wtorek, 19 marca 2013

Nie obejdzie się bez straszaka?

Pomimo blisko 3 miesięcy spadków nastroje wśród polskich inwestorów utrzymują się na wysokich poziomach:Trwająca od tygodni ponad dwukrotna przewaga byków nie wróży dobrze odwróceniu trendu. Taka różnica wynikać może z wysokiej siły mniejszych spółek na tle WIG20, opanowanego przez zachodnich graczy. Np. MWIG40 właśnie poprawiał roczny szczyt i dopiero dzisiaj zaliczył mocniejsze zejście:


Tymczasem wykresy blue chipów zaczynają wyglądać niebezpiecznie. Np. PGE (wykres kontraktu) :


ma spore szanse na przetestowanie 14zł. W kontekście planowanej dywidendy 0.86zł może to być łakomy kąsek na szybkie zagranie z "plecami".
KGHM podąża na wsparcie w okolicach 156zł:


Uwaga - poniższej opinii proszę nie traktować jako rekomendacji i nie kupować akcji pod jej wpływem - chętnie przeczytam polemikę:
Zaznaczyłem 3 rozliczenia kontraktów, w trakcie których motorem spadków była Tepsa. Być może załamanie kursu o ponad 60% jest związane z jakimś szykowanym "zamachem" na spółkę przez France Telekom albo państwo. Stoję i Patrzę opisywał przyczyny krachu telekomów europejskich, jednak obecna wycena jest wg mnie korzystna do zakupów. Sam kupuję co jakiś czas TPSA i zamykam pozycję po osiągnięciu ok. 5% zysku. Za atrakcyjny poziom uważam 6.3PLN, choć dzisiejsze zamknięcie może sugerować jutro nawet jakąś trzecią lukę i jeszcze niższe ceny.

Dywidenda 0.5zł nie nadszarpuje zapasów spółki tak jak poprzednie. Przeanalizujmy komunikat:

Zysk netto spółki za rok obrotowy 2012 w kwocie 1 183 833 644,30 zł dzieli się w sposób następujący:
1) na dywidendę - 656 178 739,50 zł. Kwota dywidendy wynosić będzie 0,50 zł na każdą uprawnioną akcję.
2) na kapitał zapasowy - 503 978 231,92 zł.
3) na kapitał rezerwowy - 23 676 672,88 zł.

Przy obecnej cenie div yield wynosi 7.5%, dwa razy więcej niż lokaty. W dodatku pomimo wypłaty dywidendy spółka zaoszczędzi blisko połowę zysku za ubiegły rok.

W 2011 roku Solorz kupił Polkomtel za ponad 18mld zł. Dzisiejsza kapitalizacja TPSA, w której skład wchodzi sieć telefonii komórkowej Orange, wynosi mniej niż połowę ceny Polkomtela. O ile z telefonii stacjonarnej przychody będą spadały, to sieć komórkowa powinna zarabiać na stałym poziomie.

Cena jaka mnie interesuje to 8zł, może 8.8.

2 komentarze:

  1. A czemu nie kupujesz kontraktow na tepse ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zacząłem też delikatnie podbierać kontrakty. Boję się trochę trupa w szafie, taki zjazd nie wynika raczej z gorszych wyników, dlatego mimo wszystko bezpieczniej czuję się z akjami. Biorę też pod uwagę scenariusz zagrań grubasów pod pochodne i akurat padło na Tepsę. Wrzucę dziś ciekawą zależność, którą wklejałem na blogu W. Białka.

      Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca