło?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem co będzie, ale jedno jest pewne: Ukraińcy nie chcą być pod butem Rosji i cokolwiek się nie stanie, będą bronić obecnych granic. Żeby spacyfikować naród Rosja musiałaby sięgnąć do metod III Rzeszy, co w obecnych czasach raczej nie przejdzie w Europie. Dlatego póki co zakładam, że będzie faza kapitulacji, niskie ceny, ale w dłuższym horyzoncie Kernel urośnie. Wiele zależy od wyników jakie pokaże: przy obecnych cenach żywności powinni dużo zarobić, to będzie test siły.

   Usuń
 13. Ogólnie patrząc w przyszłość porównanie mercatora z lotosem czy kghm ma jakiś sens ale to nie jest spółka strategiczna dla państwa. Trzeba patrzeć na popyt w przyszłości na produkty, a tu może być krucho z mercatorem. Może ktoś pokusi się o przejęcie ale powinny być na jakieś przesłanki fundamentalne. O jedną spółkę w długim terminie jestem spokojny forever:). Dino sobie poradzi a to że teraz cena spada nie jest czymś dziwnym patrząc na historie np. Lpp czy ccc.

  OdpowiedzUsuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca