czwartek, 9 stycznia 2020

Mocny początek roku na szerokim rynku (tradycyjnie)

Efekt stycznia (lepsze zachowanie małych spółek) na szerokim rynku działa na GPW od 2010 roku:Tylko raz - w 2016 - szeroki rynek spadał w styczniu i zaskoczył dopiero w lutym.

Zatem początek jak zwykle pozytywny:

Fiku-miku i już jestem na plusiku
Pytanie co dalej? Ostatnie 4 lata: 2016, 2017, 2018 i 2019 to wzrosty na początku roku, a potem nędza do grudnia.

Przecięcia średnich na wykresie miesięcznym szerokiego, nieważonego rynku działają póki co bardzo skutecznie:


Sygnał jeszcze nie padł, ale wziąwszy pod uwagę najdłuższą historycznie bessę, wypłaszczenie średnich i 5 białych świec miesięcznych z rzędu... mamy podstawy do optymizmu. Czas na GPW, by znowu dała nam w zęby :)


21 komentarzy:

 1. Zmiana trendu na indeksie nieważonym (która moim zdaniem już się dokonała) oznacza, że statystyczny zakup dowolnej spółki przyniesie zysk. Historia podpowiada, że w tym okresie rośnie ok.80% akcji wszystkich spółek giełdowych. Trzeba tylko pokonać strach i zainwestować kapitał na co najmniej 1,5 do 2 lat. Uważam, że obecnie znajdujemy się w bardzo dobrym momencie do rozpoczęcia przygody z giełdą, tym bardziej,że za kilka miesięcy posiadacze funduszy obligacji zorientują się że ich instrumenty nie przynoszą zysku i zaczną przenosić środki do funduszy akcji. Można przypuszczać, że posiadacze lokat bankowych już w tej chwili mają spory problem z tracącymi realnie na wartości środkami. Pozdrawiam Cię Dedek, bo jesteś jednym z niewielu doświadczonych blogerów, którzy wiedzą o czym piszą -Adam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Adamie. Rozpisałeś dokładnie to w co gram jako Sitting Bull ;) Również uważam, że ci, którzy obecnie wchodzą na rynek skorzystają najwięcej. My na pocieszenie nauczyliśmy się skutecznej obrony w czasie straconej dekady.
   Pozdrawiam ciepło

   Usuń
 2. Za dużo optymizmu wszędzie od Białka poprzez inne fora. Nie będzie hossy. Niestety jeszcze nie teraz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przejrzałem wczoraj ponownie spółki, które warto zainwestować. Są to głównie spółki dywidendowe: Famur, Sanok, Cognor, IMC, INK, SFG, EUROTEL, Lena, Witchen i Relpol. Masz je w swoim portfelu dedek z jakimś większym procencie niż pozostałe?

  Pozdrawiam
  Silver

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Famur, Sanok, Lena, Wittchen i Relpol (tego sporo).

   Usuń
  2. 90% z tych spółek to z dziennym obrotem poniżej 100k, a większość poniżej 50k.
   nie kumam jak można mieć tego sporo.
   nie twierdzę że one są jakieś złe fundamentalnie lub technicznie, ale ze względu na bezpieczeństwo to badziewie.
   pirx

   Usuń
  3. Sporo w stosunku do innych, ale nie aż tyle, by miało to wpływ na kurs. Moja strategia zakłada otwieranie mnóstwa pozycji minimalizacją ryzyka. Mam ponad 150 spółek i funduszy, więc kupuję też niepłynne. W 2003-2007 na nieplynnych były kosmiczne zwroty, traktuję je jak opcje.

   Usuń
 4. Im mniej płynne spółki tym lepiej ;) Ja dziś też wyszedłem z Nowej Gali, bo raczej już niczym nie zaskoczy i poluję na ostatnie zakupy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki Dedek za odpowiedź. A teraz WIG20 - możesz podać swoje trzy czarne konie z tego indeksu? I czy w tych cenach jakie są aktualnie ponownie byś w nie wszedł na przewidywaną przez Ciebie hossę?

  Ponoć nadchodzi złota dekada dla GPW: https://independenttrader.pl/nadchodzi-zlota-dekada-gpw.html

  Dzięki!

  Silver

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie mam typów, WIG20 zawsze robi mnie w konia :) Wiele zależy od narracji, np mamy spekulację na fotowoltanice. Gdyby jakaś Energa zaczęła się lansować na green i ktoś przestawił wajchę, mogłaby wrócić na 24. Ale nie mam większych podstaw do snucia takich scenariuszy.

   Usuń
 6. Alior Bank, JSW, KGHM

  Wiktor

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe... JSW trochę mam i myślę, że to dobry typ. Mam za to spory pakiet PKN i PGNiG. Alior Bank nisko, kusi ceną, ale brak dywidendy studzi zapał. KGHM wciąż pamiętam za 20 zł...

   Usuń
 7. Ja wciąż pamiętam zimy z ujemną temperaturą i śniegiem :-)
  Miedź jako metal będzie odgrywała niezastąpiona rolę w dalszym rozwoju naszej cywilizacji. KGHM będzie naturalnym tego beneficjentem.
  Alior Bank nisko wyceniony, mieli kilka złych decyzji korporacyjnych, ale cały czas zarabiają kasę (mimo odpisów) i trzeba pamiętać, że ich problem frankowiczow nie dotyczy.
  JSW spółka przemysłowa cykliczna. Dużo się mówi o OZE i podobnych tematach, a stal na to wszystko będzie wciąż potrzebna. Dużo inwestują a w całej Europie maja największe i najlepsze pokłady węgla energetycznego.
  Wiktor

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam co myslicie o elektrobudowie? spolka w bardzo ciekawym ukladzie technicznym caly czas waza sie losy emisji akcji bez pp ale ejsl isa dogadani z orlenem moze sie okazac to bardzo ciekawym tematem na ten rok

  OdpowiedzUsuń
 9. Dedek, ja trochę z innej beczki. Dawno nie było tu wpisu o zdrowiu, odżywianiu itp, a jako stały czytelnik bloga wiem, że interesujesz się zarówno nowymi technologiami jak i stylem życia czy rozwojem duchowym. Dlatego chciałbym zapytać o Twoje podejście do technologii 5G i ewentualne zagrożenia z tym związane. Z góry wielkie dzięki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam się na 5g. Z tego co mówili mi koledzy elektronicy moc sygnału jest znacznie niższa, niż lata temu. Urządzenia są bardziej precyzyjne, potrafią wyciągać sygnał i to promieniowanie jest bezpieczniejsze niż kilkanaście lat temu.

   Usuń
 10. Dedek nie docenilismy Playa wszystkie Telekomy są w ładnych trendach dlugoterminowych

  OdpowiedzUsuń
 11. Dedek, zamiast tak się bawić to nie lepiej włożyć całą kasę w jakiś ETF amerykański którego jedyną funkcją jest segregowanie w portfelu najbardziej stabilnych i dochodowych dywidend (w sensie spółek płacących dywidendy) z horyzontem 10/20/50 lat? Istnieje taki ETF?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem. Z pewnością lepiej tak było robić przez ostatnie 10 lat :) Ja wciąż jeszcze liczę na odwrócenie trendu na growth/value oraz Em/Dm.

   Usuń
 12. Dedek pamiętasz moje teksty z przed paru mscy np. Dino forever Young, Play in the game tsgames trafiony zatopiony, playway jak kiedyś kruk na dłużej czyli będziesz pan zadowolony :)

  OdpowiedzUsuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca