sobota, 18 września 2021

Let's get ready to rumble!

 Jeden z moich systemów wygenerował po piątkowej sesji sygnał sprzedaży na szerokim rynku:


Interpretacja prosta: jak czerwona linia jest na 1, to można kupować/pogrywać na akcjach, jak czerwona jest na -1, spodziewam się spadków. Żółty wykres wskazuje zmienność sygnału, której często towarzyszy ruch boczny lub zmiana trendu.

Szeroki rynek na wykresie Stooq pozostaje w konsolidacji od kwietnia. Zwraca uwagę podwyższona zmienność. Zauważyłem, że ostatnio z wielu spółek ewakuował się fundusz Quercus. Chcą być sprytniejsi niż w 2017, kiedy to zostali w papierach i rynek wyciskał ich przez 2 lata. Tylko czy tym razem będzie tak samo jak wtedy? Czas pokaże. Póki co skłaniam się do wersji płaskiej bessy do wiosny-lata 2022.




piątek, 10 września 2021

Analizer S&P500 2021

Dawno temu (ponad 10 lat) napisałem proste narzędzie analizer do porównywania wykresów. Nie ma tam żadnej filozofii, podobnych programów na świecie są tysiące. Liczy się interpretacja. Co kilka miesięcy uruchamiam program i patrzę czy widać jakieś historyczne prawidłowości do obecnego układu na jakimś wykresie. S&P500 świetnie się nadaje do analizy z 2 powodów:

- najlepsze wyniki osiąga się analizując wieloletnie zachowanie,

- dane zawierają historię sięgającą XVIII wieku.


Ok, poszukajmy zatem 19 najbardziej podobnych wykresów do ostatnich 250 tygodni:




















Wrzuciłem aż tyle wykresów, ponieważ ich wymowa robi się dość jednoznaczna. Praktycznie wszystkie analogie wskazują na końcówkę hossy. Jedynie analogie do 1929 i 1987 wskazują na możliwość rakiety w górę przed krachem.

Kontynuuję zatem taktykę RR (redukcja ryzyka).