piątek, 11 września 2009

Dziennik transakcji 2w09.2009

Miniony tydzień na parkiecie był dla mnie ważny z jednego powodu: rozjechały się korelacje, które od paru miesięcy dobrze prognozowały krótkoterminowe zachowanie WGPW. Biciu nowych szczytów przez amerykańskie indeksy nie towarzyszą wzrosty na rynkach naszego regionu oraz na ropie. W zasadzie na taki obrót sprawy czekałem, ale zakładałem również umocnienie dolara.

Tymczasem Chińczycy zaczęli sobie ostro pogrywać ( Szanowny Panie Przewodniczący Bernanke ), szwajcarski bank Wegelin oficjalnie powiedział USA goodbye i mój "hedge" w postaci certyfikatów na spadki cen ropy zwiększył ryzyko portfela (w razie zjazdu zielonego można się spodziewać rajdu na ropie, co podwójnie uderzy w ich wartość). Na całe szczęście ropa nie podążyła za S&P500 i strat nie zanotowałem, ale zredukowałem tę pozycję (nadal myślę, że jeszcze za wcześnie na kolaps dolara i obecne wzrosty cen akcji i spadek wartości dolara to pułpka).

Wobec słabości Wigu nie robiłem prawie nic poza kilkoma transakcjami na RCSCRAOPEN i bezsensowną spekulacją na TSC (ustawiłem sprzedaż dość wysoko, licząc, że może wystrzeli w górę i wróci a wtedy odkupię taniej; wystrzeliło ponad 40% w górę i zostałem bez papiera). Na razie nie odkupiłem tych akcji.

Na towarach, walutach i akcjach występują często lokalne korelacje, przypomnę chociażby okres styczeń-luty, kiedy rósł USDPLN proporcjonalnie do cen metali szlachetnych. Od maja do sierpnia dobrym zabezpieczeniem dla akcji były certyfikaty na spadki ropy. Warto wyszukiwać takie pary aby rozsądnie dywersyfikować portel - ja zaczynam przyglądać się rynkowi żywności, myślę że obecne spadki to przygotowanie bazy pod kolejną bańkę.

3 komentarze:

 1. mam pytanie - jestes w tym tyg na plusie czy na minusie ??
  bo był bardzo ciekawy tydzień i ....

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten "Szanowny Panie Bernanke" to był żart redakcji, a nie prawdziwy list!

  OdpowiedzUsuń
 3. @Greedy Paul:
  tydzien na lekkim plusie mimo wszystko (NC w miejscu, tepsa pomimo zjazdu wyzej niz tydzien temu, certy na plusie a z tego co dzis widze, to juz plus bezpieczny do postawienia stopa z zyskiem)

  @Anonimowy:
  Dzięki za informacje, nie będę już głupoty przenosił dalej. Do niektórych źródeł podchodzę zbyt bezkrytycznie :) Kiedyś napiszę o roli informacji w dzisiejszym świecie, to klucz do władzy.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca