piątek, 6 grudnia 2013

Ebook wart uwagi

Dziś bloger Albert Rokicki (longterm.pl) oferuje swój e-book INWESTUJ LONGTERM za darmo, jeśli zalajkujesz jego profil na FB lub zasubskrybujesz kanał YT. Choć moje podejście inwestycyjne różni się od jego (bardziej opieram się na cyklach gospodarczych i AT), niewątpliwie muszę podszkolić się z analizy fundamentalnej, dlatego skorzystałem z promocji i pobrałem e-booka.

Ostatni rok pokazał, że należało kupić i trzymać porządne spółki i nie kasować zysków, nawet gdy rynek wyceniał je drogo. Z perspektywy czasu widzę, że błędem było trzymanie przeze mnie spółek fundamentalnych i aktywnych na jednym koncie, które dodatkowo wykorzystywałem do gry na kontraktach. Stare konto maklerskie w mBanku dało mi blisko 1/3 zysków, choć trzymałem tam 5 razy mniej kapitału. Dlaczego? Bo nie chciało mi się tam logować przy byle wahnięciu cen. Grając na kontraktach gapiłem się za często w notowania akcji i niepotrzebnie redukowałem pakiety albo ucinałem małe zyski wbrew założeniom. W oczekiwaniu na kolejną hossę, złożyłem wniosek o nowe konto z niskimi prowizjami, które będzie służyć tylko do długoterminowych inwestycji, a trzymane na nim spółki wylecą z notowań.

4 komentarze:

 1. U siebie zauważyłem podobną zależność. Na początku mojej przygody z GPW sprawdzałem notowania kilka razy dziennie i przy niewielkim ruchu w górę realizowałem zyski. oczywiście nie muszę chyba mówić że przez 2 pierwsze lata na koniec roku miałem strate zamiast zysku.
  Obecnie inwestowanie nie jest już dla mnie takie emocjonujące, notowań wcale nie sprawdzam. Natomiast wyniki są kapitalne.
  Trochę to nie intuicyjne ale skoro działa...

  OdpowiedzUsuń
 2. gdzie to konto i jakie prowizje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konto DB , prowizje 0.19% bez kwoty minimalnej.

   Usuń
 3. Witam, bardzo dziękuje za zamieszczenie informacji o mojej akcji. Doszedłem do wniosku że wciąż jest za mało informacji o analizie fundamentalnej ale tej bardziej praktycznej - bo ta z "Inteligentnego Inwestora" Benjamina Grahama według mnie nie nadaje się na polską giełdę i w ogóle na dzisiejszy rynek. Należy być obecnie bardzo elastycznym a same wskaźniki można traktować jako jakieś wprowadzenie do szerszej analizy spółki. Odnoście konta to również polecam DB z 0,19% wymiata. http://longterm.pl/?p=5408

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca