piątek, 29 stycznia 2021

Oszacowaliśmy wyniki XTB


Jak w tytule. Głos Czytelników bloga Podtwórca to 85.09 mln zysku XTB za 4 kwartał 2020.

Wyliczenia traktuję jak zabawę, wydaje mi się, że "mądrość tłumu" nie ma zastosowania w szacunkach przyszłości. Ale przynajmniej coś się dzieje :)


25 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Jakiś malutki pakiet mam, bez realnego wpływu na portfel. No chyba, że urośliby jak Mercator :)

   Usuń
  2. Jak Mercator to raczej nie, ale osobiście zakładam, że będą w top 3 2022 ;) Zauważ, że po covidzie rynek zapomniał o spółce i w ogóle nie wycenia nadchodzącej fali gotówki ze spraw frankowych, która jest już w pewnym sensie gwarantowana przy obecnym orzecznictwie sądów. FPE jest w okolicach 1, jeśli sądy będą działać wolno to 1.5-2, ale generalnie perspektywy są mega obiecujące ;) Tam zresztą są inne plusy, jak wchodząca w rentowność fotowoltaika a oni mają świetną metodą: jak klient wygrywa w sądzie kilkadziesiąt k i nie wie co zrobić z gotówką, to mogą mu od razu sprzedać instalacje :D

   Usuń
 2. 85 mln to tyle co kot napłakał.
  100 mln minimum. Szanujmy się.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wynik będzie niższy niż w 3 kwartale. Jest korelacja z VIXem. Plus inwestycje mieli w IV kwartale, które jeszcze się nie zwróciły.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dedek co Ty się uparłeś na to xtb przecież to jaskinia hazardu zobacz co się dzieje teraz z Robin Hoodem i interactive po aferze z game stop moim zdaniem to dobrze nie wróży fintechom. Nie wiem czy wiesz ze prezes już miał kiedyś problemy z KNF. Poczytaj w necie. Czarnecki(Getin idea Noble itp. też dymał drobnych do czasu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xtb to ekspozycja na szał spekulacji na świecie. Czemu na tym trochę nie zarobić. W porównaniu z Czarneckim są krystalicznie czyści. Są jak kasyno, prawo wielkich liczb pracuje dla nich. Jeśli chodzi jednak o ofertę, to to jest śmiech na sali. Chciałem pograć z zerowymi prowizjami, ale ten system do GPW jest tragiczny. Brak podglądu ofert, zlecenia latają pkc z opóźnieniem. Lepiej zapłacić prowizję na jakimś normalnym koncie maklerskim i mieć pewność ile sztuk i w jakiej cenie kupujesz.

   Usuń
  2. Też tak uważa, zacząłem wycofywać środki po tym jak moje zlecenia zaczęły wchodzić po 45 minutach od wysłania :D

   Usuń
 5. Dzięki za opinie dedek szanse zawsze są, ciekawe jak potoczy się sytuacja na Cdr czy kurs ma szansę być wyżej? Podobno tam też coś wyciskają :). Masz zdanie na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CDR najlepsze wzrosty ma już za sobą. Żeby zrobić kolejne 100% mogą potrzebować dekady. Są dla mnie jak lpp - świetna firma, ale po osiągnięciu 10 tys. w 2013 kurs przestał rosnąć. Fundamenty muszą dogonić wyceny.

   Usuń
 6. Dedek jak interpretujesz Rekordowy pesymizm wśród insiderów ?
  w przeciwieństwie do ulicy która przynajmniej w Usa ma najwyższy
  poziom akcji kupowanych w kredycie.
  https://stooq.com/mol/?id=634
  https://stooq.com/mol/?id=637

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpisuje się to w trend wykańczania cyklicznej hossy, który zakładam na 2021. Życzeniowo jeszcze czekam na falę euforii na GPW podobną do tej, jaką mieliśmy w lipcu 2020.

   Usuń
 7. Dedek a co sądzisz o o polimex ie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od lat nie sprawdzałem. Widzę, że uniknęli losu pbg i nawet nienajgorzej z fundamentami. Spółka wkrótce doścignie kapitalizacją przychody, co oznacza, że kończy się przestrzeń do cyklicznej poprawy rentowności. Jeśli miałbym w to grać to tylko technicznie.

   Usuń
 8. Cześć.
  Kapitalizację do przychodów sam liczysz na piechotę czy masz serwis podający te informacje zbiorczo?

  OdpowiedzUsuń
 9. Po raz kolejny okazało się, że mądrość tłumu nie jest dobrym prognostykiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę się mylić, ale chyba kiedyś mierzyłes poziom wig20 na podstawie sondy i wyszło idealnie. Więc chyba na dwoje babka wróżyła :) wniosek być może trzeba w inny sposób konstruować, np: jeśli ocena wyników jest wyższa niż okazuje się w rzeczywistości może być to sygnał do ewakuacji, gdyż oczekiwania są na wyrost ;)

   Usuń
  2. Myślę, że zysku nie da się skutecznie oszacować ze względu na możliwość wliczenia w koszty niespodziewanych pozycji i optymalizacje księgowe. Chyba jeszcze zrobię raz podobną ankietę, ale będziemy szacować przychody, a nie zysk.

   Np. jeśli przyjmiemy zysk operacyjny, to przy rentowności z 3 kwartału XTB miałoby zysk 79.8 mln, czyli całkiem blisko szacunków.

   Usuń
  3. Tak, dlatego szacowałem niższy zysk, bo napędzili akcję reklamową korzystając z dobrego otoczenia rynkowego. Powinno to odnieść pozytywny skutek w kolejnych kwartałach, jednak nie brałbym roku 2020 jako bazy do porównania. Raczej 2019 i zyski x2, x3 w stosunku do tamtego okresu będą super.

   Usuń
 10. Strasznie rozdmuchane były oczekiwania - greed jest dobrym wskaźnikiem. Kupiłem po 17.20 dziś trzymam pod info o dywidendzie, będę powiększał pozycję przy wzroście VIX.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja będę uśredniał paniki i redukował odbicia, na tej spółce buy&hold działało do lipca. Myślę, że grube ręce czekają do bessy, żeby wykorzystać panikę na szerokim rynku do zrzucenia papiera na niższe poziomy. Fajerwerki będą w kolejnej hossie, jak ulica odda akcje.

   Usuń
 11. dedek bierzesz pod uwagę taką hossę lub wiekszą jak w latach 2003/2008?
  Każdy chce troche zarobić i uciekać a pieniędzy jest teraz w h.j

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biorę pod uwagę, akcje spółek w Polsce są śmiesznie tanie w stosunku do mieszkań czy obligacji. Co chwila są zdejmowane spółki z giełdy za ułamek wartości.

   Usuń
 12. Widocznie niewiele są warte lub zależne politycznie ;) A tych kilka-kilkanascie perełek jest wycenionych relatywnie drogo...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails