piątek, 30 lipca 2021

Mielonka time

 GPW jest w trybie mielonki. Choć główne indeksy rosły do czerwca, szeroki rynek idzie w bok od kwietnia. Stąd konfuzja wielu graczy, że rosną nie te spółki, które posiadają:
A że spory procent graczy (szczególnie nowych na rynku) siedzi w covidówkach i NC, bryndza potrafi trwać już rok, od lipca 2020:Również mi się oberwało. Plan zakładający, że XTB jest spółką defensywną, która skorzysta na ewentualnych spadkach na giełdach spalił na panewce. Zbyt silne zaangażowanie w jedną spółkę wykasowało sporo zysków z 2021. Co gorsza zmienił się trend na spółce i realizuje się zakreślony jakiś czas temu scenariusz negatywny. 

Musiałem wziąć na klatę część straty - zredukowałem pozycję o 1/3, ponadto będę musiał przemielić pakiet, żeby obniżyć podatek. Na razie wsparcie widzę na 11.60 i jestem nastawiony do spółki negatywnie, ponieważ prysła wiara w zawsze zyskowne kwartały. Nadal wierzę, że spółka pozytywnie zaskoczy w kolejnych latach, jednak w średnim terminie spodziewam się jeszcze kolejnych zjazdów do absurdalnych poziomów. Wypłata dywidendy i strata za Q2 obniżyły poziom gotówki do ok. 7 zł / akcja.W analogii SWIG80 Bear 2000 vs Bear 2017 za kilka miesięcy powinien być dołek kiszonki i odjazd na wyższe poziomy:


Podobnie synchronizacja SWIG80 start przeciętnej bessy vs start bessy 2017:


oraz synchronizacja SWIG80 start przeciętnej hossy vs start hossy 2018:


Z rozmów z wieloma z Was wiem, że jesteście bykami. Biorę pod uwagę, że popełniam wielki błąd pozostając w defensywie. Zakładam, że nie potrafię dobrze wybierać spółek na takim rynku (połowa przynosi zysk, połowa stratę i sumarycznie mimo wysiłku na 0). Potrzebuję młodej hossy, która wybacza wszystkie błędy.


8 komentarzy:

 1. Co do ostatniego akapitu. Liderzy w portfelu wyłonią się sami. Ich pozycję powiekszam. Maruderów trzeba pozbywać się bez sentymentów. W trendach bocznych, horyzontalnych to chyba najlepsza strategia.
  Obserwowales może wzrosty cen frachtu morskiego ostatnio? Przypomina wzrosty cen stali, po prostu szał jakiś. Spółki stalowe dały pięknie zarobić. Jakie podmioty mogą skorzystać na wzroście cen frachtu/logistyki?
  Pozdrawiam W.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ceny węgla ARA też rekordowe. Pod to skupuję Bogdankę chociaz na razie tylko 5 % zysku a powinno być min 50%, ale na rynek nie ma mocnych więc czekam. XTB NA 20 % minusie ale pozycja mała 300 szt. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem prawie 100% w cashu i czekam na jakąś przecenę, bo mi inflacja zżera emeryturę :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też wyszedłem z większości pozycji przed korektą, trzymam jeszcze MLS, ATT i RFK. Pewnie będę wypatrywał czegoś do gry, ale strasznie ciężko będzie coś dobrać na takim rynku, a jak już wystrzeli to pewnie będzie za późno żeby gonić pociąg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszyscy moi znajomi, włącznie ze mną (a miałem pokaźny pakiet) posprzedawali w ostatnich tygodniach ATT. Syfiarska spółka.

   Usuń
  2. Z chemii zamknąłem Ciecha i Puławy, bo był zauważalny zysk. Ciech mi się podoba technicznie, może powinienem wrócić. Puławy bez dywidendy straciły wartość, mają niższy potencjał od att. Azoty zostawiłem i czekam, żeby niżej dokupić. Benchmarkiem jest dla mnie Bayer, myślę że obie spółki ruszą pewnego dnia. Tak jak np Tauron, spadał latami a potem mocno w górę. Tutaj nie ma się co doszukiwać logiki, tylko dobierać na panikach.

   Usuń
 5. Mielonka mielonką a Dino jak wino czym starsze tym droższe ale forever young :) najwyżej w historii 322zl.Bo dobre inwestowanie jest nudne:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails