niedziela, 14 marca 2021

Druga faza hossy

 Zamknięcie szerokiej pozycji akcyjnej nie oznacza automatycznej gry pod bessę. Zakładam po prostu, że skończyła się najbardziej dynamiczna faza hossy, która wywindowała małe spółki i przychodzi czas na wzrosty dużych spółek. Dalej będą pojawiać się super okazje wśród małych spółek, jednakże nie będzie już sytuacji jak w 2020, że prawie wszystko co kupiliśmy rosło, w tym niektóre gwiazdy po kilkaset procent.

Spójrzmy na WIG:


Mocne odbicie od dołka bessy + górny zakres RSI. Podobną sytuację mieliśmy w sierpniu 2009, czerwcu 2013, w marcu 2017 i w styczniu 2021. We wszystkich poprzednich przypadkach wzrosty na WIG trwały jeszcze średnio kilkanaście miesięcy. 

Inaczej przedstawiała się sytuacja na SWIG80. Nanieśmy te daty na indeks małych spółek:


- w okresie 2009-2011 mamy właściwie ruch boczny przed krachem 2011,

- w 2013 jeszcze pół roku silnej hossy

- w 2017 początek bessy.

Zakładam, że 2017 się nie powtórzy. Zbyt wiele świeżego kapitału płynie na giełdę. Obstawiam raczej scenariusz 2021 podobny do 2010 i 2004:


Dlatego po pierwsze zostawiłem kapitał w spółkach, które jeszcze nie odbiły wystarczająco lub zachowały potencjał na dalsze zwyżki wynikające z niedowartościowania. Po drugie zamierzam poszukiwać okazji na skoncentrowane zagrania pod mix AT i AF.


20 komentarzy:

 1. Cześć.
  Uwzględniasz wpływ kursu PLN w swojej hipotezie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie wciąż zakładam, że PLN do ok. przełomu 2022/2023 powinien się wzmacniać lub nie spadać znacząco względem USD.

   Usuń
 2. Dedek zaopatrzyłeś się w petardy typu mabion czy biomed co sądzisz o tym szale wzrostów na tych spółkach?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dedek mam nadzieję że Twoja strategia koncentracji pod AT/AF spowoduje nieco większa aktywność na Twoim blogu, szczególnie z Twojej strony, bo lubię tutaj zaglądać.
  Pomimo całej medialnej otoczki psychozy strachu wokół trzeciej fali COVID-19 jestem nadal byczo nastawiony, szczególnie do małych i średnich spółek. Kapitał będzie nadal uciekał z depozytów i na pewno jakaś jego część trafi na GPW.
  Wiktor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otworzyłem kilka agresywnych pozycji, ale nie będę opisywał. Nie chcę nikogo wsadzić na minę ani być zakładnikiem swoich zakładów. Po latach trzymania akcji long term przechodzę na trading pozycyjny.

   Usuń
 4. Panowie, czytam wiadomości o VW dziś i mam pytanie. Gdyby coraz więcej firm robiło pivoty na elektryczność i scenariusz w który bym chciał zagrać to 'gospodarka potrzebuje więcej ogniw baterii', to w jakie spółki powinienem zainwestować? Mamy w PL jakieś kopalnie litu bądź firmy robiące research w temacie technologii baterii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic tu nie ma, Polska wunglem stoi, a ogniwa czy baterie to "będziemy" produkować jak ktoś nam zbuduje fabrykę. Do tego czasu rząd, "naukowcy" i inne gremia będą przekonywać, że to bez sensu, nieopłacalne i się nie da.

   Usuń
 5. W Polsce technologie i innowacje to wielka lipa. Przynajmniej systemowo. Pozasystemowy gaming ma się dobrze, ale tego nie kształtują uczelnie tylko elita intelektualna działająca na własną ręke oraz branża nie jest strategiczna - nie ma regulacji. I nikt nam w Polin tego nie zakazuje ( a i państwo na siłę nie pomaga). Problemem jest w dużej mierze prawo patentowe, nie dające żadnej gwarancji (proba zgłoszenia patentu to w dużej mierze strata know-how, w urzędzie patentowym tylko czekają na frajerow ;)), betonowe układy na uczelniach, które z nauką i rozwojem nie mają nic wpolnego, gromadzą ludzi nie mogących sobie poradzić na rynku prywatnym. Brak racjonalnego finansowania i wspierania innowacyjnych firm. Średnio przyjazny system podatkowy. Z ciekawszych pozycji można zerknąć na Silvair, duże ryzyko, ale ciekawy produkt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W punkt napisane. Pompowanie kasy w naukę i innowację to mniej więcej ostatnio opisano na przypadku JSW. Wszystko idzie w konsultacje i prezentacje, a ci co tę kasę przejmują wyprowadzają za granicę albo pakują w nieruchomości. Polska jest rządzona przez ludzi walczących z rozwojem, więc jest skazana na kryzys. To tylko kwestia czasu (umownie 2025).

   Usuń
  2. zapytałem o lit na czacie inwestorskim KGHMu. Odpowiedź zawiła :)

   Michał 12:09
   Dzień dobry. Czy KGHM planuje pozyskanie litu? Wiem, że twały prace badawcze.

   prof. Katarzyna Kreczmańska-Gigol prof. Katarzyna Kreczmańska-Gigol 12:09
   Bezpośredniej eksploracji na złoża litu nie prowadzimy, natomiast jest to element budowy niektórych akumulatorów dla pojazdów elektrycznych, więc ze względu na to, że mamy projekty dotyczące wymiany floty transportowej na bez emisyjne pojazdy elektryczne, jest to dla nas ciekawy temat. Obecnie KGHM Polska Miedź S.A. prowadzi projekty eksploracyjne w kraju m.in. w rejonie Pucka (koncesja złoża soli potasowo-magnezowych) oraz Nowego Miasteczka (koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego).

   Usuń
 6. https://ibb.co/CbS9C9W

  Tylko przełom może coś zmienić ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno nie podzielam optymizmu co do przyszłości PLN

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziwne jest jednak to osłabienie przy dobrym bilansie handlu zagranicznego.... NBP spezedaje złotówki? Kto wyprzedaje ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rubel, lira, a wkrótce forint i złoty pokazują kierunek walut upadających demokracji.

   Usuń
 9. Dobrze powiedziane, za chwilę nacjonalizacja i pełne uzależnienie giełdy od Państwa i już tylko dobre decyzje inwestycyjne np. takie ala elektrownia Ostrołęka. Jeszcze nigdy władza w takim tempie nie niszczyła kraju.

  OdpowiedzUsuń
 10. Negatywne nastawieniem Dedka wskazuje kontriansko na bliski koniec osłabienia PLN 😅

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, zakładam że w tym cyklu umacniania EM nawet złoty urośnie, a lira i rubel odrobią część strat względem dolara. Ale po 2024 szykuję się na armagedon. Kryzys 2025 jest jak zakład Pascala - jeśli go nie będzie, to super, bo żyjemy w Polsce, ale jak będzie, to przynajmniej częściowo się przygotujemy. A wszystkie znaki na niebie i ziemi przekonują mnie, że będzie. Wkrótce o tym napiszę.

   Usuń
 11. Przydałby się dedek wpis na temat tego, jak zamierzasz się przygotować do scenariusza 'kryzys 2025'. W czym zmierzasz przechować majątek, oszczędności?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobię taki wpis. Na teraz na pewno warto otwierać konta zagraniczne i dywersyfikować oszczędności na kraje, w których przestrzegane jest prawo.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails