poniedziałek, 7 grudnia 2015

Trzecia szansa

Tytułowa trzecia szansa to możliwość zajęcia długiej pozycji u zarania nowej hossy w okolicy dołka. W 2009 roku taką pozycję miałem, ale byłem tak zielony, że roztrwoniłem ją na day-trading w silnym trendzie wzrostowym. W 2012 znowu kupiłem tanio dobre akcje, ale nie dowiozłem ich do najsilniejszych fal wzrostowych, biorąc tylko to co pewne. Tym razem postanowiłem zaryzykować i zbudowałem pozycję opcyjną na seriach C (marzec 2016) i F (czerwiec 2016). Na długi termin do portfela małych spółek dołączyłem w zeszłym tygodniu pakiet z WIG20 (wróciły m.in. PGE i Tauron, powiększyłem pozycję na PKO i kupiłem Orange oraz ETFWIG20).

Zajrzyjmy na wykresy.


Skala miesięczna: wieloletnie wsparcie - kupuję akcje na lata

Skala tygodniowa: złote fibo61.8 - kupuję opcje z założeniem, że w skali
kilku miesięcy wejdą in-the-money

Wig20 Total Return (z dywidendami): fibo38.2 - trend wzrostowy zachowany

Wig20Usd - trochę zabrakło do idealnego obrazu, wolałbym kupić przy ~430,
z drugiej strony gdyby miało tam spaść, z opcji mnie nie wystopuje :)
WIG: tu też zabrakło trochę do wsparcia na fibo38.2
Wig banki: negatywny bohater ostatnich miesięcy, dobił do wsparcia...
... i jest tani jak w poprzednich dołkach bess
PGE wykonał techniczne zasięgi spadków i rysuje dywergencję
Indeks nieważony całego rynku znajduje się w hossie...
A c/wk akcji z GPW i Newconnect ma dużo miejsca do wzrostów

17 komentarzy:

 1. Również kiedyś pięknie wszedłem i przedwcześnie wysiadłem teraz mam PKOBP, PGE, PZU, OPL, GPW. Ustawiłem się m.in. pod dywidendy, jeśli będą spadki to będę zabezpieczał pozycje ale akcje mam zamiar trzymać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrzę podobnie - akcje dywidendowe kupiłem bardzo tanio, więc mogę je trzymać latami i wyciągać z dywidend więcej niż z lokat. A jak rynek będzie się miotał, to będę pogrywał pochodnymi.

   PS zapomnialem dopisać, że pesymistycznie zakładam, że możemy długo uklepywać dno (zaznaczyłem analogiczny okres na drugim wykresie - lata 2001-2002). Podobnie jak wtedy USA są bardzo silne, a Emerging Markets mają kłopoty - na razie głównie na giełdach, ale historia pokazuje, że po długim załamaniu giełdowym przychodzi poważniejszy kryzys.

   Usuń
 2. Dedi a nie boisz się że "zakisisz" pieniądze na bardzo długi czas( IMO -może do nast. wyborów??) zanim coś tu się wybije do góry, a dodatkowo w międzyczasie PGE i TPE pójdą obowiązkowo na pomoc kopalniom, a PKO oberwie ustawą frankową?
  Reasumując wszystkie Twoje spóły poza Orange mogą nie dać Ci długo dywidendy - czy nie pokrzyżuje to Twojego zamiaru kupna na lata?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie boję, bo nie wrzucam w akcje wszystkiego na raz. Gdybym miał PGE za 20zł, to bym płakał, ale za 13zł mogę posiedzieć i na 10zł. PKO C/Wk jest na poziomach z dołka 2009 - być może spadnie jeszcze niżej, ale później odbije - chyba, że kapitał obcy ucieka stąd przed jakąś wojną, a wtedy złotówki nie będą i tak nic warte.

   Poza tym zakładam, że rynek da pisiakom pstryczka w nos i szybko wycofają się z podatków. Wystarczy że wyłoży się jakiś Boś, albo Getin i cały system finansowy zachwieje się w posadach, bo zagranica spieprzy PKC (co zresztą robi już od pół roku) i nie będzie skąd pożyczyć.

   Usuń
  2. A teraz pytanie za 100 pkt - jeśli wyłoży się BOŚ to co będzie z akcjami ludności w DMBOŚ gdzie mnóstwo inwestorów ma rachunki???

   Usuń
  3. dom maklerski to osobna firma - jak bank się wyloży to najwyżej sprzedadzą dom maklerski. Dom maklerski moze się wyłożyć jak ktos zarobi miliony na forku :) wiadomo ze oni stoją po drugiej stronie.

   Usuń
 3. Historia również pokazuje, że nie da się w długim horyzoncie czasu manipulować rynkiem, a to co robią z S&P500 już dawno przestało być manipulacją, a jest zwykłą groteską ;)
  EPS na rynku na poziomie powyżej 20, przy generalnie spadających przychodach, ale za to przy mniejszej ilości akcji, skupionych wcześniej w ramach buyback program, na który zaciągnięty został masywny kredyt ;)
  No ale nie można generalizować - są też spółki gdzie przychody rosną - weźmy taki Amazon - kwartał do kwartału wzrosty jak się patrzy - kwitnący biznes by ktoś powiedział. A ja bym powiedział mają problem z generowaniem FCF, a EPS przekracza na ten moment 700! LOL! Ok zakładam, że wynik w ciągu najbliższych pięciu lat będzie się podwajał rok rocznie - co jest założeniem bliskim absurdowi - wówczas na koniec 5 roku po tym podwajaniu nadal EPS będzie wynosił 44! Nadal przy takich ekstremalnych wzrostach ktoś będzie czekał 44 lata na zwrot z inwestycji. Mi to przypomina Kompanię Wschodnioindyjską.

  Jak ta banieczka pęknie, to amerykańcy dołączą do reszty świata - mam w ogóle takie przeczucie, że tegoroczny czas do końca grudnia 2015 to będzie jedna wielka dystrybucja w US. potem na rynkach będzie rzeź przez kilka miesięcy. Potem FED&ECB&co rozpoczną kolejny gigantyczny dodruk i będziemy mieli kilka miesięcy wzrostów pod dodruk.

  W obliczu tego wszystkiego nasz ryneczek jest jak śmieszna łajbka na oceanie. Jeśli zacznie się sztorm, nie będzie czego zbierać ;)
  Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy zapomniałeś jeszcze dodać, że ofe zlikwidują. Jeśli owa banieczka pęknie to również się ucieszę, w takich czasach są świetne okazje do zarabiania. W 2009r byłem żółtodziobem i dałem się nabrać podczas gdy silne ręce przejęły papiery. Jeśli ktoś przeżyje porządną bessę potem wie jak to działa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Obrażałeś polityków PIS to teraz masz za swoje i tracisz pieniądze na bananowej giełdzie GPW.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kadafi :) Dawno się nie udzielałeś. Jak zawsze pojawiasz się w momentach przełomowych dla rynku :)

   Usuń
  2. Cze Dedi,
   Krzysztof nie jest prawdziwym Kadafim. To ja nim jestem!
   Zaglądam tu od czasu do czasu, ale jak trafnie zauważyłeś nie udzielam się.
   Przy okazji pytanko. Obkupiłeś się w jakieś opcje i muły z WIG20 a co z Miśkami? Przecież to one mają szansę w prawdziwej hosannie polecieć o te kilkaset procentów. Szczególnie różne takie zeszmacone, zgwałcone, w których nastąpi przełom.

   Usuń
  3. Mam akcje miśków, wspominałem o nich w tym roku - kryterium była zawsze nadpłynność (wysoki altman, kasa na koncie, wysokie przychody) i bardzo niska wycena spowodowana gorszymi zyskami itp. Kilka wywinęło przykry numer, np. na 08Octava pojechałem z okolic 80 groni na 1.87 i z powrotem :) Ale teraz skupiam się głównie na WIG20, bo zrobił się znacznie tańszy. Maluchami obkupię się, jak ruszy hossa na szerokim.

   Usuń
 6. To jest mocne:
  http://247wallst.com/banking-finance/2015/12/08/china-and-japan-continue-to-liquidate-us-treasury-holdings-what-it-means/

  I nakładamy na to $1T rocznego deficytu budżetowego i jakieś $0,5T deficytu handlowego. To się nazywa KUMULACJA ;)
  Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Być uwięzionym w papierze, co za klimat ;)

  http://www.zerohedge.com/news/2015-12-10/next-leg-junk-bond-crisis-third-avenue-focused-credit-fund-gates-redemptions-liquida

  Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niewielu widzi obecnie hossę od zbliżonych do tych obecnie poziomów. Sytuacja gospodarek i zadłużenia jest gorsza niż w 2008 i do tych poziomów na giełdzie będziemy musieli się zbliżyć. Popatrz na surowce, indeks jest już niżej niż w 2008/2009. To samo, jak zakładam stanie się akcjami.

  Tom

  OdpowiedzUsuń
 9. jakby coś to odpowiedziałem na email.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś bardzo dziwnego - wg daty z tego komentarza, napisałeś go 18 grudnia, a ja dopiero teraz (19.12 godz 23) go widzę. Mail oczywiście znowu w spamie o2, na szczęście jeszcze zdążyłem go wygrzebać :)

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails