czwartek, 5 listopada 2020

Czas na kontynuację hossy?

 Emerging markets new year high:


Niestety wzrosty robi Daleki Wschód Azji. Polska cieniuje, ale jeśli świat wejdzie w Risk On, nie powinniśmy już tak odstawać.

Polska, szeroki rynek:Trzy silne czarne świece z 30 lipca, 8 września i 28 października wyznaczają istotne poziomy do pokonania. Po każdej wyprzedaży rynek powoli się wspinał do szczytu świecy, po czym odpadał i wybijał nowe dno. Jesteśmy już blisko górnego korpusu ostatniej świecy wyprzedaży. Czy i tym razem po kilkutygodniowej konsolidacji rynek odpadnie, czy wreszcie wrócą wzrosty?

Na razie zakładam, że znajdujemy się w korekcie hossy. Podobne korekty widzieliśmy wielokrotnie na SWIG80:


Ale rynek musi pokazać moc, bo okienko czasowe się kurczy. Idealnie byłoby zobaczyć wzrosty do wiosny, ale rynek polski już od dawna daleki jest od ideału.29 komentarzy:

 1. Ja tylko przypomnę moje motto na obecne czasy na GPW czyli :"Dino jak wino forever young":)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz jakieś kryteria wyjścia z Dino?

   Usuń
  2. Forever to forever wspomnisz moje słowa na starość :)

   Usuń
 2. Po wielu spółkach jak na razie nie widać żeby miały kontynuować hosse, ba.. wiele z nich jest w bessie i mam wrażenie że tą 'hosse' ciągnie kilka spółek z danych indeksów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bo tylko kilka spółek ma potencjał a że nasza giełda jest w większości smieciowa to chyba nie macie złudzeń. Dedek to nie sztuka nakupowac śmieci sztuka to mieć w portfelu spółki z potencjałem podpowiem z potencjałem do wejścia do w20
  Obserwujcie tsgames macie to ode mnie w gratisie mimo tego że nie prowadzę bloga to jestem na GPW od 1995 a jak wiecie to doświadczenie jest najwazniejsze tak jak w każdym zawodzie a nie tytuły czy pokończone szkoły nie takich matołków w pracy spotkałem co się uważali za ekspertów a prostych rzeczy nie pojmowali także tylko praktyka na żywym organizmie się liczy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mądre słowa. Twoją strategię poszukiwania pereł staram się uskuteczniać w Stanach, gdzie jest znacznie większy wybór globalnych marek. W Polsce do 2017 dobrze się zarabiało na hossach, wystarczyło kupić tanio dobre spółki, i w hossie zarobić 50-500%. Ale coś się zacięło - wiele spółek mimo dobrych fundamentów nie rośnie, są zdejmowane z giełdy. Poza 3-miesięcznym epizodem w tym roku mamy praktycznie ciągle boczniak lub spadki. Liczę jeszcze, że hossa wróciła (jak we wpisie) i zobaczymy przynajmniej kilka miesięcy wzrostów.

   Usuń
 4. Dedek a co sądzisz o OAT? Pójdzie śladami Mercatora czy Alegro?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam zdania co do spółki. Na razie unikam notowań i analiz spółek, bo mam z kontraktami portfel wypchany > 100% akcjami. Wolę poczekać na wyklarowanie sytuacji i dojrzałą hossę, w czasie której będą działać sygnały kupna jak w kwietniu-lipcu.

   Usuń
 5. Czy tylko mi nie do końca podobają się ostatnie wzrosty? Mam przeświadczenie że co szybko rośnie, równie szybko spadnie..zwlaszcza na GPW

  OdpowiedzUsuń
 6. Wracając do Dino moje podejście do tej spółki od początku jest takie:)

  https://youtu.be/LySEJG2u_bM

  OdpowiedzUsuń
 7. https://wykresygieldoweblog.wordpress.com/2020/11/09/epol-wyspa-odwrotu/

  Dedek czyli stawiasz na ten scenariusz powyżej? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z grubsza tak. Zerknij na ostatni wykres z tego wpisu. Jeszcze jedna fala wzrostowa na swig80 plus solidne odbicie na WIG20 (nie marzę już o niczym więcej niż 2000, ale i tu może być niespodzianka jak szybki strzał w stylu 1999-2000) i mogę wychodzić z cyklicznej hossy mega zadowolony.

   Usuń
 8. Możliwe że zagranica atakuje w pierwszej kolejności 4*P czyli Peo PKO PKN PZU czyli znienawidzone spółki państwowe :) plus Dino. Stawiasz na kontrakty czy wolisz akcje. Ze średnich Intercars też może być ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dedek każda hossa charakteryzuje się że ma swoich liderów w latach 99-2000
  To były internety a teraz niby co? na razie to odrabianie strat zmasakrowanych banków i spółek skarbu a co sądzisz o Usd zobaczymy jeszcze niebawem 4zl czy kurs będzie się obniżał? Hossa to trend w którym są poprawiane Maxima roczne lub historyczne przez indeks więc...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W końcu value i emergings ruszą. Mamy kolejną próbę. Od 2016 było ich kilka, a 2020 przyniósł pogrzebanie nadziei. Nie wiem jak to się stanie, z pewnością inaczej niż w latach 2001-2003, które studiują wszyscy grający pod zmianę trendu. Może wcale nie będzie krach na NASDAQ, tylko zmasakrowane value odrobią straty przy tech idącym w bok?

   Usuń
 10. A nie wyobrażasz se takiej sytuacji że Usd spada wszystkie akcje spadają tylko rośnie np. Ropa czy złoto? Lub Usd rośnie a wszystko inne spada?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyobrazić sobie mogę, ale co to da? Trzymam śmiesznie tanie akcje spółek, z których wiele płaci wysokie dywidendy, w środowisku zerowych lokat i obligacji. Prędzej czy później rynek to urealni, a sposób w jaki to zrobi i tak prawie każdego zaskoczy. Mnie na pewno. Ilus ludzi trafi z pozycjami idealnie, niektórzy może nawet nie przypadkowo. Będą mieli odpowiednie waluty i aktywa. Gram pod prawdopodobieństwo, regresję do średniej i w moich analizach dolar powinien już się osłabiać.

   Widzę też siłę Azji dalekowschodniej i słabość Europy, ale poza kilkoma etfami nie mam tam dużej ekspozycji. Raczej skłaniam się za przewagą Azji w tym cyklu.

   Usuń
 11. Możliwe że i tak będzie najlepiej być przygotowanym na wszystko. A tak przy okazji masz zdanie na temat tego gościa? Ciekawy bloger
  https://cudofix.wordpress.com/
  Dobre strzały ma często. Ogólnie głównie na jakie spółki stawiasz obecnie?

  OdpowiedzUsuń
 12. Wychodzi wg. większości analiz że w 2021 koniec hossy, to zostało nam albo kilka miesięcy wzrostów do pół roku pewnie. To jak WIG20 dojdzie do 2000 to to nie będzie żadna hossa, to jest 200 punktów od teraz :D To 300 pkt. zrobili teraz przez tydzień na WIG20. Bardziej można to nazwać właśnie odrobieniem strat po bessie/korekta w bessie na dużych spółkach, i wielu małych i średnich czyli w najlepszym wypadku przy mega dobrych wiatrach dojście do szczytów na takim PKO, do 70-80 na PKN. Może do 40 na JSW.. z jednej strony to prawie 100% od teraz, ale patrząc na wykresy to nie wiem czy to hossą można nazwać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, to będzie ledwie powrót do stanu sprzed krachu. I wtedy trzeba będzie dostrzec sygnały, czy cykliczna bessa będzie płaska jak w latach 2004-2005, czy wrócimy do spadków i zacznie materializować się scenariusz PIGS sprzed dekady.

   Usuń
 13. Dedek a co o tym sądzisz?
  https://blogi.bossa.pl/2020/11/12/czy-jestes-gotowy-na-polexit/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest niestety realne ryzyko :/ Nie wiem co moglibyśmy zrobić, żeby zatrzymać szaleństwo, które toczy nasz kraj.

   Usuń
 14. Zbyt szybko widzicie zakończenie hossy. To dopiero 8 miesięcy trwania hossy a tu już widzą jej koniec za 3 miesiące. Bez sensu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko kwestią czy liczymy dla SWIG80 hossę od grudnia 2018 czy od marca 2020. Jeśli potraktować krach marcowy jak nagłe zdarzenie, które wprawdzie spowodowało nowy dołek, ale indeks szybko go skasował i kontynuował wzrosty z 2019, to istnieje ryzyko, że hossa jest już w stadium zaawansowanym.

   Druga sprawa - jaki jest limit dla c/wk w tej cyklicznej hossie. Zerknij na MWIG40 - c/wk jest już powyżej szczytów z 2009-2011 i 2013. SWIG80 c/wk ma jeszcze ok. 20% miejsce na wzrosty, a WIG20 sporo do nadrobienia. Podobnie było w 2017 - WIG20 odrabiał straty do stycznia 2018, a reszta rynku spadała od kwietnia 2017.

   Usuń
 15. Dedek, może to już start narracji... GS prognozuje 6%PKB dla nas
  https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/zaskakuj%C4%85ca-prognoza-dla-polski-wg-goldman-sachs-b%C4%99dzie-du%C5%BCo-lepiej-ni%C5%BC-mia%C5%82o-by%C4%87/ar-BB1b0N5l?ocid=msedgntp&fbclid=IwAR0wTigORHMFP-w0euz4wjzJ5VjLV7ROeFocga7puYFAnOEJ3OR-5Y8z6jQ

  Pozdrawiam,
  Michal

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak powinno być. Po zimie przychodzi wiosna, a akcje dyskontują to już pół roku wcześniej.

   Usuń
 16. 4xP(Peo PKO PKN PZU) oraz Kghm ciągną wig20, dedek na jakie spółki głównie stawiasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem niedawno, że kupuję spółki na p, kgh też mam. I ponad 100 innych, głównie zdrowych value. Nie mam lidera, na którym liczyłbym na jakiś super zwrot. Niech portfel dołoży 30%, to będę zadowolony. Wciąż największa pozycja na xtb, którego nie sprzedam taniej niż po 50, choćbym miał przesiedzieć na papierze kolejną bessę ;)

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails