wtorek, 9 lipca 2019

Surowce: u progu inflacji

CRB Commodity index jest jak księga, z której możemy czytać historię rynków wschodzących (na wykresie zsynchronizowałem lokalne dołki CRB z indeksem WIG):

Oczywiście zarówno w przypadku WIG jak i CRB nie mamy pewności, że dołek już był. Jednakże indeks towarów jest bliski wygenerowania wczesnego sygnału kupna i to z bardzo niskich poziomów:W drugiej połowie 2015 roku towary z hukiem przebiły wsparcie na 200 pkt i od tego czasu poziom ten ponownie - jak 22 lata temu - stał się oporem!

Obecna inflacja wynika głównie ze wzrostu cen usług. Dlatego widzimy jak co roku drożeją np. obiady w barze (wyższe koszty pensji, czynsze), ale już niekoniecznie obserwujemy wzrost cen podstawowych produktów w markecie. Kiedy zaczną drożeć surowce, inflacja uderzy również w te drugie.

Na pierwszym wykresie widzimy jednak, że ceny towarów i polskich akcji są dość mocno skorelowane, co zresztą nie jest żadną tajemnicą (drogie surowce - drogie rynki wschodzące, tanie surowce, tanie rynki).

I tak oto kończymy 320-sty odcinek sagi "czekamy na start wielkiej hossy na rynkach wschodzących".5 komentarzy:

 1. Ciekawe spostrzeżenie

  OdpowiedzUsuń
 2. Wciąż jakoś bardziej prawdopodobna wydaje mi się gruba hossa na surowcach (ze srebrem na czele - gold/silver ratio coraz wyżej => powrót do średniej prędzej czy później powinien mieć miejsce), niż hossa na naszym ryneczku GPW. Chociaż zapobiegawczo zapakowany jestem również w kilka spółek dywidendowych z W20 :)

  OdpowiedzUsuń
 3. też się zastanawiałem w jaki sposób zainwestować w srebro.
  może ma ktoś jakąś podpowiedź.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy jaka kwota. Na GPW do spekulacji można użyć certyfikaty RCSILAOPEN (polecam najpierw sprawdzić historię na stooq i porównać z XAGPLN).

   Usuń
  2. ETFS Physical Silver (VZLC) notowany na niemieckiej Xetrze.

   Trzeba jednak wziąć pod uwagę wpływ kursu euro (waluta notowań) i kursu dolara (odwrotna korelacja z surowcami). Wybrałem akurat ten ETF, bo spodziewam się w długim terminie odbicia na euro i osłabienia dolara.

   Usuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca