sobota, 14 września 2019

Czekając na niespodziankę

Wyniki ankiety:Zatem wierzymy, że spadki się jeszcze nie skończyły. Mój głos: dołek już był. Tak na 60% ;) Tzn. nie zdziwi mnie kolejna fala spadków i WIG20 poniżej 2000, ale nie oddam już ani guzika ze swoich pozycji. Co najwyżej będę aktywnie ich bronił, dobierał nisko, redukował na odbiciach, dokładał opcje na długi termin.

Myślę jednak, że ostatnia fala wyprzedaży psychicznie złamała wielu graczy. Dołek z maja był książkowy - mnóstwo desperacji i złości, a późniejszemu odbiciu towarzyszyła wiara, że właśnie rusza hossa. Tym razem tej wiary brakuje - rynek bez względu na fundamenty robi nowy dołek, odbija, ale odbicia nikt nie traktuje jak impulsu hossy - wszyscy widzą w niej korektę.

Po kolei - WIG:Jedna z najdłuższych bess na WIG, nie mówiąc już o SWIG80 czy szerokim rynku (rekordowo długa).

Kluczowy indeks - S&P500:Po półtora roku konsolidacji w atmosferze powszechnego strachu zmierza na nowe szczyty. Każdy kolejny dołek od grudnia 2018 przebiega wyżej.

Czy S&P500 jest tak drogi jak wszędzie czytamy? Owszem - FAANGi szybują w stratosferze, ale tzw. value stocks, spółki tradycyjnej ekonomii wyceniane są często poniżej wartości księgowej, podobnie jak ich polskie odpowiedniki. Weźmy takie US Steel:
Recesja jest już w cenie.

Ponadto doszło do turbulencji w 10-letnim trendzie umacniania growth vs value:

źródło: macrocharts.blog

W 2008/2009 proces trwał dłużej, jednak skala ówczesnego kryzysu była nieporównywalna do obecnych obaw o recesję. Jest wreszcie szansa na odwrócenie 10-letniego trendu, także na WIG20 vs S&P500:I wreszcie na koniec: indeks growing countries prawdopodobnie zakręcił na północ. Tylko w jednym przypadku (2001-2003) na polskim rynku nie było wtedy hossy:


źródło: makrosfera.net

13 komentarzy:

 1. Cześć, skąd bierzesz indeks growing countries ?
  Poza tym, dobra robota :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodałem podpis pod zdjęciem: makrosfera.net
   Dzięki

   Usuń
 2. Kupować PKC a nie gadać ! :)) Będzie lepsza zwałka jak ulica kupi czyli Wy:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś pasującego pod Twój wpis :)

  https://strefainwestorow.pl/artykuly/analizy/20190916/hossa-gielda

  OdpowiedzUsuń
 4. "Recesja jest już w cenie"
  :-)))))))))

  OdpowiedzUsuń
 5. Niespodzianki nie ma, tzn. Spadamy dalej w dół :) W sumie to już się przyzwyczaiłem, na prawdę jak wróci hossa to niewielu z niej skorzysta z rodzimych graczy mam wrażenie. Giełda to aktualnie jedno z ostatnich rzeczy w które ludzie z pieniędzmi inwestują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba patrzeć pozytywnie, żeby GównoPodWodą urosło, musi najpierw zanurkować. Nowy dołek oznacza okazję do zakupów przed wzrostami na 2200 :)

   Usuń
  2. W 2200r. będzie rosło dopiero ???

   Usuń
 6. czy posiadasz ekspozycje na surowce czy metale szlachetne ?
  jakie ewentualnie ETF-y sa w kregu Twoich zainteresowan ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gram wg zasady: jeśli chcesz kupić surowiec, kup kopalnie. Po pierwsze brak rolowania, po drugie możesz wybrać najsilniejszą, po trzecie ma znacznie większe zakresy ruchu w zależności od koniunktury.

   Zatem moja ekspozycja na surowce to liczne spółki old economy. Zacząłem budować nawet pozycję na JSW, stali (także pokazany US steel, Nucor).

   Liczę po cichu, że nowym koniem pociągowym hossy będzie.. chyba zrobię o tym wpis :)

   Usuń
 7. nawet na onecie piszą o spadkach na bankach.

  https://businessinsider.com.pl/finanse/waluty/kurs-usdpln-i-wyceny-bankow-wyrok-tsue-ws-frankowiczow/1my8pgf
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 8. będzie...JSW i KGHM. Do tego spółki energetyczne jako silne ogniwo nadchodzących wzrostów na GPW.
  Wiktor

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails