niedziela, 9 września 2012

Ankieta nr 2

Dziś kolejna ankieta i pytania o skład portfela inwestycyjnego oraz zaangażowanie w akcje.

Pierwsza ankieta dotyczy głównego składnika twojego portfela.

W czym trzymasz najwieksza pozycje?
  
pollcode.com free polls 
Jeśli coś jest niejasne lub odpowiedzi znacząco odbiegają od waszej sytuacji, dajcie znać w komentarzach.


Okresl swoj horyzont inwestycyjny
  
pollcode.com free polls 
Ostatnia ankieta wymaga wyjaśnienia - czasami trzymamy większość portfela w akcjach, jednak pozycja netto może być spadkowa, jeśli otworzyliśmy zlewarowane krótkie pozycje, żeby się zabezpieczyć. Proponuję zatem potraktować to pytanie jakby dotyczyło portfela długoterminowego - odrzucamy pochodne kupione pod krótkoterminowe sygnały techniczne (zarówno L jak i S), odrzucamy opcje czy kontrakty, które mają zabezpieczyć akcje, jeśli np. gramy pod konsolidację z oporem na 2400 i chcemy zamknąć te pozycje w razie rozwinięcia trendu wzrostowego.

Jaki procent twojego portfela zajmuja akcje?
  
pollcode.com free polls 

Dla zainteresowanych przypominam omówienie poprzedniej ankiety i zapraszam do głosowania. Także tutaj przedstawię wyniki i opiszę jakimi motywami kierowałem się układając pytania.

15 komentarzy:

 1. Od kilku lat połowa kapitału w złocie. Nie ma dla mnie opcji w ankiecie :-(

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie - kruszce powinny być w pierwszej ankiecie. A to byłaby ciekawa odpowiedź, biorąc pod uwagę aktualne wybicie złota górą.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie również, 80% w Au/AG fizycznym.

  OdpowiedzUsuń
 4. @marek, spin
  Możecie przestać się czuć samotnie. Według ankiety w obozie niedźwiedzi jest całkiem tłoczno. Ponad 50% siedzi w gotówce/obligacjach. Jak już ktoś trzyma akcje to raczej na dni niż lata. 24% gra na spadki i kolejne 39% ma mniej niż 20% w akcjach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak zawsze towarzystwo sie pojawia w kazdym obozie tylko ,ze w ankiecie brak mi precyzji skoro jest podzial procentowy na ilosc akcji w portfelu to mam rozumiec ,ze na spadki gramy jak widac nie sami caloscia portfela ?
   bo moj portfel na spadki ( depo na spadki ) to pewien procent calosci lacznie z lokatami i walutami. Zatem nie jest to miarodajne. Powinno byc gram na spadki za 20, 40, 60 , 80 % kapitalu to jest bardzo ok. Bo mozna zrobic gram na S gram na L i to bedzie marodajne a tutaj hmm. Dedek popraw oczywiscie jak mozesz jesli nie mamy sie czepiac.

   Usuń
  2. Myślę, że liczy się nominalna wartość pozycji a nie depozyt. Jeśli masz przykładowo 100000 pozycji S na SPX, 20000 na depo i 80000 na lokacie, to moim zdaniem jesteś 100% short.

   Usuń
  3. 100 % short w 25% wartosci portfela. Moze zrobimy ankiete dywersyfikacji portfela rowniez ?

   Usuń
 5. 20% złoto fizyczne, 20% PLN, 60 % waluty (w tym EUR - 75%, USD 25%). Żadnych funduszy, akcje - poczekam na niższe ceny.

  OdpowiedzUsuń
 6. dokładnie u mnie 60% gotówka lokaty, 15 % waluty gotówka lokata, 25% depo na fx na spadki ( czasem i L na day tradingu na skalpie , przewaga jednak S ). Akcji nie posiadam od 1,5 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to dla twojej pozycji zdecydowanie "gram na spadki". Jak masz nawet kupione jakieś akcje pod fundamenty, ale to są groszowe rzeczy w stosunku do głównej pozycji, którą trzymasz zgodnie z trendem spadkowym, to też zaznaczasz 'gram na spadki'. W tym pytaniu chodzi o sprawdzenie czy ktoś w ogóle się angażuje w akcje. Niektórzy krzyczą o hossie, ale boją się kupić akcje i ograniczają do szydzenia z tych, którzy tracą na krótkich.

   Usuń
 7. Wy tu gady gadu, a gorączka złota się zaczyna. Patrzcie na nasze giełdowe złote spółki:
  Taki Precious Metlas Investment wzróst w kilka sesji o 100%. Druga spółka Mnnice Krajowe też radzi sobie nieźle, ale jeszcze tak nie odjechała.
  Pomyślcie sobie: po aferze z AmberGold nikt u nas w kraju nie tknie papierowego złota i jak rozpocznie się złota euforia (a ludzie z którymi rozmawiałem zajarani, chcą kupić bo się nasłuchali o drukowaniu, ale jeszcze nie kupili) to 99% zakupów będzie fizyczne złoto.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ikti, marek, all
  kontrariańsko my się mylimy, a zaklinacze hossy zarobią krocie, sądzę jednak że będzie inaczej. Wnioski wstępne;
  - obecne wzrosty (W20/Wig) są sztuczne, robione kapitałem jednej/kilku instytucji, pytanie po co.
  - większość inwestorów jest poza rynkiem, kto zatem ma akcje? OFErmy przede wszystkim, TFI, one sprzedawać nie będą (TFI z nożem na gardle, ale kto miał z fundusz owców sprzedać, sprzedał), zatem zarówno wzrosty, jak i spadki można wykreować stosunkowo niewielkim kosztem
  - bez jakiś drastycznych wydarzeń pole dla spadków jest niewielkie i ogranicza się głównie do tych co kupili akcje 1-3 miesiące temu
  - wychodzi na to że OFE jednak miało duży wpływ na wzrosty, przykręcenie im kasy może być jednym z powodów marazmu na bezwartościowej. Jak matoł położy łapę na OFE, eS można brać w ciemno
  - potencjał dla hossy jest duży, po pierwsze kapitał instytucji finansowych, dalej nasz, spekulantów, ulicy której na 95% nie ma w akcjach. Miałem o tym kiedyś napisać w świetle stwierdzeń by "spieszyć się na pociąg pt. hossa"; jest tyle gotówy, która zapewni wzrosty, że i tak się na nie załapiemy, i tak.
  Co do mnie ostatni raz akcje miałem w maju 2011.
  Szkoda Dedek że nie powtórzyłeś pytania z poprzedniej ankiety, zaczęła by się tworzyć baza porównawcza.
  Proponuję tez pytanie dla kolejnej ankiety; przy jakim poziomie wejdziesz w akacje długoterminowo.
  pozdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wkrótce powtórzę poprzednie pytania, czekam z nimi na nową serię. Jestem od maja głównie w akcjach, chciałem dorabiać grając na spadki i tylko straciłem, jednak wcale nie jestem przekonany o hossie. Po prostu kupiłem to co było fundamentalnie silne, mocno przecenione i ostrożnie dobierałem, a tam gdzie spadało redukowałem. Stąd też pytania w ankiecie, które skrojone są pod moją pozycję w akcjach. Odpowiedzi ponownie zaskakują, spróbuję pojutrze wyciągnąć użyteczne wnioski.

   Usuń
 9. chłopaki wszystko rośnie jak tu nie stawiać długich ? tylko i wyłącznie L.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails