wtorek, 18 grudnia 2018

Garść prognoz na 2019

Rok temu przedstawiłem prognozy na 2018 i dalszą przyszłość:
https://podtworca.blogspot.com/2017/12/garsc-prognoz-na-2018-i-pozniej.html

Pisałem:

Akcje
2018 według moich analiz powinien być rokiem specyficznym, ponieważ cykl wzrostowy na rynkach rozwijających się, do których należy Polska, powinien zderzyć się z fazą spadkową cyklu hossa-bessa. Stąd moje przygotowania do możliwych turbulencji i wysokiej zmienności. Na GPW szukałbym podobieństwa do tego, co działo się na amerykańskim rynku w 2011/2012 roku. U nas był wtedy krach, u nich szybkie sczyszczenie rynku i powrót hossy

Prognoza sprawdziła się dla WIG/WIG20, na małych i średnich spółkach mieliśmy (mamy) regularną bessę, której głębokość zeszła znacznie poniżej moich przewidywań.

Złoty
Zakładam, że w skali najbliższych kilku lat zobaczymy kontynuację umacniania złotego. Akurat 2018 może skorygować jego siłę, ale raczej nie spodziewam się już dolara i franka powyżej 4zł czy euro blisko 5.

Na razie się sprawdziło.

Surowce - urosły zgodnie z przewidywaniami, ale potem skraszowały wbrew przewidywaniom :)

Ogólnie jestem zadowolony z prognoz, ponieważ nakreśliły mapę, która pozwoliła mi dość skutecznie alokować środki w bardzo trudnym środowisku. 2018 był wyjątkowym rokiem w całej historii, gdyż straciły prawie wszystkie klasy aktywów wyceniane w dolarach:


Wciąż nie są to głębokie spadki, więc jakaś forma paniki i pogłębienia dołków jest wysoce prawdopodobna.

Pobawmy się zatem w prognozy na 2019.

S&P500

Ameryka jest już passe, ale wtrącę tu trzy grosze, bo wszędzie czytam, że jak ich rynek zacznie spadać, to u nas będzie armegeddon. Po pierwsze - liczę, że wreszcie doczekaliśmy się zmiany trendu na Emerging Markets / Developed Markets, czyli wreszcie rynki wschodzące powinny nadrabiać zaległości względem rozwiniętych, czego przedsmak mieliśmy w 2017 roku. Tak prezentuje się uaktualniony WIG20:S&P500 :


Także wreszcie po 10 latach na GPW mogę stosować w 2019 na WIG20 strategię BUY THE FUCKING DIP!! Kupię każdą zwałę, im mocniejszą tym wyższy lewar.

A sam S&P500 interesuje mnie tylko w kresce miesięcznej w skali 100 lat:Wykres czytamy: pod elipsą ciężkie bessy raz na pokolenie, na czerwonej średniej wsparcia raz na kilka lat. Zakładam, że wsparcie wytrzyma i przyniesie odbicie, które interesuje mnie wyłącznie jako sygnał kupna dla rynków EM (w tym polskiego); w USA przez najbliższe 5 lat nie zamierzam inwestować.

Akcje polskie

Jak już napisałem: dla WIG20 będę stosował BTFD + kilka spółek na długi termin (głównie PZU ze średnią ok. 38, PEO 11x, OPL i resztki energetyków, które zaczynam odbierać, bo nie chcą się porządnie skorekcić).

Prawdziwym hitem powinny być małe i średnie spółki, roboczo zakładam że odbiją do poziomów ze stycznia 2018. Odbicie narysowałem z 1-3 miesięcznym oddaleniem, to jest czas na zrobienie dołka przez desperatów:

Drugie najdłuższe spadki po bessie 2000-2002 i RSI niski jak w najgorszych bessach

PLN

Uważam, że 2019 będzie łaskawszy dla złotego i na koniec roku umocni się do największych walut (USD, EUR, CHF itp.). Za wykres mógłby posłużyć wykres sprzed roku :)


No i to tyle z prognoz: pozostaje nam przecierpieć jeszcze kilka fal spadkowych, może jakiś szybki krach i panikę medialną, a potem przyjdzie hossanna na wysokościach :)40 komentarzy:

 1. Hossanna juz jest na w20 idziemy z korektami na północ czaisz:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzisiaj zanosi się na promocje

  OdpowiedzUsuń
 3. @dedek . Dalej akumulujesz śmieciuchy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śmieciuchów staram się unikać, raczej szukam fundamentów w cenie śmieciuchów :) cały czas coś dobieram.

   Usuń
  2. Ze śmieciuchami to ciężko, leci jak kamień w wodzie. Może jak śmieciuchy będą w cenach z 2009, to wtedy będzie okazja :)

   Usuń
 4. hmm, życzyłbym sobie takich prognoz aczkolwiek jak to na giełdzie - lepiej poczekać na klarowne sygnały bo na razie to tylko życzenia i marzenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje życzenia i marzenia to trwająca rok konsolidacja, która pozwala kupować bez stresu w dołku i sprzedawać na górce. Zaprezentowane prognozy odbiegają od takiego scenariusza.

   Usuń
 5. Wreszcie ceny energii spadły, pierwsza transza odkupiona, do fibo61.8 jeszcze trochę brakuje, więc czekam z dalszymi zakupami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Obecnie nikkei - 5% Zdrowych i Wesolych oraz BTFD:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, dobrze trzeba tanio opcje kupić na czerwiec.

   Usuń
 7. Ciekawe jaką luką w dół otworzą się śmieciuchy w czwartek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachowanie WIG20 dużo powie o przyszłości akcji w Polsce. Jeśli zaczniemy nadrabiac spadki do USA, to okaze się że sila indeksu wynikala z pozycji grubego na serii grudniowej. Jeśli po luce luce rynek będzie się wspinać i potwierdzi sile, to może wygenerować kolejne sygnały zmiany trendu.

   Usuń
 8. U nas chyba paniki nie będzie?szkoda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem długodystansowcem 5% w jedna czy drugą stronę mi nie robi. Cieszę się że odebrałem minimum energetyki w piątek, bo gram pod trend wzrostowy na globalnych utilities.

   Usuń
  2. Dobre podejście ale czym taniej tym lepiej

   Usuń
 9. Jak widać żadnej luki nie było co nie znaczy ze nie spadniemy dla tego warto mieć zawsze wolne zapasy gotówki na okazyjne promocje podczas wyprzedaży

  OdpowiedzUsuń
 10. Jednak malutki spadek ,Dedek jak inerpretujesz dzisiejszą sesje,troszkę kupiłem Pge na czerwonym i tylko będe kupował na czerwonym ,ten optymizm zielony z początku sesji był dosyć kruchy ,obstawiałem że się nie utrzyma ,tak czy siak czym taniej tym więcej kupię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sesja bez znaczenia, gram pod test przynajmniej 65 tys na Wigu w 2019.

   Usuń
 11. Miło słyszeć takie podejście więc czym taniej tym lepiej dla tych co obstawiają hosse w 2019 (też do nich należę), panika by była na rekę tym co chcą akumulować na dłuższy termin.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zielono dzisiaj na ostatniej sesji w tym roku po otwarciu,trzymam zaparkowane akcje, nie dokupuje na wzrostach...najwyżej zarobię mniej bo zdecydowanie wolę kupno na lokalnych panikach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez wolę kupować paniki w zaawansowanej bessie, natomiast w hossie nie boje się agresywnie grac pod sygnały kupna. Trend wzrostowy wybacza nawet ubranie na lokalnej górce :) No ale hossy jeszcze nie ma, dlatego szukam korekt do zajęcia pozycji.

   Usuń
 13. Moim zdaniem hossa już jest na Wig20.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dedek masz jakieś zdanie co do spółki Elemental Holding?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółka podwyższonego ryzyka, ale pakiet znajduje się w portfelu na hossę oraz w portfelu do aktywnej gry. W lipcu trochę na spółce zarobiłem i liczę na powtórkę. Kreślą trójkąt (obecnie kurs na górnej bandzie), jeśli wyjdzie górą to TP dla aktywnej pozycji na 2.30 . Wsparcie obecnie na ok. 1.03.

   Usuń
 15. Lekka czerwień można troszkę podebrać z wig20,lepiej małą łyżeczką a systematycznie na spadkach niż się niepotrzebnie od razu zachłysnąć.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

  Ciekawe spostrzeżenia co do siły relatywnej naszego rynku. Problem jest taki, że nałożone są tu trzy rzeczy - zachowanie giełd w USA i w PL oraz kurs USDPLN. Więc wzrost siły rel. może oznaczać że będziemy rośli szybciej od nich, spadali wolniej niż oni, albo będzie to samo ale złotówka się będzie umacniać plus wszystkie scenariusze pośrednie. Chyba najodpowiedniejsza byłaby tutaj odpowiednia strategia na kontraktach typu waluta + indeks bo do gry na akcjach to nawet pewność, że siła rel. będzie większa to średnio się przydaje.

  Napisałeś w kilku miejscach, ze masz kilka rachunków maklerskich. Rozumiem zalety np. łatwość kontrolowania/podzielenia strategii na rożnych rachunkach czy może nawet potrzebę takiego działania chociażby ze względu na potencjalne kłopoty biura (taka dywersyfikacja) albo wykorzystanie zalet poszczególnych ofert. Sam mam ING i BOS (ten 1 dla PL a BOS dla zagranicy). Z obu jestem zadowolony chociaż są podobne lub lepsze oferty (ale sporo zależy jaka faktycznie jest aktywność rachunku wiec jednoznacznej odpowiedzi nie ma).

  Jakie są Twoje doświadczenia jeśli chodzi o rynki zagraniczne (głownie USA)? Jak oceniasz rachunki w rożnych biurach ich wady zalety?

  Z naszych biur (dla USA) to chyba liczy się tylko BOS, Santander i CityBank i XTB a z zagranicznych to Interactive Brokers (przynajmniej tak wynika z rożnych wpisów na jakie trafiłem i z analizy ofert). Co do BOS to wadą jest naliczanie 30% podatku od dywidend w USA ale przy małym saldzie i obrotach to względem IB nadal się opłaca (chyba koło 100 tys zł zacznie mieć sens IB) ze względu na opłaty w IB (10 usd/miesiąc). No i BOS robi sam PIT8C. Jak to jest np. w innych Polskich biurach tez działają przez pośrednika i naliczają te 30% czy jest inaczej?

  Tomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam bos do ike/ikze/zagranicy, santander (wcześniej db) do gry aktywnej i pochodnych (najlepsze prowizje) i eMakler (od lutego będzie możliwość kupowania ETFów zagranicznych, z tego co widziałem głównie z giełdy niemieckiej). Otworzyłem też fundusze inPzu do realizacji strategii alokacji aktywów (w tym momencie 80% akcje polskie i 20% obligacje rynków rozwiniętych).

   Na żadnej platformie nie używam specjalistycznego oprogramowania, wszystkie zlecenia robię przez www, nawet w topornej bossie. Wydłużyłem horyzont i mam lepsze wyniki niż kiedyś ślęcząc nad apkami z wykresami i bajerami :)

   Co do podatku od dywidend, to i tak w Polsce nie można już kupować amerykańskich ETFów, a podobno z niemieckiej giełdy dostaniemy kwotę brutto i sami mamy odprowadzić podatek w Polsce. Zobaczę jak dostanę PITa.

   Usuń
 17. Fajna promocja była dzisiaj, troszkę dobrałem akcji z wigu 20 i liczę na dalsze promocje -powoli małą łyżeczką jak zawsze..:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chyba dopiero w weekend znajdę czas na głębsze analizy. Na razie spada i dobrze, bo chcę kupić opcje na marzec-czerwiec.

   Usuń
 18. Cześć Dedek jako mieszkaniec Gdańska czy mógłbyś się wypowiedzieć o Lotosie :) i przy okazji o spekulacyjnym Polimexie,Pgnig wychodzi na nowe historyczne szczyty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajna firma, sąsiad pracuje, więc mi czasem opowiada o inwestycjach itp. Obecnie pompowana pod przejęcie przez Orlen oraz razem z PKN odbijają sobie sztucznie zaniżone ceny przed wyborami (ceny paliw prawie nie spadły mimo spadku ceny ropy na giełdzie o blisko 50%), więc wyniki będą raczej bardzo dobre. Jak ktoś umie grać z silnym trendem, to pewnie ładnie kosi.

   Ja ropniaków i PGN nie kupię, bo na WIG20 gram od lat: kupno paniki, sprzedaż odbicia i póki co to zawsze działa. Wolę kupić tani PGE po 10 i sprzedać po 11, niż drogi LTS po 90 i sprzedać po 100. Ale to nie znaczy, że moja metoda jest dobra - po prostu psychicznie czuję się w niej bezpieczniejszy, a skoro działa, to tak gram.

   Usuń
 19. Najważniejsze żeby mieć skuteczną strategię ,swoją drogą jestem ciekawy skąd Ci wyszedł kurs docelowy na Lotosie 100zł?

  OdpowiedzUsuń
 20. Też lubię okrągłe sumki ale 200zł bardziej mi się podoba :-).Suma sumaru hossa na wig20 trwa reszta w sumie ma małe znaczenie na nie przyjdzie odpowiedni czas,chociaż niektóre mniejsze spółki coś już idą :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dziś zamknąłem spekulacyjne pozycję na energetykach i elementalu. Wskoczyłem w Lenę i Puławy. Na portfelu fundamentalnym skróciłem decore :/ za dużo, za szybko urosło. W hossie nie wolno tak robić, ale hossy oficjalnie jeszcze nie ma i licze, ze zaparkuje gdzieś indziej.

   Usuń
 21. Na tych spółkach co wymieniłeś jest słaba płynność coś bardziej płynnego by lepiej pasowało :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Z mniejszych spółek moją uwagę zwraca Trakcja i Playway a ze średnich Dino :)

  OdpowiedzUsuń
 23. RNK super wskaźniki , diametralna poprawa w spółce w ostatnim roku , dobre perspektywy, trwa ostatni akord zniechęcania lesczy

  OdpowiedzUsuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca