poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Czy to już okazja?

Przeglądam blogi i fora, żeby odczytać sentyment. Rzuciło mi się w oczy, że wielu graczy powtarza jak mantrę "spółki są mocno przecenione, a fundamenty mamy teraz o wiele lepsze niż w 2008".

Proponuję zatem spojrzeć na kilka spółek za okres ostatnich 10 lat. Ponieważ stooq modyfikuje wykresy o dywidendy i PP, tam gdzie się da, umieszczam wykresy futures na akcje. Zastosuję też pewną manipulację - wykresy będą liniowe, nie logarytmiczne. Chodzi o pokazanie jak bardzo bańka kredytowa 2004-2007 wpłynęła na kursy akcji. Ludzie porównują aktualny kurs do wycen z czasów tamtego szaleństwa, tymczasem jeśli odrzucić hiperboliczne wzrosty..

KGHM (FKGH):


PKO (FPKO):


Getin:


Hydrobudowa:


Gant (tutaj inaczej niż na logarytmicznym się nie dało :) :W perspektywie kilku miesięcy jakieś odreagowanie się należy, ale czy w ciągu najbliższego roku warto zostawać z akcjami? Mam odmienną opinię. Rynek dąży do równowagi. Polska załapała się na końcówkę rajdu na kredytowym sterydzie. Uwierzyliśmy, że "cash is trash", lepiej mieć cokolwiek niż żetony z Monopoly. Zapominamy, że emitenci tych żetonów używają ich do przejmowania firm, ziemi i zniewalania całych narodów. Gram pod tezę, że nie porzucą najbardziej efektywnego narzędzia podboju.

11 komentarzy:

 1. Hej Dedek,
  po pewnym namyśle muszę przychylić się do koncepcji deflacyjnej bessy. Dolar niżej oznaczałby załamanie się jego notowań do poziomów z których trudno byłoby później wydźwignąć ze względu na załamanie się zaufania do tej waluty ze strony głównych wierzycieli USA. Bernanke widzi spadającą efektywność programów luzowania i musi sięgnąć po inne środki pomocy, ale nie może to już być helicopter money. Czas na ostateczną delewaryzację przed którą świat finansów broni się wszelkimi dostępnymi środkami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bronco,

  Myślę, że bracia starsi w wierze już w tym roku próbowali odpalić racę na dolarze, ale Chiny włączyły się do akcji ratowania Euro (największy partner handlowy Chin). Być może zaczęło się to w listopadzie zeszłego roku, kiedy zaczął narastać spread między ropą Brent i Crude.

  Aktualnie mamy ropę droższą o ok. 30% niż USA! Nigdy w historii nie było takiej anomalii. Ale jak się zastanowić, to: euro jest sztucznie podtrzymywane w okolicy 1.4x do dolara. Gdyby nie interwencja Chin, kurs dążyłby do parytetu a spread między ropą w Europie i USA mieściłby się w granicach błędu statystycznego. Żeby kupić ropę państwa europejskie kupują po korzystnym kursie dolara, ale potem kupują 30% drożej ropę i tracą korzyść z mocniejszej waluty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dedek,
  korzyść ma tylko jednego Pana w tym układzie. Amerykanie nie po to zdeprawowali Saudów by płacić za ropę tyle co inni. Inni tego nie zrobili i nawet jeśli mają silną walutę zapłacą odpowiednio więcej.
  ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. dedek jak widzisz złoto?
  http://pokazywarka.pl/a0eqxf/#zdjecie2006053

  cadyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo zgrabny wykres. Gdybym miał nielewarowane instrumenty na gold, zagrałbym S :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Heh właśnie zauważyłem, że mam na FX mini gold, więc wziąłem małe S. TP nad fibo38.2 po 1750$.

  OdpowiedzUsuń
 7. A jednak uciąłem pozycję, jak poprowadzić linię po szczytach, wychodzi top tuż pod 2000. Do końca tygodnia ma szansę tam dotrzeć, potem na bank jakaś korekta - tak mówi the moon :]

  OdpowiedzUsuń
 8. 2000 powinno klepnąc i na to liczę:-)
  http://stooq.pl/q/a/?s=xauusd&i=m&u=6227060
  cadyk
  Dedek o co chodzi z komentarzami przez google?wyskakuje komenda .ze nie mam uprawnien

  OdpowiedzUsuń
 9. Na WEEK też ładnie to widać
  http://stooq.pl/q/a/?s=xauusd&i=w&u=6227060
  "Wczoraj krzyczeli w mediach że po sztabki złota w Polsce ustawiają się kolejki, są zapisy a mennica otworzyła dodatkowe linie telefoniczne do obsługi zainteresowanych... "

  OdpowiedzUsuń
 10. cadyk

  Niestety nie wiem co ten google wyprawia, wiele blogów ma problem z komentarzami, lata mijają a kłopot zostaje.

  Ze złotem obawiam się jednego, że celując w szczyt stracę okazję, jak to było z Volkswagenem. S na aurum po 1998 bardzo by mnie urządzało, ale pewnie takich jak ja jest więcej..

  OdpowiedzUsuń
 11. TEST Może w końcu będę miał swoje konto

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails