Zasygnalizowałem, że zamierzam na bazie PKO przedstawić pewną koncepcję na najbliższe miesiące. Zacznijmy od rzutu technicznego:
Stosując klasyczną AT zagrałbym pod długoterminowy sygnał kupna. Kurs uwolnił się od 10-letniego ruchu bocznego i konsoliduje się blisko szczytu.
Wykres kontraktu (bez korekcji wcześniejszych cen o dywidendy) wygląda jeszcze lepiej:
I jeszcze wykres P/B (cena / wartość księgowa) :
Wykres w latach 2016-2019 rymuje z zachowaniem 2009-2012, dlatego zakładam, że pierwsze wybicie będzie fałszywym ruchem w dół (podobnie jak w 2012). Powinna wtedy powstać jakaś techniczna formacja o silnie spadkowej wymowie i dopiero wtedy mam zamiar zająć.. pozycje długie.
Na koniec wykres, którym wspieram swoją prognozę: uśrednione zachowanie roczne PKO z ostatnich 10 lat:
Sell in may and go away działa na PKO jak w zegarku. Nie oznacza to, że będę grał na spadki (choć też nie wykluczam), natomiast w czerwcu będę wypatrywał hiobowych wieści na temat przyszłości polskich banków, budżetu, Polexitu czy czegoś tam innego, co się pojawi.
Blog o inwestowaniu, grze na giełdzie, rozwoju osobistym, przemyślenia na temat egzystencji, poszerzanie świadomości. Czasem trochę o żarciu i bieganiu - życie :) Napisz do mnie: deedees małpa o2 kropcia pl
poniedziałek, 8 kwietnia 2019
18 komentarzy:
W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.
Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.
Podtwórca
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
http://sebastianbuczek.blox.pl/
OdpowiedzUsuńfundamentalnie o Pko :"Pierwszym podmiotem, który daje wyraźny sygnał, że dywidendy w 2020 r. mogą być miłą niespodzianką dla inwestorów, jest PKO BP. Bank jest bardzo dobrze skapitalizowany. W br. wypłaci 1,33 zł dywidendy na akcję. To daje stopę dywidendy na poziomie 3,4%, czyli bez szału. Ale w przyszłym roku może wypłacić 50% zysku jednostkowego z 2018 r. i 50% zysku jednostkowego z 2019 r. Szacunki analityków wskazują na wypłatę rzędu 2,87 zł na akcję, czyli aż 7,2%. Tym samym PKO BP stałby się jedną z najlepszych dywidendowych spółek, przewyższając być może nawet historycznych liderów, czyli PZU i Pekao.Temat ten może dotyczyć również innych spółek, w przypadku których akcjonariuszem wiodącym jest Skarb Państwa.
Reasumując, czekając na werdykt dotyczący rynku globalnego: czy rację mają akcje, czy obligacje, nie zapominajmy o różnych ciekawych i najczęściej pozytywnych kwestiach dotyczących naszej giełdy. Jedną z nich są dywidendy, które w br. będą bardzo okazałe w przypadku spółek średnich i mniejszych, ale w roku przyszłym największe pozytywne niespodzianki mogą czekać również akcjonariuszy dużych spółek, na czele z PKO BP.
Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
I dlatego PKO jest na moim celowniku. Na WIG20 od lat tylko jedna taktyka mi płaci: kupić tanio dobrą spółkę, która wypłaci dywidendę. A żeby kupić tanio potrzebna jest lokalna panika, które na tym indeksie odbywają się kilka razy do roku.
UsuńPrzynajmniej wiemy co dokupić na lokalnej panice :-)poziom 36zł na Pko może byc trudny do osiągnięcia ,owszem przydała by się jakaś panika w okolice 2100 na w20 i gotówkę trzeba mieć przygotowaną.
OdpowiedzUsuńWarto zwrócić uwagę na PKPCARGO
OdpowiedzUsuńDo tej układanki dodałbym jeszcze rewizję indeksu MSCI EM w maju i podaż polskich akcji jak się pojawi albo już nawet jest. PKO relatywnie waży tam najwięcej. Wygląda na to że dołek faktycznie przed nami.
OdpowiedzUsuńMalkmus
a propos rewizji https://www.parkiet.com/Analizy/302279941-Podaz-akcji-wisi-nad-najwiekszymi-spolkami-z-warszawskiej-gieldy.html
OdpowiedzUsuńhttps://www.parkiet.com/apps/pbcsi.dll/storyimage/PA/20190227/ANALIZY/302279941/V9/0/V9-302279941.jpg
coś się zaczęło.
OdpowiedzUsuńenergetyki wylewane są do zlewu :)
pirx
https://www.analizy.pl/news_att/wiadomosci_2019/04/190409_flowy_marzec.png
OdpowiedzUsuńa ulica dalej wypłaca pieniądze z funduszy akcyjnych, w listopadzie-styczniu sądziłem, iż nastąpiło przesilenie i trend się odwróci (ładnie to korelowało z dołkiem na indeksie cenowym całego rynku). Gdzie ten kapitał jest przesuwany? Nic innego poza nieruchomościami mi nie przychodzi do głowy.
Póki co 2 tydzien z rzędu wig20 zamyka na plusie i wcale mnie to nie dziwi:)
OdpowiedzUsuńJest duża szansa że właśnie w takim stylu ustanowi nowy tegoroczny rekord ćwicząc cierpliwość inwestorów.
Konsola czyli cisza przed burzą:)
OdpowiedzUsuńMiało spadać a rośnie... nie zdąże już dokupić PZU poniżej 41zł... :(
UsuńNie wiem czy znacie ale chyba warto się zapoznać. Uwaga baaaardzo długie: https://www.hussmanfunds.com/comment/mc190408/
OdpowiedzUsuńFaktycznie długie. I przy pewnych brakach językowych nie do końca zrozumiałe. Czy ktoś podałby główne wnioski z tego tekstu?
UsuńTu masz znacznie łatwiej strawną wersję: https://www.businessinsider.com/next-stock-market-crash-forecast-30-percent-drop-by-year-end-john-hussman-2019-4
OdpowiedzUsuńJednozdaniowe streszczenie jest w leadzie artykułu: S&P 500 stocks will crash 30% by the end of 2019 — and then flatline for the next 12 years
Pekao zgodnie z planem ,wig 20 dołączy :)
OdpowiedzUsuńDedek pogrywasz też w Usa?
OdpowiedzUsuńSporadycznie kupuję na długi termin.
UsuńAkurat dzisiaj awaria notowań, coś mam przeczucie że te 2400 na wig20 niebawem pęknie i poszybujemy trochę wyżej...
OdpowiedzUsuń