niedziela, 22 sierpnia 2021

Postawa RR

 Chciałem dziś zrobić analizy, żeby uzasadnić moją defensywną postawę wobec rynku. Nie jestem jednak w stanie przedstawić wykresów, które byłyby jednoznacznie pro-spadkowe. Wszystko wygląda jak "na dwoje babka wróżyła". Swoją postawę zdefiniuję zatem jako RR - redukcja ryzyka.

Mogę łatwo wskazać, że na szerokim rynku zrobiło się drogo (wig poland cena do wartości księgowej):


W latach 2018/2019 gdy wskaźnik przebywał w okolicach 1 kupowałem akcje bez stresu. Nawet krach z marca 2020 nie zachwiał mojej wiary, że akcje odbiją. Statystyka przemawiała za powrotem do poziomu 1.4-1.6. I ten powrót tradycyjnie nastąpił.

Pytanie: co dalej? Nadal wiele spółek jest wycenianych poniżej wartości godziwej. Z drugiej strony sporo spółek technologicznych z wysokim c/wk zawyża wskaźnik. Szeroki rynek nie jest tak drogi jak wskazywałby indeks.

W praktyce moja strategia RR polega teraz na sprzedawaniu akcji, które mocniej wybiły i akumulowaniu gotówki. Lepsza strata okazji niż strata kapitału. Ponadto musiałem zredukować o ponad połowę XTB, na którym miałem zbyt skoncentrowaną pozycję. Po fatalnych wynikach z Q2 pogodziłem się mentalnie z rzezią, jednak kurs pokazał siłę wspinając się na 15 zł. Wykorzystałem ten ruch, żeby zejść z pozycją do poziomów, które nie zmasakrują portfela w razie kolejnego 30-50% zjazdu.

Nadal pozycja akcyjna jest bardzo wysoka - ponad 50%. Po obecnych cenach nie widzę powodów, żeby sprzedać PZU, Azoty czy Monnari. Zgodnie z opisaną wcześniej strategią czekam na tąpnięcia na rynku z elementami paniki, żeby wykorzystywać je do grania pod odbicia. Natomiast od 2022 zamierzam znowu kupować akcje long term.


14 komentarzy:

 1. No i git. Nic nie da zarobić tyle, co akcje. Za wyjątkiem krypto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. PZU będzie "silne" tylko do dywidendy, ATT już od dłuższego czasu w fajnym trendzie spadkowym, o monnari się nie wypowiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i PZU znowu zleci, ale na tej spółce nie da się stracić. Zawsze odbija i płaci wysokie dywidendy - jak kiedyś Tepsa ;)
   ATT kupuję paniki, redukuję odbicia, docelowo chcę dojechać do 10% portfela w spółce jak będą kończyć polimery.

   Usuń
  2. fajnie było by mieć nie 10%portfela a 10%spółłki :)
   pirx

   Usuń
 3. Słusznie prawisz dedek. Nie zapominajmy ze cały czas wchodzą nowe spóły na giełdę jak ostatnio pepco czy shoper. W drodze już Desa i Pracuj.pl trzeba być otwartym na nowe bo jak pokazuje historia Dino i w kiepskim rynku może znaleźć się rodzynek:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A tak na marginesie dedek obserwujesz wig20/usd? Czy nie wydaje ci się ze poziom 600pkt do którego dotarliśmy wyznacza koniec hossy? Moim zdaniem nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknij co się działo na WIG20USD w trakcie cyklicznej płaskiej bessy 2004-2005. Coś podobnego zakładam do 2022 przed kolejną cykliczną hossą.

   Usuń
 5. @dedek
  Też tak na początku podchodzilem do poziomów szerokiego indeksu ale to było błędne podejście bo zobacz ile spółek było w 2007 a ile jest teraz --jakies 25% więcej i to podbija tak naprawdę wartość także myślę że u nas jest bardziej tanio niż drogo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Traktuję te wskaźniki jak miarę ryzyka. U nas jest bardziej tanio, ale cykle gospodarcze i money flow przestają nam sprzyjać. Dlatego 50% zaangażowanie w akcje, a nie 100% jak do lutego 2021.

   Usuń
 6. Co do 50% zgoda, moim zdaniem i tak za dużo bo myślę że takie 30% przy obecnym neverending hossa byłoby optymalne ale generalnie zgadzam się jak najbardziej!

  OdpowiedzUsuń
 7. @dedek

  Przyznam szczerze że zadziwia mnie ostatnio siła rynku zwłaszcza naszego grajdolka bo chyba jednak obstawiałem podobnie do Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpiszę Ci jak Okiemu :)
   Zerknij co się działo na WIG20USD w trakcie cyklicznej płaskiej bessy 2004-2005. Coś podobnego zakładam do 2022 przed kolejną cykliczną hossą.
   Wtedy WIG bił powoli rekordy (rekord-korekta, rekord-korekta), a szeroki rynek szedł rok w bok. W obecnych warunkach oznaczałoby to nową silną hossę na szerokim od wiosny 2022.

   Usuń
 8. Wygląda na to że dopiero po przekroczeniu 2500 na wig20 nastąpi większa korekta czyli oczekiwane przez dedka turbulencje:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Linii zawsze można wiele narysować. Która zadziała czas pokaże. Osobiście sądzę. Ostatnio zwróciłem uwagę na tego Pana - ciekawie pisze: https://stuckinthemiddle.substack.com/
  Dedek wyczuł pismo nosem w lutym. Autor cytowanego bloga podając konkretne argumenty od lipca pozycjonuje się na co najmniej korektę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails