wtorek, 5 czerwca 2018

Business as usual

Styczeń 2018:
- WIG lekko poprawia szczyt wszech czasów,
- szeroki rynek od lutego 2017 jest w bessie robi korektę spadków,
- ulica pierwszy raz od wielu miesięcy wpłaca na fundusze akcyjne więcej, niż wypłaca.

Czerwiec 2018:
- WIG spada w strefę wsparć (fibo38.2, szczyt hossy 2015, luka z lutego 2017),
- szeroki rynek pogłębia spadki,
- ulica w depresji, kupowali akcje małych spółek od miesięcy mimo trwającej od ponad roku bessy, a teraz piszą o bessie do 2019.

Wyobraźmy sobie jeden z możliwych scenariuszy. Jest czerwiec 2019, jesteśmy analitykiem z gazety i piszemy o WIGu sprzed roku:

Po 10 latach od ustanowienia szczytu w 2007 roku, WIG pobił wreszcie rekord w styczniu 2018. Następnie wykonał standardową korektę w hossie, która zniosła ok. 40% wzrostów. W tym czasie nastroje inwestorów notowały poziomy nie widziane nawet w czasie paniki 2011 (bankructwo Grecji) oraz paniki 2016 (Brexit):


W tym czasie indeks akcji brytyjskich wspiął się na nowy szczyt. 17-letnia bessa przeszła do historii:


Na tym poziomie Podtwórca załadował akcje WIG20 i zaczął podbierać wyselekcjonowane małe spółki. Jak zawsze bronione przepływami operacyjnymi i dywidendami.23 komentarze:

 1. Bardzo mi się podoba:) Na dodatek jest coraz więcej "poważnych" głosów nie tyle o nadchodzącej dużej korekcie czy bessie (tego było już sporo przynajmniej od półtorej roku), ale o tym, że sytuacja trwale się zmieniła na GPW. Że giełda systemowo osłabła, nie ma kapitału i w zasadzie GPW umiera. Do tego komentarze przepełnione słowem "niepewność" -- geopolityczna przede wszystkim. Czyli nie wiadomo jaka. Tylko wyceny w USA mimo wszystko wysokie -- co o tym myśleć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysokie wyceny w USA to główny bloker teraz - z drugiej strony jak widzę długoterminowe sygnały kupna na EEM.US, UK100 i wielu innych ETFach, indeksach światowych, wygenerowane po kilkunastu latach bessy, to myślę że dojdzie do jakiegoś przesunięcia w finansach. To może być spowodowane zmianą trendu na obligacjach - ta zmiana jest wyczekiwana od jakichś 10 lat, tyle że wtedy była tuż za rogiem, a teraz na amerykańskie 10-latki patrzy się jak na okazję..

   Usuń
 2. WIG20 zaladowales kontraktami? Co ma twoim zdaniem najwiekszy potencjal wzrostu w WIG20?Co masz na oku z W40/80?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem trochę śmieciowych opcji kupionych przy 2150, ale już wyleciały. W Wig20 było ok. 20% portfela, ale teraz zredukowałem pozycję (szczególnie na Tauronie i PGE), bo liczę na wysoką zmienność.

   Tauron kreśli trójkąt rozszerzający, podobna sytuacja była na WIG20 przed Brexitem. Wtedy ostatnie ramię dolne trójkąta zrobili jedną wielką paniką :) Nie wiem czy to się powtórzy, bo panika na Tauronie i wysokie obroty już były, ale fajnie by było zobaczyć jeszcze jedno takie pierdo..ęcie, żeby znowu załadować opcje, kontrakty i akcje.

   Usuń
 3. A jeszcze jedno, załadował tzn na ile % kapitału przeznaczonego na spekulacje na GPW?Dzięki za odp.

  OdpowiedzUsuń
 4. PS Po obecnych roszadach największą pozycję z WIG20 mam na PZU. Gdyby doszło do 40zł, to zamierzam trochę zredukować.

  OdpowiedzUsuń
 5. cześć, fajny blog, jakie małe spółki poparte dywidendami miałeś na myśłi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hej, nie ujawniam małych spółek, które kupuję, żeby nikogo nie wprowadzić na minę (są zbyt ryzykowne). Kupuję pod swoje analizy i założenia, ale jeśli się nie spełniają, to ją wywalam, tymczasem ktoś mógłby trzymać dalej i tracić.

   Usuń
 6. GPW poniżej 35, miesiąc temu wspominałeś że podbierasz od 39. Gruby redukuje pozycje, co z tego że cena atrakcyjna jak może być jeszcze niższa, chyba że jakiś trup, ale jaki trup może być na tej spółce. Jak zachowujesz się na walorach na których masz 20-30% straty ale jesteś ich pewien, uśredniasz? Jaki procent szybkich środków(przeznaczonych na akcje,waluty,itp) masz obecnie na L? Chodzi mi przez to na ile(%) jesteś pewien na ruch w górę? Dzięki za odp. hd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. GPW kupiłem pierwszy pakiet po 39, drugi po 36, z ostatnim czekam na ceny poniżej 30. W poprzednim cyklu bessa-hossa zarobiłem na GPW ok. 50%, obecnie nie liczę na taki zysk, ale w tym roku interesuje mnie dywidenda, a jak przyjdzie hossa, to się zobaczy.

   Papiery, które mocno spadły, ale jestem ich pewien w długim terminie (typu w poprzedniej bessie PKO, PZU, GPW) kupuję i uśredniam, najlepiej po najniższych cenach. Pozycja nie może jednak przekroczyć łącznie 5% portfela.

   Ostatnio największe pozycje miałem na TPE i PGE, ale po ostatnim mocnym odbiciu zredukowałem je i teraz największe pozycje są na PZU i GPW. Część uśredniania służy obniżaniu ceny pakiety głównego (pośrednio zwiększa się div yield), ale nie można dać się ponieść grze, bo główne zyski przynosi trzymanie akcji w hossie.

   Usuń
 7. Dedek a Kghm pomijasz? Ja juz troche zapakowalem zawsze kghm wyprzedzal rynek choć nie jestem przekonany że nie będzie taniej ale kombinacja usd/kghm może przynieść zysk to tak a propo spolek z wig20

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś nie mam przekonania do długoterminowego trzymania akcji kghmu. A do aktywnej gry preferuję spółki z niższą wartością kontraktu np. FPZU, FPKO, FTPE itp.

   Usuń
 8. Dzisiaj zacząłem powrót do budowlanki, na razie bardzo skromnie, bo na wig_budow poziom 2000 przyciąga. Ale kilka papierów jest tak tanich, że jeśli nie zbankrutują, to w hossie powinny być warte znacznie więcej. Niby płacą dywidendy, ale wiadomo, PBG i PXM też płaciły..

  Dałem też spekulacyjnie szansę Leszkowi za parę groszy, może ktoś się zlituje i zrobi podbitkę na jego perłach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z budowlanki na dłużej (trakcję dziś sprzedałem) to Unibep kupiłem bo wygląda atrakcyjnie. Świeca z 30.05 na bardzo dużym wolumenie jest ciekawa, takie świece bardzo często zapowiadają zmianę trendu. Spółka dużo spadło, i myślę,że jest to w przeważającej części efekt sentymentu w budowlance, ale w istocie, finansowo bardzo dobrze wygląda ta firma, i uważam, że jest niedowartościowana. Zobaczymy.

   Usuń
 9. Tylko płynne preferuje

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak ja to lubię - kupiłem wczoraj trochę Trakcji na lata, a dziś +15%. Za szybko, za dużo na raz - jak nie wezmę co rynek daje, to potem będę miał stratę :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hehe też Trakcje kupiłem na lata, chyba przedwczoraj, ale dziś już sprzedałem. Może w przyszłym tyg korekta na tpe będzie.

   Usuń
 11. Ja p!erd0le... Wrocilem do domu... dzisiejsza sesja wyglada strasznie. Na wszystkich moich akcjach solidarnie po -4%... Dołek w20 będzie niżej niż 2150?

  OdpowiedzUsuń
 12. 2070 i jazda w gorę do sierpnia

  Karol

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. idealnie podebrałem 2070 L SL 2060 teraz czekać na retest albo jazda do góry do września. Tak się gra panowie i panie

   Karol

   Usuń
 13. Orange po 4.66 wraca do gry.

  OdpowiedzUsuń
 14. za dużo straszą bessą na publikach zatem jazda w górę się zacznie na dniach ale muszą jeszcze postraszyć w dołku aby znów mali oddali i wzięli na jesieni drożej as usual :)

  2011

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już dziś trochę podebrałem, ale czekam jeszczena dolara po 3.8x, FW20 2040 i WIG 55 tys. Wtedy konkretniej na L.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails