czwartek, 22 października 2020

WIG20 - spółki na p

 PZU (na wykresie FPZU, żeby pokazać realne zachowanie ceny bez uwzględnienia dywidend):


Dzisiaj podwoiłem pozycję na ubezpieczycielu. Nie rozumiem dlaczego spada i nie bardzo wnikam. Jeśli kiedyś wróci na 40 zł nazwę każdego, kto sprzedawał głupcem. A jeśli na 20 osiągnie permanentne plateau, pochylę pokornie głowę przed tym co sprzedawali.


PKO (FPKO):


Zawsze kończyli spadki podwójnym dnem. Raz niższym (2009), dwa razy wyższym (2012, 2016). Nie zgaduję, kupuję, zerknę ponownie za rok lub dwa.


PKN (FPKN):


Chyba pierwszy raz kupiłem. Na razie niewiele, bo 34 straszy (albo kusi). 


18 komentarzy:

 1. Cześć, czytuję Twojego bloga od jakiegoś czasu i doceniam Twoje spojrzenie na rynek- dla mnie cenne gdyż dające nazwijmy to szerszy kontekst. To co chcę zapytać czy też podrzucić jako pomysł (?) to spółki budowlane, wydaje się że część z nich przy obecnie niskich wycenach ma co najmniej dobre perspektywy na przyszłość w kontekście wydatków np na zielonym ład (duże środki unijne) czy też wydatków jakie muszą ponieść producenci energii z węgla na transformację na OZE. Ktoś te moce im musi zbudować, sami nie mają kompetencji w tym zakresie. A środki na to przeznaczone będą gigantyczne, np samo PGNiG planuje zbudować ok 100 biogazowni za bagatela 70 mld PLN. Więc tak sobie myślę że nadchodzą dobre czasy dla spółek z zapleczem, referencjami i mocami. A już dziś np Pozbud ma C/Z 3,5 z perspektywą dalszej dynamicznej poprawy wyników r/r. Do tego firma uruchamia segment biznesowy OZE. A takich firm na giełdzie jest więcej + najwięksi typu Budimex który też już czyni skręt w kierunku tych segmentów rynku budowlanego. Jaka jest Twoja opinia w tym temacie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej. Jestem fanem budowlanki w określonych sytuacjach. Potrzebne jest dobre story (pod gaz mam już trochę pozycji, pod biogazownie to ciekawy wątek).
   Tutaj opisałem jak rozgrywam tę branżę:
   https://podtworca.blogspot.com/2020/02/jak-inwestowac-w-budowlanke.html

   Usuń
  2. Pod gaz czyli co konkretnie ? Domyślam się że Stalprofil i Izostal głównie ? Atrem ? STF 70mln na koncie wycena 89, PE niecale 5... Miodzio... STF i PZU głównie zwiększam właśnie ostatnio.

   Usuń
 2. A Lotos i PKN oczywiście przez możliwy lockdown za wcześnie. Jak zamkną bardziej gospodarkę i większe ograniczenie w poruszaniu wprowadzą za tydzień to będzie jeszcze okazja do zjazdów niżej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, z bankami(PKO i MBK ewentualnie) i paliwami się też nie spieszę. Mogą oberwać mocniej... KVT, ASB, DEL, MPH, STF, IZS, PGN powiększam pozycję. Wszelkie hinty mile widziane :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dedek co sądzisz o Livechat prezesi sprzedają akcje w ABB oczywiście poniżej giełdowego kursu wiadomix że z dyskontem dla kupującego większą ilość. Jakie pespektywy na przyszłośc ewentualne scenariusze w przyszłosci widzisz dla kursu tych akcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajna spółka, ale nie mam w portfelu. Wycenia mocną przyszłość jak wszystko z tech.

   Usuń
  2. Też nie mam w portfelu Livechat, choć bardzo chciałem. Pół roku temu, gdy podjąłem decyzję o zakupie tylko mogłem obserwować kurs. A teraz wydało mi się już trochę za drogo i wybrałem PZU.

   Usuń
 5. Kilka lat temu kupiłem PZU pod dywidendy. na 3 wypłaty załapałem się. W tym roku, wiadomo - nie było Matki Boskiej Pieniężnej a o kursie lepiej nie wspominać. Miesiąc temu nie wytrzymałem i dokupiłem pakiecik i dzisiaj kolejny. Też wierzę w spółkę mimo, że opleciona mackami politycznej ośmiornicy.
  Liczę na wzrost kursu do 40 zł w ciągu 3 lat i dywidendy od przyszłego roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie to im ciąży, banki są udupione niestety na razie

   "Grupa PZU ma 31,93 proc. akcji Alior Banku oraz 20 proc. akcji Banku Pekao.

   "W pierwszym półroczu zysk grupy wyniósł 301 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 1.481 mln zł. Wpływ na pogorszenie wyników miały odpisy z tytułu nabycia Alior Banku i Banku Pekao - łącznie w I połowie roku wyniosły one 1,34 mld zł. (PAP Biznes)"

   https://stooq.pl/n/?f=1382557&c=1&p=4+22

   Usuń
 6. Odpisy już w cenach.... Teraz powinno być tylko lepiej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PiS wytransferuje z pzu 2 miliardy jakimiś lipnymi obligacjami. Jak zwykle ktoś już wiedział i sypał.

   Usuń
 7. Tylko czy to wszystko wytrzyma przy tych ograniczeniach...

  OdpowiedzUsuń
 8. ciekawostka: http://analitykgranagieldzie.pl/polacy-maja-akcje-za-73-miliardy-zlotych-to-rekord/

  OdpowiedzUsuń
 9. @dedek

  Niezmiernie podziwiam za determinacja, ja na szczęście przed historycznie slabymi wrześniem i paździenikiem pozbyłem się już wszystkiego z naszego grajdołka i choć planowałem rychły powrót po wyborach w stanach to jednak poczekam chwile bo możemy mieć powtórkę z marca...

  OdpowiedzUsuń
 10. Też dokupiłem PZU pomimo, że to partyjne zarządzanie może dorżnąć tą spółkę. Nic w okolicach 20 szkoda było nie brać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dedek co to Pzu to myślałem że po takiej informacji 18 ,19 możemy zobaczyć i tam się ustawiłem z kupnem a jednak 20 trzyma się mocno . TPE już prawie po 1.70 będziesz kupował czy czekasz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie zwiększam zaangażowania w wig20. Trzymam żelazne rezerwy na hipotetyczną falę wzrostową, podczas której kapitał popłynie na polską giełdę i znowu będzie rósł szeroki rynek :)

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails