poniedziałek, 29 lipca 2019

I znów na dnie

Polska vs Ameryka:Obijanie wsparcie: 2016, 2018, 2019. Pęknie czy odbije? Czekam na wasze pomysły :) Ja obstawiam fałszywe wybicie w dół - a że to wykres kwartalny, to możemy jeszcze kilka miesięcy pocierpieć.

I kolejny zawodnik na dnie:


czyli mój ulubiony indeks szerokiego rynku. Czekam na rekord wszech czasów długości trwania bessy. Uczestniczenie w tak historycznym momencie to coś, czym będę się mógł wnukom pochwalić - o ile jeszcze będzie wtedy giełda w Polsce :D


26 komentarzy:

 1. Myślę, że warto zaktualizować założenie: long term pain, all life gain :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, inspiracji do gry na GPW trzeba zacząć szukać w indeksach japońskich czy greckich, które są w bessie od dekad :)

   Usuń
 2. Niech spada nawet ponizej 2100 to się dobrego towaru taniej kupi:)

  OdpowiedzUsuń
 3. prawdopodobnie wylatują SL więc polało się drastycznie.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 4. PEKAO SA poniżej 102 zł to chyba nie za drogo biorąc na dłuższy termin i pod następną dywidende?

  https://www.parkiet.com/Banki/307269938-Pozytywna-rekomendacja-dla-Banku-Pekao.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazbierałem już go spora pozycję w stosunku do innych akcji. Czekam na niższą cenę pko i GPW.

   Usuń
  2. ponizej jakiej ceny pko, gpw stanie sie "atrakcyjne"?

   Usuń
  3. Pko jak narysuje coś, a GPW po 36 ładuję w ciemno.

   Usuń
  4. to dziś to *coś*, czy czekasz na tornado?

   Usuń
  5. Chyba jeszcze poczekam.

   Usuń
 5. Dobrałem trochę Pko bp przed dywidendą, poniżej 38zł też dobiorę jak bedzie :) GPW trzymam, ponizej 36zl dokupie też no i Pzu na celowniku pod dywidende do dokupienia as well :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najdłuższa bessa w historii GPW stała się dziś faktem: 29 miesięcy od marca 2017:
  https://stooq.pl/q/?s=^_pl&c=3y&t=c&a=lg&b=0
  Wciąż mam nadzieję, że Polska wytrzyma jeszcze jedną kadencję PiS, ale komuniści nie raz udowodnili, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, trochę żyję na tym świecie, ale nie pamiętam takiej komuny jaką mamy obecnie w Polsce. 500 plus i inne gówna. Szkoda nawet tego komentować, ale wiem, że są i tacy co to chwalą, jedno jest pewne, oni o ekonomii nic nie wiedza, to jest kompletne kalectwo intelektualne. Kiedyś się to skończy, trzeba czekać i mieć jakieś pasje. Pozdrawiam ciepło rozumnych :)

   Usuń
 7. W końcu jakieś sensowne ruchy się zaczynają. PEO poniżej 100 zł już dziś handlowano. Wiele spółek pada coraz niżej na kolana. Gdyby padło jak na początku 2009 byłoby co zbierać przynajmniej.
  Wiktor.

  OdpowiedzUsuń
 8. Można w końcu coś kupować:) przydały by się jakieś negatywne newsy o gieldzie w mediach:)

  OdpowiedzUsuń
 9. i dolar po 4,20PLN

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też tak myślę, że jak padnie 4zł to wejdzie zagranica
   pirx

   Usuń
 10. Wkrótce ma się pojawić etf na mwig40, timing jak dla mnie idealny. Jest tanio i spada. Spadki na GPW to coś tak oczywistego, że już zapomniałem jak to jest, kiedy rośnie. Gdyby nie aktywny trading, nie dałoby się tu zarobić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ojciec Penetrator2 sierpnia 2019 19:12

  Dedek, podrzucam Ci pomysł na analizę.
  Skonstruuj sobie wykres indeksu cenowego GPW ale W USD.
  Szczególnie zwróć uwagę na zachowanie indeksu w okresie 2007-2019 i 1994-2002.
  Jest to praktycznie kopia (łącznie z minimalnym naruszaniem poprzednich dołków).
  Jedyna różnica to przedłużający się obecnie czas trwania spadków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa koncepcja. Widać, że spadki z 2017 były równoważone dolarem i na takim wykresie realna bessa jest dopiero podobnie jak na WIG dopiero od stycznia 2018. Zatem nie trwa tak długo, jakby wynikało z czystego ^_PL.

   Usuń
 12. Mimo iż od listopada mam za sobą najlepszy okres na giełdzie w całej swojej kilku letniej przygodzie z gpw, to muszę przyznać iż wyjścia dołem na indeksie cenowym się kompletnie nie spodziewałem. Zakładałem iż do dołków listopadowych co najwyżej będzie ponowne dojście, jakieś dłuższe odbijanie się od dna i potem już tylko w górę, a tu dzisiaj niespodzianka i mamy wyraźne wyjście w dół. Szkoda, szkoda bo miało być tak pięknie ;)

  Na osłodę dość pozytywny wzmianka z RPP
  http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2770691,warto-poszerzyc-instrumentarium-polskiej-polityki-pienieznej-i-zniesc-podatek-belki-%E2%80%93-lon--rpp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zniesienia podatku Belki nikt nie traktuje poważnie ;) Ja obecnie już nic nie zakładam, widać że jest parcie na wywołanie paniki, dlatego każde wsparcie może strzelić. Na dłuższą metę wskaźniki fundamentalne dla WIG (div, pe, pb) są zbyt atrakcyjne, żeby tak niskie wyceny się utrzymały.

   Usuń
  2. Już powoli zaczynają się katastroficzne wizje w mediach, na bankierze czy money podgrzewa się spowolnienie w Niemczech, euforie na złocie, a cięcia stóp pokazywane są jako jakiś dramat. Wyceny na GPW są niskie, łatwo znaleźć spółki z gotówką wynoszącą połowę kapitalizacji. Dzisiaj w radio mówili, że Polska nie radzi sobie z ogromnym napływem obcokrajowców, Oni będą napędzać wyniki, już teraz wyceny wielu spółek są abstrakcyjnie niskie, problem to brak kapitału i degradacja GPW.

   Usuń
 13. Dedek jakie wsparcia masz na myśli ,zakładasz pogłebienie dołka na wig20 z tamtego roku ,ewentualnie przy jakich poziomach bedziesz kupował akcje?Poniżej 2100 na wig20 można by coś kupić na dłuższy termin wydaje sie ok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały czas kupuję. Ale główne pozycje opcyjne otworzę jak zobaczę synchroniczną panikę na całym świecie. Padło wiele istotnych wsparć na walutach, surowcach i indeksach. Wygląda to na chęć wykreowania globalnej fali wyprzedaży. Coś jak styczeń-luty 2009, dożynanie watahy :) Nie wiem czy tak długo to potrwa. ale jeśli będzie ta fala, to zbuduję pozycję opcyjną. A jeśli nie, to cały czas powiększam nielewarowane pozycje na akcjach i etfach.

   Usuń
  2. Dedek, jakie opcje bierzesz pod uwage?

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails