wtorek, 21 kwietnia 2020

Najsłabsze ogniwo

WIG_BANKI jest obecnie słabszy nawet od odzieżówki. Praktycznie nie uczestniczył w odbiciu z marcowych dołków, a nawet pogłębił je:Szukanie wsparć w sytuacji jaką mamy obecnie wydaje się jałowe, ale chociaż RGRa narysuję, a co.


9 komentarzy:

 1. Witam Dedek , jak widzisz banki z wig20 za dwa lata . będzie 100 % ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Grzegorz. Jak powiedział Buffet: "dywersyfikacja to ochrona przed ignorancją" i ja właśnie takim ignorantem najwyraźniej jestem, bo całą strategię opieram na dywersyfikacji. Pomimo 12 lat na rynku nie jestem w stanie przewidzieć krachu na GPW w marcu, ropy poniżej 0 i prawie wszystkiego co się dzieje :) Czy banki zdrożeją? Nie wiem - mam je w swoim portfelu i np. na takim PEO straciłem 50%. Ale miałem też Mercatora, który zarobił setki procent. Wszystko to się nawzajem jakoś balansuje.

   Taleb opisuje przypadki, w których raz na kilka dekad przychodzi kryzys finansowy, w którym banki tracą wszystko co dotychczas zarobiły. Taki reset systemu. Czy Polska kroczy ku resetowi? Są czynniki ryzyka, ale mogą zostać rozbrojone, odroczone, nikt tego nie wie. Liczę, że odrobią straty w skali 2 lat, a inne akcje mocniej urosną i całościowo zamknę pozycję z zyskiem. Ale muszę być też przygotowany na znacznie gorszy scenariusz.

   Usuń
  2. Dedek ważne jest przewidywanie ale nikt nie ma szklanej kuli- ważniejsza jest selekcja liderów i na tym lepiej się skupić :)

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedz Dedek .

   Usuń
  4. Dużo zależy od stóp procentowych, a u nas te to zależą chyba od polityki. Jeśli dziady tolerowały prawie 5% inflacji i udawał że nic się nie dzieje to co zrobi kolejny raz ? Jeśli pis będzie przy korycie to dokładnie to samo. Jeśli ktoś inny to może być ciekawie. Zakładam że na razie czeka nas statystyczny spadek inflacji i różne fluktuacje cen. Później może pojawić się znów inflacja, można wrócić to tego za 6-9mc.
   Drugi czynnik spłacalność pożyczek, jeśli czeka nas fala niewypłacalności to jak banki mają zarabiać ? Nie za bardzo ufam w naszą tarczę szczerze, raczej wykrzaczy się na wdrożeniu. btw. spanikowałem i oddałem PKO ze stratą, trzeba było ciąć stratę szybciej, ale nauka cenniejsza niż $.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Masz jakiś zasięg do ilu trzymasz, czy trailing stop?

   Usuń
 3. Połowę dzisiaj sprzedałem ,nawet nie wiem co to trailing stop :)chyba starej daty jestem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na GPW tego nie ma, ale można ręcznie stosować - podnosisz SL np. na ostatnie low w trendzie wzrostowym. Ja się z MRC jak widać pospieszyłem, choć z 8 na 26 też wyszedł niezły zysk. Byłem gotowy trzymać akcje przez lata, ale rynek mnie tak sponiewierał w marcu, że przez jakiś czas muszę kasować co większe wystrzały w górę.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails