sobota, 5 lutego 2022

Tym razem jest inaczej

Od lat wyczekiwałem oznak przesilenia na akcjach polskich względem amerykańskich. Kiedy wreszcie po miesiącach marazmu w styczniu 2017 polski rynek ruszył do wzrostów myślałem, że to już: po 6 latach słabości GPW pokaże siłę. Niestety, nasze akcje stać było ledwie na 3 miesiące wzrostów i szeroki rynek zaczął najdłuższą bessę w dziejach warszawskiej giełdy:


36 miesięcy spadków, razem 3 lata po których można było kompletnie zwątpić w polski rynek. W tym czasie ugruntował się pogląd, że nie ma sensu inwestować na GPW i jedyny słuszny kierunek to USA.

Przez ten czas śledziłem WIG20USD vs S&P500:


Od 2007 równia pochyła. Czy wszystko zatem po staremu: Long US, Short PL?

Niekoniecznie.

Pewnego dnia postanowiłem porównać siłę indeksu nieważonego wszystkich polskich spółek wyrażonych w USD vs wszystkie spółki US:


I tutaj oczom moim ukazała się długo wyczekiwana zmiana trendu! Od końca 2019 hipotetyczny portfel złożony ze wszystkich polskich spółek przyniósłby lepszy zwrot niż portfel wszystkich spółek amerykańskich.

Finalny zryw z 2020, po którym ostatecznie uformował się paradygmat o prymacie amerykańskiego sektora technologicznego symbolizuje fundusz ARK Innovation:


Te wszystkie spółki growth bez zysków, z wycenami 20-50 razy sprzedaż są dzisiaj kupowane jako super okazje po 50-80% przecenie. W końcu jak wrócą na szczyty, to będzie zarobek x2, x3 prawda? Zobaczcie jednak na lata poprzedzające ten wystrzał - Tesla przez 6 lat szła w bok nim stała się najbardziej gorącą spółką świata:


Ludzka pamięć jest zawodna. 2 lata wzrostów wyryły się bardziej od 6 lat flauty, ponieważ ekstrapolujemy ostatni trend na przyszłość.

Stawiam tezę, że najbardziej łapane dzisiaj dołki przyniosą w kolejnych latach tylko frustrację i zniechęcenie do giełd, pomimo hossy na innych branżach, które za chwilę wskażę.

Zacznijmy od cen żywności (wybrałem do ilustracji pszenicę), które w 2022 przyniosą światu falę strajków, rebelii i wojen, podobnie jak wysokie ceny surowców 2008-2011 przyczyniły się do arabskiej wiosny:


Jedna z 4 największych pozycja w moim portfelu to ukraińska spółka rolna Kernel. Jeszcze nigdy spółka nie była tak tania - rynek obawia się rosyjskiej inwazji, dlatego możemy kupić spółkę z c/z 2 i c/wk 0.5:


Jedna z 4 największych pozycja w moim portfelu to producent nawozów Grupa Azoty. Rynek jest ślepy na rekordowe ceny nawozów:


Wiadomo: wysokie ceny gazu + rząd skory do drenowania kontrolowanych spółek pod potrzeby swojej partii, elektoratu i bombastycznych pomysłów. Czy to jednak uzasadnia tak niską wycenę, czy raczej percepcja i krótka pamięć inwestorów?


Na polskim fintwicie co chwila czytam o skubaniu Ten Square Games czy CD Projekt, choć indeks WIG_GAMES przejawia wszelkie oznaki trendu spadkowego od czerwca 2020:


Inwestorzy na całym świecie grają w poprzednią hossę, zamiast zobaczyć tę, która rodzi się na naszych oczach.

Wysokie ceny surowców napędzają inflację, a ta napędza zmienność. Zobaczmy "indeks strachu" VIX:



Moja teza:

Wkroczyliśmy w okres podwyższonej zmienności. Rynek globalny będzie bardziej przypominał ten z lat 2007-2012 z gwałtownymi hossami i bessami niż spokojne wzrosty amerykańskich techów w deflacyjnym środowisku ala 2013-2019. Od 2021 skończyły się bezkarne dodruki. Od teraz Fed, ECB i inne banki centralne będą musiały gwałtownie ściągać nogę z gazu, żeby zdusić ceny ropy czy żywności. To się będzie odbijać na rynkach akcyjnych i obligacjach. Do łask wrócą cykle.

Tym razem jest inaczej i warto nauczyć się zasad nowej gry.


19 komentarzy:

  1. Skoro Azoty nie rosną to coś jest na rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tu co prawda artykuł o Puławach ale branża ta sama.

      https://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/zamieszanie-wokol-jednej-z-najwiekszych-firm-w-lubelskiem-likwidacja,n,1000302335.html

      Usuń
  2. Dedek, ja tobie tego Kernela wypatroszę jak kurczaka na rosół!

    OdpowiedzUsuń
  3. Czekam w blokach na wystrzał RFK, ATT i TRK.

    OdpowiedzUsuń
  4. Słyszałam o drakońskich wzrostach cen nawozów. Ponoć insiderzy robili zapasy nawozów po 'starych cenach' aby je odsprzedawać na wiosnę. Również szukałem metody jak w to wejść, jednak akcje mi nie pasowały ze względu na spory udział skarbu państwa, bo już kilka razy nabrałem się na takie spółki. Złe zarządzanie i wypompowanie środków to chleb powszedni, dlatego obiecałem sobie że będę unikać biznesów sterowanych politycznie. Ale może znacie jakieś dobre spółki z branży spożywczej?

    OdpowiedzUsuń
  5. Jest kilka Ukraińskich spółek na GPW, a większość z nich prowadzi działalność na wschodzie Ukrainy. Prawdopodobnie w większości zarządzający pochodzą z Rosji ale w przypadku konfliktu te walory raczej zanurkują.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak zawsze pytanie jest, ile jest już w cenie.

      Usuń
  6. Dedek a co sądzisz o Ciechu? Pasuje Ci pod rolnictwo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odkupiłem Ciecha jak spadł poniżej 40, ale to niewielka pozycja na ikze. Kupiłem też Bayera, jestem dość mocno zaangażowany w spółki chemiczne.

      Usuń
  7. A co z XTB? Trzymasz jeszcze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, nie puszczam nic z długoterminowego portfela. XTB, Monia, Kernel, Azoty, Transpol (tutaj wyjątkowo zredukowałem), ostatnio Bayer i Comp jako odpowiednik pozycji gotówkowej. Mam też zbiór S-ek, ale nie piszę na co, bo jak gruby zobaczy, to mnie wywiezie ;)

      Usuń
  8. Myślę, że wyceny ukraińskich spółek już uwzględniają obecną sytuację geopolityczna w dużym stopniu co jest w pełni zrozumiałe skoro mówi się o tym wszędzie od bardzo długiego czasu

    OdpowiedzUsuń
  9. Co to jest Comp?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. taki oscylator 45-70 :) sprawdź na stooq -> cmp

      Usuń
  10. A dziękuję, ląduje do obserwowanych. Kibicuje twojej projekcji. Bardzo. Sam czekam cierpliwie.

    OdpowiedzUsuń
  11. E tam inaczej - tak już było, tylko u nas wówczas nie było rynków kapitałowych w socjalizmie centralnie planowanym
    https://www.home.saxo/content/articles/equities/food-inflation-back-to-the-1970s-and-less-growth-stocks-08022022

    OdpowiedzUsuń
  12. Dino się wyłamuje ale ja patrzę na tą spółkę jak na mcdonalda czy Walmart w dłuższej perspektywie nie porównuję do Lpp ale nie wykluczone w każdym razie w przyszłości i tak obstawiam na tej firmie historyczne maxy a obecną przecenę wykorzystam do spokojnego kupowania bez szaleństw i z nastawieniem do emerutury:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Od poniedziałku miałem wystawione zlecenia kupna na AGT ale wczoraj widziałem dokument o Dombasie i dzisiaj je zlikwidowałem. My żyjemy jak pod kloszem i tego nie doceniamy, bo to co tam się dziej to masakra.

    OdpowiedzUsuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca