niedziela, 16 maja 2021

Monnari - analiza

Dzisiaj przedstawię analizę drugiej co do wielkości pozycji w portfelu.

Pobieżna Analiza Fundamentalna

Monnari to producent eleganckich ubrań dla pań 30+. Spółka posiada sto kilkadziesiąt salonów w Polsce. Podstawowe wskaźniki fundamentalne:

Liczba akcji 30 563 089 (w tym spółka skupiła 4 538 191 akcji własnych)

Free float 50,83%

Kapitalizacja 97,19 mln zł

Wartość księgowa 188,88 mln zł

Zysk operacyjny 12m -28,13 mln zł

Przychody 12m 209,41 mln zł

Zysk netto 12m -30,44 mln zł

Stan gotówki w kasie 26,21 mln zł, wzrost o 38,3%

Zaciągnięte kredyty 60,72 mln zł, wzrost o 64,6%

Wskaźnik ogólnego zadłużenia 39% , wzrost o 6,89 pkt.


Strata za 2020 to oczywiście pochodna zamknięcia sklepów w trakcie pandemii. Mimo to sytuacja finansowa spółki pozostaje stabilna. Co ważne, przychody są ponad 2 razy wyższe od kapitalizacji, zatem poprawa rentowności szybko może wpłynąć na uzyskanie niskiego wskaźnika ceny do zysku.

Cena do wartości księgowej:


Spółka jest wyceniana jak w czasie upadłości układowej w 2010 roku.

Ogrody Geyera

Z dokumentów na stronie spółki:

Spółka Monnari Trade S.A. w 2015 r. zakupiła większościowy udział w zabytkowym kompleksie fabrycznym Ludwika Geyera między ulicami Piotrkowską i Wólczańską w Łodzi, o powierzchni 10,5 ha. W skład nieruchomości wchodzą wolne tereny inwestycyjne oraz szereg budynków o charakterze zabytkowym.

12 maja 2021 Rada Miejska Łodzi przyjęła po 9 latach Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który daje zielone światło do kontynuacji inwestycji. Monnari posiada przez spółkę zależną 70% w Ogrodach i przeprowadziła już sporo kontrowersyjnych wyburzeń starych fabryk oraz renowacje budynków, które zostały wpisane w rejestr zabytków. Stan inwestycji wg skyscrapercity:

źródło:
https://www.skyscrapercity.com/threads/%C5%81%C3%B3d%C5%BA-%E2%97%8F-ogrody-geyera-u-c.382538/page-41


Wartość wymaganych inwestycji określono na 220 mln PLN. Podobno spółka realizuje je ze środków własnych bez kredytów.

Docelowo Ogrody Geyera mają stać się konkurencją dla Manufaktury:


Na pozostałych gruntach ma powstać zabudowa mieszkalna.


Analiza Techniczna

Spółka prawdopodobnie zakończyła trwający 6 lat trend spadkowy. Zacznijmy od wykresu dziennego, na bazie którego budowałem pozycję:


Widać tutaj formację akumulacji Wyckoff Spring. W poprzednim wpisie sugerowałem, że brakuje wolumenu do realizacji SOS (sign of strength). Wydaje się, że obecne wysokie obroty spełniają wymogi formacji.

Gorzej wygląda to na wykresie tygodniowym: dalej wolumen jest znacznie niższy niż w 2010 i 2013:


Z analizy dziennej i tygodniowej pierwszy poważny opór znajduje się w okolicach 4.40. Przy sprzyjających warunkach kurs mógłby zbliżyć się do 8 zł.

Dalej potrzebne są wyniki. Spółka przez ostatnie lata rozczarowywała. Najpierw akcje zostały wywindowane x20, a potem spadły o 95%. Nie mam na to żadnych dowodów, ale znając realia rynkowe, podejrzewam że wzrosty zostały zrobione pod instytucje, które objęły emisję ratunkową. Obecnie na pokładzie jest bardzo mało funduszy:

źródło: stooq.pl

Główny udziałowiec Mirosław Misztal traktuje spółkę jak swój prywatny folwark. Sparzyłem się już kiedyś na podobnej spółce - Jutrzence (potem nazwa zmieniona na  Colian). Nie żebym stracił, bo coś tam zarobiłem, ale środki były długo zamrożone. Spółka przeprowadzała skup, prezes wynajął maklerów do duszenia kursu, zrobił emisję pod siebie za ułamek wartości akcji, a na koniec zdjął spółkę z GPW. Podobne obawy mam co do Monnari, i jak widać po instytucjonalnych, nie tylko ja.


Plan gry

Mimo wszystko ulokowałem środki w spółce i liczę na długoterminowy trend wzrostowy:Plusy:

- Spółka jest w znacznie lepszej sytuacji finansowej i organizacyjnej niż w 2009-2012 roku. 

- Ogrody Geyera przeszły z fazy skarbonki bez dna do potencjału zysków. 

- Spółka skupiła za ułamek wartości księgowej kilkanaście procent akcji własnych.

- Wyż demograficzny lat 80-tych wszedł w profil klienta spółki.

Minusy:

- Słabe opinie pracowników na https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,16272

- Odstają technologicznie (sklep online, obsługa sklepów i magazynów) od liderów.

- Nieprzewidywalny prezes, który grywa z mniejszościowymi w gamboni.

- Brak zysków, stracony przez lockdown 1 kwartał 2021.

- Grunty i budynki w wartości księgowej to często value trap, np. Triton czy 08Octava.


Na dzień dzisiejszy mam kilkadziesiąt % zysku na pozycji, jednak liczę na znacznie więcej. Wszystko będzie zależało od postawy p. Misztala. Czy będzie chciał budować długoterminową wartość, czy transferować zyski ze spółki do innych swoich projektów. Na GPW mamy przykład spółki, od której można się uczyć jak traktować mniejszościowych: Grupa Kapitałowa Immobile (GKI). Gdyby Monnari poszło tą drogą i postawiło na przejrzyste relacje, moglibyśmy myśleć nawet o szczytach z 2015 roku.


A jakie jest Wasze zdanie o Monnari? Gracie czy pasujecie?


29 komentarzy:

 1. u mnie 10 k Moniki kupione po sr. 2,47 z celem spekulacyjnym pod otwarcie galerii...
  ale Twoja analiza sie spina i z dluzszym celem inwestycyjnym wiec zamierzym obserwowac, byc moze powieksze pozycje

  ps. tylko pare procent portfela u mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej. Dzięki za analize. Szkoda dla mnie że tak późno , bo papier trochę mi odjechał.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sam kiedyś zauważyłeś, że szmaty rosną ostatnie. Widzisz też, że większość dobrych spółek jest droga. Spekulacyjnie może rosnąć jako ostatnie w kolejce. Ja podziękuję. Mądrzejsi ode mnie widzę podobnie. Gates naśladuje mieszkańca Omaha w 1 kw. tego roku. Trzymam kciuki żebyś zdążył.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, ciągle ryzyko rośnie. Liczę jednak, że xtb nie wpadnie w bessę gdyby szeroki rynek się załamał. Ta spółka zarobi wtedy lepiej niż w stabilnej hossie. Monnari rosło w 2014, gdy spadał swig80. Teraz też mogłoby utrzymać się na wyższych niż w 2020 poziomach.

   Usuń
 4. Też mam monnari około 8 % portfela , myślę że dojedziemy do oporu na 4.5 zł .Dedek miałeś lub masz alumetal ?ostatnio pokazali dobre wyniki . Ja sprzedałem za wcześnie jak teraz widzę ale już chyba za pózno aby wchodzić ponownie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem alu, stp, stf, pozbud, cognor, izoblok, izostal, ferro i coś tam jeszcze. Wszystko już sprzedane.

   Usuń
 5. Możesz dedek taką rozkminkę zrobić także dla XTB?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie. Trzymam papier pod 2023 i może w weekend uda mi się napisać moją długoterminową analizę z projekcją.

   Usuń
  2. Czekam z niecierpliwością. Prawdopodobieństwo trafności tak długich projekcji, ze względu na niestabilność obecnego systemu finansowego, jest jak prognozowanie pogody na rok do przodu.

   Usuń
  3. Oczywiście, to tylko pewien zarys planu. Zazwyczaj długoterminowe projekcje mi się sprawdzają na zasadzie: kupiłem coś dobrego tanio, to w końcu urośnie. Wystarczy odpowiednio mocno zdywersyfikować takie zagrania i statystyka oraz czas zrobią swoje. W przypadku XTB mamy o wiele trudniej, bo spółka jest tylko jedna, więc pozycja skoncentrowana. Kalkuluję jednak ryzyka i wychodzi mi, że w przypadku błędnej oceny nie powinienem dużo stracić.

   Usuń
  4. Kurs XTB będzie negatywnie skorelowany do rynku w przypadku gwałtownych spadków. Przyjrzyj się proszę dedek zadłużeniu tej spółki. Osobiście nie rozumiem, po co je zwiększają...

   Usuń
  5. Oni nie mają zadłużenia. Zobowiązania wobec klientów to depozyty trzymane przez klientów XTB. Wynoszą na koniec q1 1.6 mld. XTB ma ponadto miliard w gotówce i obligacjach. Im więcej klienci wpłacą, tym więcej cashu na zabezpieczenia potrzebuje XTB. Ta masa robi swoje i są w stanie dobrze zarabiać przy niskiej zmienności.

   Usuń
  6. Rozumiem, dziękuję dedek za oświecenie. A czy rozumiesz sprzedaż akcji 40% poniżej ceny sesyjnej? O co może tu chodzić? https://stooq.pl/t/bt/?s=xtb

   Usuń
  7. Bez znaczenia dla kursu. Może któryś fund sobie przerzuca zyski/straty między funduszami, żeby klienci nie umarzali jednostek :)

   Usuń
 6. A można tak sobie kupić np 5 kontraktów FATTM21 (Azoty) i trzymać tak z rok, skoro chemia tak tania jest ? albo 3 kontrakty na CCC ? co sądzisz o tym dedek? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W październiku zamieniłem akcje WIG20 na kontrakty i powiększyłem pozycję. Poszedł mocny ruch w górę w listopadzie i skasowałem przedwcześnie zyski. W teorii to się wydaje łatwe, w praktyce mózg traktuje kontrakty inaczej. Poza tym miałem też kontrakty na azoty i na każdym rolowaniu traciłem 1-2% co kwartał.

   Usuń
  2. No tak, psychiki najsłabszym ogniwem. Czyli rozumiem, że można kupić taki kontrakt, i jak się nic z nim nie będzie robiło, to co kwartał, będzie się rolował z automatu, a więc można go trzymać praktycznie latami ? oczywiście, przy rolowaniu płacimy prowizje za kontrakt, i "koszty" spreadu, dobrze to rozumiem ? dzięki.

   Usuń
  3. Kontrakty się same nie rolują - trzeba to ręcznie robić. Wygasanie serii jest co kwartał, warto zapamiętać skrót HMUZ (oraz CFIL i ORUX). No i mocno uważać. Pochodne zajęły mi jakieś 80% czasu tradowania i sumarycznie są pewnie gdzieś w okolicach 0 lub na lekkim minusie. Natomiast trzymanie akcji to miesiące/lata nudy i super zwrot :) W moim przypadku kontrakty i opcje są bardziej pod wytrzymanie na rynku w trakcie spadków - dają psychiczną poduszkę, że portfel jest częściowo zabezpieczony.

   Usuń
  4. Opcje mnie nie interesują, nie rozumiem ich ( i nawet nie chce mi się w nie wgryzać), jeśli już to tylko kontrakty (HMUZ :), które poznaję, na razie teoretycznie. Na akcjach już siedzę kilka lat. A jak to rolowanie wygląda w praktyce, co wtedy muszę zrobić ? A jeśli mam zamiar trzymać dłużej, to może warto kupić jak najdalszą serię danego kontraktu np. FATTZ21 ? dobrze rozumuję ? wiem, mała płynność, ale mi chodzi jedynie o kilka kontraktów. jeszcze raz dzięki. Azoty mam już długo w portfelu, ale ostatnio trochę sprzedałem z 20 procentowym zyskiem, bo powoli tracę cierpliwość, ale nadal trzymam sporo, podobnie puławy, dlatego chciałbym dokupić kilka kontraktów na ATT, jako "zabezpieczenie", bo swoj pakiet akcyjny zredukowałem, ale nadal uważam, że chemia jest niedoszacowana.

   Usuń
 7. Idealnie wyczaiłeś moment zwrotny w lutym. Posłuchaj od około 30 minuty: https://www.youtube.com/watch?v=VJAKoePGjlM&t=1440s

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy wywiad. Spuszczają powietrze z balona, w czerwcu powinno dupnąć.

   Usuń
 8. Co myślisz dedek o zakupie Mercatora? Czy to już nie okazja przy tej wycenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby na fali jakiejś paniki zjechał na 150 zł, to bym kupił (chyba, że wokół byłyby lepsze okazje). Na razie nie rozważam.

   Usuń
  2. Czytam o tej spółce i twierdzą, że "kcjonariusze Mercator Medical zdecydowali o przeznaczeniu zysku netto za 2020 r., w wysokości 312,03 mln zł na kapitał rezerwowy w celu nabycia akcji własnych spółki i ich umorzenia. Jednocześnie akcjonariusze zdecydowali o upoważnieniu zarządu do nabycia maksymalnie 624 050 akcji własnych po cenie w przedziale 500-770 zł, wynika z uchwał walnego."

   Trochę tego nie rozumiem skoro cena rynkowa to obecnie ~240zł, to oni z GPW nie będą tego skupować tylko bezpośrednio od dużych akcjonariuszy za >500zł? Jak się załapać na te 500 zł? LOL.

   Usuń
 9. Dedek co do twoich długoterminowych prognoz jestem pełen podziwu. A jak pod tym kątem widzisz JSW?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spodziewałem się lepszego wyniku po JSW, a tu strata po mocnych wzrostach stali. Mam ochotę ją wyrzucić z portfela.

   Usuń
  2. Sam będę pełen podziwu jeśli się ziszczą :) na razie to rysowanie patykiem, dopóki cena nie potwierdzi analiz (position is wrong until proven correct).

   Co do JSW, to ta spółka nie spełnia moich wymogów fundamentalnych. Jest kompletnie nieprzewidywalna, uzależniona od kaprysów związków zawodowych, mafii węglowej i rządu. W cyklu wzrostu surowców powinna rosnąć, ale żenić się z nią na lata nie zamierzam. Surowce osiągnęły opory i na 2021 zakładam jakąś formę odreagowania, która powinna kulminować w 2022 przed dalszą hossą do 2023. Czyli JSW jeszcze powinno być grane. W krótszym terminie wygląda spoko - na wykresie w kresce miesięcznej trend wzrostowy.

   Usuń
 10. Skoro uważasz że surowce osiągnęły opory to może czas na chemię azoty może gaz trochę im ulży? Pekao dalej trzymasz? Faktycznie banki nadrabiają do surowców ciekawe co tu jeszcze może pociągnąć w20 w górę Lpp?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Peo trzymam na ike/ikze, to jedna z tych nieudanych inwestycji, które miały zarabiać dywidendami bez podatków. Wszystkie inne portfele super zarobiły, a te z których nie trzeba płacić podatków zamulone państwowymi złogami, które kiedyś płaciły dywidendy :)

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails