poniedziałek, 22 marca 2010

Dziennik transakcji 3w03.2010, linia bessy na wig20usd

Marzec jest na razie najgorszym miesiącem od prawie roku. W środę dosłownie rozgniotła mnie ostatnia euforyczna fala wzrostów na PKN i zamknąłem jedną z S-ek. Drugą udało mi się zrolować na zbliżonym poziomie w czwartek i dobrze, że nie czekałem do piątku, bo jak wiemy pomiędzy serią H i M zrobił się niezły rozdźwięk.

Kiedy zalewa nas silna fala, należy się jej poddać i popłynąć z nurtem, lub obserwować z boku, jeśli nie chcemy posurfować. Tę prostą i niezwykle ważną naukę wynoszę co jakiś czas z rynku i po ostatnich tygodniach zapamiętam na dłużej.

A teraz nowy tydzień. WIG20USD, który jest dla mnie najczytelniejszym indeksem (z uwagi na decydujący głos zagranicznych graczy) oparł się na linii bessy:
Na dniach wygenerowany zostanie sygnał K na USDPLN:


Kiedy poprzednio średnia SMA45 przecięła od góry SMA200, zapoczątkowana została silna fala wyprzedaży dolara. Po cichu liczę, że tym razem sygnał również zadziała i zleci złoty. Dla WIG20USD oznaczałoby to powrót do kanału bessy.

Nie nastawiam się na żaden scenariusz. Odstawiam definitywnie fale Elliotta - myślę, że często działają, ale potrzeba do nich znacznie większego doświadczenia. W moim przypadku za bardzo utwierdzają w wyobrażeniu rynku a nie jego realnym zachowaniu. Przy dużej zmienności najlepszym sygnałem było obserwowanie kierunku naporu koszyków i przyłączenie się do nich a nie kombinowanie z wykresami.

Dziś pojawiły się nowe kontrakty na akcje, m.in. na PGE. Na razie płynność i spread uniemożliwiają sensowne zabezpieczenie akcji. Szkoda, bo idą w ładnym kanale:

5 komentarzy:

 1. Dzięki, że zwróciłeś uwagę na PKN. Właśnie wskoczyłem jednym w FPKNM10 na S. Co prawda jest lekko pod prąd, ale przy takim wykupieniu warto jest podjąć ryzyko.

  OdpowiedzUsuń
 2. To ostatnio najmocniejszy papier na GPW :) Jak mnie PKO powiozl, to nie tykalem, a sie okazuje, ze bank sobie ladnie spada, a PKN najmocniej rosl i najslabiej spada. Ech...

  Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 3. Amerykanie rysują na indeksach co tylko zechcą. Granie na giełdzie coraz bardziej przypomina wyścigi o to czy zdążę się podpiąć do nowego trendu z sensownym stop-lossem.

  OdpowiedzUsuń
 4. I na tym to w sumie polega. Skoro gielda wyprzedza o kwartal gospodarke, powinnismy za 2 miesiace zobaczyc super dobre z gospodarki, pod ktore grano odbicie od lutego. Albo mamy zwykla smieciowa hosse, pompowanie na sile, zeby ubrac tych, ktorzy nie wytrzymaja i kupia.

  Jaki wniosek? Wyczaic w ktorym kierunku idzie fala i sie podlaczyc eliminujac wszelkie przeswiadczenia i szum informacyjny. A ze przez wiekszosc czasu rynek pozostaje w konsolidacji, ciezko wyczuc czy fala zawraca, czy szykuje sie dalsze wybicie.

  OdpowiedzUsuń
 5. PKNORLEN jest niezwykle silny. Rynek jest wykupiony. Jedzie siłą bezwładności dlatego mam krótką pozycję. Zwykle najlepiej jest sprzedawać na wykupionym rynku. Ponieważ jednak zagrałem przeciwko trendowi, to jeżeli przekroczy 40, to się ewakuuję.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca