czwartek, 27 lutego 2020

Nietypowe wykresy

Do inspiracji i głębszych badań.


NASDAQ vs WIG20USD 30 lat:


I ostatni rok:


DOW JONES vs WIG20USD:


SWIG80 i spadki miesięczne większe lub porównywalne z obecnymi:US 10 Y BONDS megatrendy:WIG20 i bezrobocie w PL:Legenda:
zielony      : rośnie WIG20, spada bezrobocie
żółty          : spada WIG20, spada bezrobocie
niebieski    : rośnie WIG20, rośnie bezrobocie
czerwony   : spada WIG20, rośnie bezrobocie


8 komentarzy:

 1. Ten Nasdaq to trochę jak fraktal. Ostatni rok przypomina ten 30 letni wykres.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Największy tygodniowy spadek WIG20 w historii warszawskiej giełdy to -15,95%. Było to 21 kwietnia 1994 roku. W tym tygodniu WIG20 traci teraz -15,64%."
  Mi na SP500 wychodzi, ze nawet do ok. 2650 pkt można traktować jako korektę. W istocie od szczytów SP spadł zaledwie 12 %, więc nie jest to bardzo dużo, ale fakt, dynamika spadków jest imponująca, i to niepokoi. Ale może, teraz rynki idą szybko do góry, i spadają szybko, robią szybkie bessy, szybkie korekty, tak aby szybko zarabiać, bo przecież nie ma czasu na wielomiesięczne spadki. Obym miał rację. Świat się zmienił.

  A Warren Buffett jest spokojny, on już tyle przeżył. Oczywiście rynek amerykański jest zupełnie odmienny od naszego, ale jednak na liście Forbesa nie ma Day Traderów, a on jako inwestor, jest już od wielu wielu lat. Dlatego uważam, że nawet jeśli rynek jeszcze spadnie (a nigdy nie ma takiej pewności), to nawet kupując teraz, jest to okazja, a jest bardzo dużo spółek mega przecenionych. A czego, my, inwestorzy, pragniemy najbardziej ? Kupić dolara za 10 centów ! Za rok, dwa, prawdopodobieństwo, że na akcjach, kupując teraz, się dużo zarobi, jest bardzo duże prawdopodobieństwo moim zdaniem. Ale owszem, teraz jest bardzo trudno kupować, nawet kurewsko trudno, ale zazwyczaj nic co w życiu łatwe, nie przynosi nadzwyczajnej stopy zwrotu.

  https://www.youtube.com/watch?v=JvEas_zZ4fM&feature=emb_title

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrzę podobnie, z tym że już w polski rynek nie wierzę jako inwestycję long term. Tutaj jak jest hossa, to przy pierwszych oznakach końca trzeba wiać, bo bessa wszystko skasuje. Spółka może być wyceniana poniżej gotówki na koncie i zaliczać kolejne zjazdy. Buffetowskie zasady long term trzeba stosować na krachach w krajach kapitalistycznych z mocnym rynkiem. Teraz co prawda rośnie szansa na przestawienie wajchy i wzrosty na EM po latach dominacji USA. Ale to będzie tylko czysta spekulacja jak 2003-2007.

   Usuń
  2. Jasne dedek, dlatego właśnie napisałem, że nasz rynek jest odmienny, diametralnie, od amerykańskiego. Dla Buffetta long term to 10, a nawet 20 lat. Long term na naszym rynku to rok, 2 albo trzy lata (zdarzają się oczywiście wyjątki, ale mało jest takich spółek, na dłużej niż trzy lata), a czasami nawet pół roku, trzeba po prostu obserwować, bo jak piszesz, brak jest po prostu długich, trwałych trendów. Niemniej jednak, uważam, że teraz kupno akcji (oprócz energetyki, bo ci idioci politycy, wiadomo, co z tym robią), jest perspektywiczne, ale teraz jest bardzo ciężko cokolwiek kupić, wiem o tym. Buffett kupował w 2008, sporo przed dołkiem, i śmiali się z niego,ale był twardy, trzymał, no i zrobił świetny interes. W dołek trafić trudna sztuka, a tania akcja, dłużej na ciebie luka.

   Usuń
 3. Słusznie dedek tylko szkoda że się tak męczysz na tym grajdołku (socjalistycznym?) jak tam u Ciebie stosunek gotówki do akcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezadowalający :) Cofnęło mnie do października zeszłego roku. Kolejny rok spisany na straty, znowu zostaje dzierganie dywidend.

   Usuń
 4. VIX 43 pkt. Ostatnio tak było w 2011.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli ktoś lubi ryzyko, to PGN wygląda ciekawie. Dzisiaj był respekt wsparcia poziomego i skośnego, i nawet na zielono, a jak na taki dzień, to jednak świadczy o sile. Najwięcej zależy od stanów dzisiaj, w każdym razie PGN technicznie wygląda ciekawie, i gdyby nie 70 % udziału skarbu państwa, to bym się skusił. Dodatkowo, na tyg. wygląda jak SC.
  Na razie WS popytowo, ale do close jeszcze sporo czasu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails