piątek, 2 października 2020

Druga fala covid-bessy

 Wielu przewidywało wtórny krach na jesień po powrocie zakażeń koronawirusem. Pierwszy krach był bardzo synchroniczny - spadało wszystko bez względu na branżę i fundamenty. Wielu graczy postawiło duże sumy na drugą falę bessy i póki co tracą:


Jednakże kilka indeksów branżowych faktycznie realizuje zakres drugiej fali. Na rynku polskim widzimy silne przeceny na chemii, paliwach i bankach:


Druga fala jest selektywna. Pierwsza fala przyniosła mnóstwo pokoleniowych okazji inwestycyjnych, w drugiej fali uczestniczą spółki schyłkowych branż, wymagające kapitału na przestawienie się na nowe technologie - rynek nie chce dać drugi raz wielkich prezentów.

W Polsce szeroki nieważony indeks spółek zachowuje się na razie silnie:
Niestety z wykresu nie jesteśmy w stanie wywnioskować, czy spadki się wypalają, czy to dopiero fala B korygująca wcześniejszą wyprzedaż, a wkrótce rynek spadnie synchronicznie.

Brakującym elementem jest zbyt niski strach - polscy inwestorzy pozostają zbyt byczo nastawieni. Wzorcowa druga fala polega na tym, że sentyment spada na skrajnie niskie poziomy, ale akcje nie chcą już spadać.


Wniosek? Nadal nic nie widać. Rynek może wrócić do hossy, kilka wsparć zostało osiągniętych i biorąc pod uwagę cykl hossa-bessa naturalnym jest oczekiwanie wzrostów. Z drugiej strony nie widać kapitulacji inwestorów indywidualnych, ani medialnego powrotu bessy. Druga fala korona-bessy trwa na słabych branżach.


40 komentarzy:

 1. Dedek, czy podzielisz się z nami opinią na temat debiutu Allegro? Zapisałeś się na IPO?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem się zapisać w poniedziałek, ale wciągnąłem się w pracę i kiedy się ocknąłem, było już po 17. Przegapiłem. Plan był żeby zapytać się na 200 akcji i wywalić na pierwszej sesji, licząc na wysokie otwarcie. Spółka nie interesuje mnie długoterminowo, wycena zakłada wielki wzrost skali biznesu. Nie neguję szans Allegro, byłoby super, gdyby stali się środkowoeuropejskim Amazonem czy AliExpress i aktywizowali cały region. Ale przy tak wysokiej cenie trzeba zakładać kumulację korzystnych czynników dla firmy, a ja nie lubię zdawać się na los. Przewaga statystyczna musi być po mojej stronie.

   Usuń
  2. O co chodzi z tą 17? Ja kupowałem mocno wieczorem, może nawet po 21.

   Usuń
  3. No tak, nie pomyślałem - założyłem, że zapis jest w trakcie sesji :D Za dużo na głowie i człowiek leci skrótami..

   Usuń
 2. Dedek dla niektórych jest to covid hossa np. Mercator biomed innogenne biomaxima itp. Zależy w co zainwestowałeś ostatnio w branży jeden inżynier rzucił etat na państwowej posadce bo zarobił na giełdzie tyle że mu wystarczy więc są wygrani. Ja z reguły trzymam się trendu więc można było zainwestować w odpowiednie walory a te co wymieniłeś w tekście sobie odpuścić, gorzej gdy wszystko pada na glebę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Covid hossa ma się dobrze:) innogenne to prawdziwa petarda z newconect obroty powyżej 100mln zl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No spoko, ale przecież wszyscy wiemy, że to balony spekulacyjne. W tym roku na kilku nieźle przyciąłem, co nie zmienia faktu, że każdemu odradzę dotykanie tego, bo większość straci na pęknięciu.

   W tym roku kilka razy obróciłem na AQUATECH 10->12. Potem kupiłem na długi termin po 12, ale wysypałem się w okolicach 40 i zaczynałem żałować, że być może znowu straciłem okazję na drugiego Mercatora. Chwilę później spółkę zawiesili i okazało się, że cały ten interes był przekrętem zarządu.

   Jak szeroki rynek pokaże, że kapitał płynie znowu na GPW, wtedy będę się rozglądał również za grzankami.

   Usuń
 4. Co do banków to sobie poradzą podniosą cenny usług i wyjdą na swoje jak zawsze. Wszystkie obciążenia są już raczej w cenach. .
  Polecam artykuł : https://forsal.pl/biznes/bankowosc/artykuly/7842035,polska-bankowosc-w-najwiekszym-kryzysie-od-2008-roku-jakie-zmiany-systemowe-ja-czekaja.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Dedek osobiście nie zaliczam mercatora jako walor spekulacyjny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółka jest solidna, ale czy wycena uzasadniona w długim terminie? Cena do przychodów jakieś 6, kosmiczna rentowność dzięki covidowi. Imo nie do utrzymania na lata, ale teraz wszystko oczywiście możliwe.

   Usuń
  2. Porównajcie covidova KVT do MRC. Marże dążą do jakiejś rynkowej wartości. Chyba, że firma ma jakieś know-how zapewniające wyjątkowość (zeeknijcie na Vigo System). Produkcja rękawiczek nie należy do jakiejś bardzo tajemniczej branży i zaczną się pojawiać konkurencyjne firmy i podaż w końcu zaspokoi popyt. Marże spadną na niskie poziomy jak to bywało w przeszłości. Rok max dwa Mercator może pociągnąć jeszce na wysokich marżach. Inna sprawa czy wykorzystają gotówkę na fajny rozwiązania czy tylko wypłacą dywidendę (najmniej opłacalne dla inwestorów)

   Usuń
 6. Ha,ha Dedek o AQT piszesz :-)
  Zbierałem to od kilkanastu zł, tak do 20,xx i patrzyłem co się dzieje coraz bardziej przecierając oczy.
  Trochę żałowałem że nie wywaliłem w szczycie (za chciwy byłem na ustawienie zlecenia S a nie miałem czasu siedzieć z palcem na enterze) bo już coś mi się nie podobało. Za pięknie wszystko wyglądało :-) Później coś mnie w nocy (dosłownie) obudziło i kazało się zastaniać. Wstałem i zrobiłem zlecenia S na nast sesję żeby nie umknęło. To była ostatnia przed zawieszeniem.

  Czytam Cię bo piszesz bardzo rozsądne i wyważone rzeczy
  dziadek

  OdpowiedzUsuń
 7. Dedek pisząc o pokoleniowych okazjach jakie konkretnie spółki miałeś na myśli?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyłącznie za granicą, WIG to spalarnia kapitału.

   Usuń
 8. A konkretnie możesz podać parę nazw firm przykładowo? Dedek a co sądzisz o ppk warto w to wchodzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem tu zdecydowanie ekspertem, muszę się dużo nauczyć. Ostatnio kupiłem BUD (akurat europejska spółka, ale notowana też w USA), MET, CVS, HPQ. Wszystkie mają przyzwoity div yield. Wielkich zysków z nich nie oczekuję, traktuję jak lokatę długoterminową.

   Usuń
 9. Dedek obserwujesz 06magna ? Sprzedałem te akcje na początku sierpnia po 1.10 zł i zyskownością 80 % . Nie spodziewałem się
  takiego odbicie do 3 zł w tak krótkim czasie. Tutaj Sprawdza się zasada że trzeba mieć wiele małych pozycji a pojedyncze dadzą zysk kilkaset procent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko widzę z boku jak rośnie, nie mam jej w portfelu. Na razie z moich ponad setki spółek z GPW nie ma spektakularnych gwiazd. Pojawią się, jeśli kiedykolwiek jeszcze przyjdzie fala wzrostowa na szeroki rynek ;)

   Usuń
 10. Mercator jak Iga wdziera się na salony:)
  https://youtu.be/l-OoS8mMz40

  OdpowiedzUsuń
 11. Dedek zastanawiał mnie ten pesymizm większości tzw. Ekspertów giełdowych co do zapisów na Allegro w ofercie pierwotnej więc się zapisałem licząc na niespodziankę i trafiło się :)

  OdpowiedzUsuń
 12. KVT zwiększyło może produkcyjne z 3 mln litrów miesięcznie do 15. Jest szansa na drugi Mercator. Robią deale dla rządu, więc może być grubo. Dedek możesz spojrzeć i ocenić, bo potencjał wciąż spory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam zdania. Technicznie można się dopatrzyć, że rysują jakąś flagę i jeśli ktoś chce wywindować kurs, to będzie pilnował okolic 29 zł.

   Usuń
 13. Jak widać mercator zostawia konkurencję do wig20 w tyle wydaję się że szanse ma jeszcze tsgames a niebawem powitamy tam allegro :) ma się rozumieć.
  Dedek a jak podchodzisz do ppk zapisalbys się do tego cuda jakbyś miał taką możliwość?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak byłem jeszcze w korpo, to pracodawca prowadził ppe - coś lepszego od ppk, bo płacił całą składkę ekstra a pracownik musiał zapłacić tylko podatek. I właśnie ze względu na ten podatek uznałem, że nie warto w to wchodzić, bo kasa wirtualna na jakimś koncie, a podatek do zapłacenia realny. Niestety obawiam się, że scenariusz depresja 2025 jest konsekwentnie realizowany przez PiS i stan GPW odzwierciedla rozkład państwa.

   Usuń
  2. Dzięki za info a propo GPW to dzisiaj kurs chyba najwyżej w historii :)

   Usuń
  3. Mercator kosmos. Czyli znowu postawiłem na złego konia - sprzedałem Mercatora, żeby kupić XTB i zamiast kilku tys. % zarobiłem tylko 100 :)
   GPW było powyżej 50zł, ale odcinają dywidendy i historyczne wykresy nie pokazują prawidłowych cen.

   Usuń
  4. https://stooq.pl/n/?f=1379849

   To i tak ładnie na takiej syfiastej giełdzie jak polska:) ważne że się nie traci:)

   Usuń
 14. Dzięki za techniczna uwagę. Ja oceniam tę spółkę głównie fundamentalnie w tej covidowej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dedek, ja trochę z innej beczki. Czy jako propagator weganizmu, ćwiczeń i morsowania znasz jakieś statystyki dotyczące zachorowań na Covid wśród osób dbających o zdrowie w naturalny sposób? Ukazuje się bowiem coraz więcej materiałów dotyczących roli tzw. śródbłonka w kontekście zakażeń, który podobno u dzieci i m.in. wegetarian w znacznym stopniu odpowiada za lepszą odporność organizmu na koronawirusa. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałem o tej koncepcji, ale chętnie zobaczyłbym jakieś źródła. Pierwszy raz w życiu suplementuję witaminę D3, bo czytałem że jej niedobór mocno zwiększa ryzyko ciężkiego przejścia covida. https://www.wykop.pl/link/5648829/przebieg-covid-19-a-witamina-d-co-mowia-badania/
   Pozdrawiam

   Usuń
 16. Ty a nie przesadzasz trochę z jechaniem po tych spółkach SP? Przecież po zmianie władzy następni zaczną obstawiać swoimi a przed tą władzą poprzednicy robili tak samo.
  A odnośnie Giełdy, czy tylko ja widzę że spółki w zasadzie na P proszą się do portfela typu PKO,PKN,PZU,PHN,PGE,PKP,PEO,PGN?
  Takie PGNiG kupuje złoża robi odwierty, kręci się po Ukrainie. Taki Orlen wchodzi w komitywę z PGNiG, gazownie biogazownie, kupił Energę z zielonymi projektami, robi w wodorze, stawia farmy na Bałtyku a że jak mu władza każe kupić jakieś gazety no trudno. Jeden gość z dużego państwowego korpomolochu tłumaczył mi że owszem pojawiają się głupie pomysły ale te naprawdę idące w miliardy są na górze utrącane. Akcja z Lotosem? 2 pieczenie na 1 ogniu, politycznie oraz po co w średnim kraju EU dwa petromolochy?
  PKO i PZU śpią na kasie, wychodzą prezesi i mówią no nie pozwolono nam wypłacić dywidendy bo Covid, rozglądamy się ale nie mamy odpowiedniej wielkości podmiotów do przejęcia, kumasz? Nie mają co kupić o musieliby kupować na siłę coś.
  Szerokości!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz. Mam nadzieję, że dopadło mnie negatywne skrzywienie i faktyczny obraz jest bliższy temu co piszesz.

   Co do spółek na P - obecnie je skupuję i to poprzez kontrakty, żeby nie zamrażać gotówki. Zakładam, że wyceny PKO, PZU, PKN, ATT, PGE są już tak niskie, że mogę sobie pozwolić na lewar 1:2. Horyzont min. roczny.

   Nie polecam kopiowania mojego podejścia (lewar jest zabójczy). Hedguję się pogrywając S-kami na FW20 (tylko DT) lub na spółki powiązane (typu S Lotos podczas budowania pozycji na PKN).

   Usuń
  2. hej
   Jakie biuro maklerskie na polskie akcie polecacie

   Usuń
  3. Do polskich akcji na długi termin, to kluczowe jest bezpieczeństwo portfela. Bossa i emakler powinny być wystarczające, jeśli nie tradujesz. Do częstego tradingu rozważyłbym xtb, które ma 0 prowizji do obrotu 100 tys eur miesięcznie. Ale nie mają np akcji z nc i nieplynnych spółek.

   Usuń
  4. co to jest 100k euro przy tradingu . nic

   Usuń
 17. Dzięki xtb mam i cityindex bos sprawdzę

  OdpowiedzUsuń
 18. Dzięki boś zobacze kontrakty na akcje mnie interesuja

  OdpowiedzUsuń
 19. Czesc Dedek, ostatnio w oko wpadla mi spolka sevenet, analizowales moze ten walor ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pobieżnej analizie wygląda spoko, szkoda że nie znalazłem jej w 2019 ;)

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails