wtorek, 1 września 2020

Wybicie w dół w hossie

Pisałem od jakiegoś czasu, że szykuję się na głębszą korektę. Zakładałem, że sygnał do spadków da Ameryka, ale główne indeksy prują wzwyż ze zdwojoną siłą. Odwrotnie nad Wisłą - szeroki rynek (głównie za sprawą dotychczasowego lidera wzrostów - Newconnect) wybił konsolidację dołem:Na razie nie widzę przesłanek, żeby nie traktować spadków jako korekty w hossie.

Kupiłem w zeszłym tygodniu trochę tanich wrześniowych opcji put (1700 i 1750) jako drobny hedge portfela. Idealnie byłoby, gdyby WIG20 przetestował poziom luki na 1660, ale bazowo zakładam, że tradycyjnie opcje zostaną wyzerowane:


Założenie jest proste: wygaśnięcie serii już za niecałe 3 tygodnie, więc opcje są tanie. Jeśli akcje zaczną odbijać, opcje szybko stracą na wartości, ale będzie to ułamek zysków ze spółek. Jeśli rynek pogłębi spadki, opcje wejdą in the money i zbalansują straty z akcji.

Kiedy zobaczę oznaki paniki na WIG20 zamierzam kupić kontrakty grudniowe na zeszmacone państwowe spółki. Choć długoterminowo zakładam, że PiS je zarżnie, to zawsze jest jakieś odbicie jak np. na Tauronie z 0.1 C/wk do 0.3 C/wk, co daje przestrzeń na 200% zysku. 

Nieciekawie dla akcji wygląda wskaźnik ADLINE (advance - decline) dla wszystkich spółek z GPW i Newconnect:
Z moich analiz wynika, że wybicie nowego dna prowadzi do głębszej wyprzedaży.

ALE: korekta w hossie to doskonała okazja do zajęcia pozycji. Jeśli spółka spada 33% na fali gwałtownej wyprzedaży, to powrót do poziomu sprzed spadku da zysk +50%. 


A co jeśli to bessa?

I taki scenariusz trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli po najdłuższej bessie w historii GPW mieliśmy gwałtowną, ale najkrótszą hossę - to rynek musi nam to narysować. Ponadto nie wzgardzę spółkami wypłacającymi 10% dywidendy.


13 komentarzy:

 1. Moim zdaniem jest to korekta ale hossa powoli się kończy. sWIG80 przełamał linię trendu wzrostowego a to zły znak na przyszłość bo ten indeks z reguły pierwszy daje sygnał spadków.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam. Jakie spółki można by dodać do takiego portfela dywidendowego emerytalnego, żeby zarabiać corocznie około 7%. Myślisz, że jest opcja zbudowania takiego portfela na gpw. Pozdrawiam. 0

  OdpowiedzUsuń
 3. TPE zalicza solidny zjazd , LTS podobnie czy mam zamiar odkupić Dedek pod odbicie ? czy czekasz na dalsze spadki ?. Kiedy TPE był w okolicy 3 pisałem że powinno być taniej i jest .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam ok. 90% portfela w akcjach, i większość spółek jest wciąż rażąco niedowartościowanych. Natomiast te 10% gotówki czeka na sygnał - albo paniki, albo wybicia nowych szczytów i pogoni za liderami. LTS mnie nie interesuje, TPE tylko gdyby spadł na 1.70 :)

   Usuń
 4. DAX wygląda byczo, rośnie szansa na negację sygnału sprzedaży (który powinien być w hossie fałszywką) i kontynuację wzrostów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziwiam Cię dedek za Twoją mega bycza postawę w obecnej sytuacji , nie widzę jednego argumentu za hossa ,już nawet dodruk nie pomaga ale najważniejsze żeby być konsekwentnym!

   Usuń
  2. Ale moja pozycja jest obecnie najbardziej niedźwiedzia od stycznia 2019 :) W lipcu zamknąłem większość balonów, w sierpniu nie wróciłem, a na koniec zagrałem symbolicznie na spadki. Szykuję wpis, który wyjaśni moje obecne podejście.

   Usuń
 5. Ups w USA tąpniecie ciekawe jak u nas zareagują? Mercator walczy chyba o WIG 20.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hejka dedek pragma niestety przez brak płynności zgodnie z moimi przewidywaniami tąpnela ale zobacz na Jsw czy to wejście chinskiego smoka po węgiel jak sądzisz może to czarny koń na najbliższe tygodnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam trochę JSW i być może dobiorę. To spółka cykliczna, jeśli będzie odbicie w globalnej gospodarce, stal powinna pójść w górę. 100% albo i lepiej powinno być do wyciągnięcia do wiosny.

   Usuń
 7. 100% od jakiego poziomu? Bo już dziś zrobili 30% ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Co do dywidendy na różnych spółkach to Kęty płacą 7 % dzień ustalenia 21.09 masz Dedek ta spółkę ? .Firma stabilna ale akcje już dość drogie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie z tego powodu (drogo) nie mam. Stabilne dywidendziaki wolę kupować w USA.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails