środa, 24 czerwca 2020

WIG Chemia przed długoterminowym sygnałem

Prezentowałem niedawno wykres akumulacji Zakładów Azotowych Puławy. Wczoraj uchwalono dywidendę ok. 6%, spółka kosztuje 50 gr za 1 zł majątku. Cały sektor chemiczny pozostaje w bessie od 2017 roku. Ale wkrótce (na wykresie miesięcznym) to może się zmienić:Obszary zaznaczone kółkiem to kilkumiesięczne okresy akumulacji pod oporami silnych rynków niedźwiedzia. Pokonanie tych oporów wiązało się z kilkuletnimi okresami wzrostów na spółkach chemicznych.

To kolejny element mojej strategii. Mając za plecami:
- silne fundamenty, niskie wyceny, cash flow, dywidendy,
- szansę na uczestniczenie w kilkuletnim trendzie wzrostowym,
spółki chemiczne stanowią dość istotny składnik mojego portfela akcyjnego.


14 komentarzy:

 1. Masz racje dedek...ale większość takie ATT odda zanim cena dojdzie do 45 a nawet sporo szybciej. Poczyta coś w gazetach, Bankier.shit.pl, usłyszy coś w Tv-shit-manipulacja, impuls emocjonalny i sell. Takie życie większości. Bo nad tym trzeba pracować, wykres wykresem, ale ostatecznie kontrola emocjonalna jest najważniejsza, nie tylko na giełdzie, ale i w całym życiu. Teraz warto przeczytać "Psychologie giełdy" Andre Kostolany i "Wspomnienia gracza...", aby utrzymać pozycje na long term, o ile się ją posiada.

  Ja akumulowałem akcje (bardzo dużo, choć wcześniej też miałem pozycje), w marcu i kwietniu, i od tamtej pory niemal wyłączyłem się ze zgiełku informacyjnego, bo i po co mi to teraz? Aby sprzedać tanio kupione akcje ? Zająłem się rozwojem, i to mi służy, a akcje kiedyś sprzedam, ale o pandemii nikt już nie będzie mówił, a obecne wyceny będą tylko wspomnieniem. Tak działają rynki. Z bankami też tak będzie, bo była potężna akumulacja, ja również się bardzo okupiłem. Siedzieć na dupie to czasami najlepsza rzecz dla naszych portfeli, jak to mówił...wiadomo, kto ;)

  Pozdrawiam gorąco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę, że mogłeś kupować w marcu i kwietniu. Ja byłem zbyt zapakowany w lutym. Może teraz rynek spuści trochę ceny, to załaduję się w banki i odbiorę Taurona :)

   Usuń
  2. Aż tak dobry nie jestem, bo właśnie nie mam nic z energetyków, nad czym ubolewam. Zwłaszcza zbyt długo nad TPE myślałem i odjechał. Miałem pakiet Tpe, ostatni w listopadzie 2019 oddałem, z niewielkim zyskiem za 1.88, a trzymałem ponad rok. No niestety, do energetyki tak byłem zrażony, że nawet, gdy wykres mówił mi "kupuj", to tak kunktatorski byłem w tej decyzji, że pociąg odjechał. Kto wie, może jeszcze wskoczę, gdy będzie korekta, ale wiadomo, że nawet jeśli będzie na Tpe korekta 20-30 %, to już nie będzie takiego komfortu cenowego przy kupnie, jaki byłby miesiąc temu. No cóż, zrobili ten wzrost baardzo szybko, a nauczony doświadczeniem, nie wskakuję już do pędzącego pociągu, preferuję kupno na dużych panikach i konsolidacjach, w których dostrzegam symptomy akumulacji. Grunt, że nigdy nie straciłem na energetykach, a zawsze zarabiałem, co prawda nieduże pieniądze, ale jednak straty nigdy nie było (taka racjonalizacja, jakby już naprawdę ten pociąg odjechał ;) ).

   Usuń
 2. Ja kupowałem w połowie marca. Otworzyłem konto maklerskie i trzymam jeszcze z rok! Zarobek - najnizszy 6 cyfrowy razy 3 brutto.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dedek, czy z branży chemicznej interesujesz się spółkami z grupy PCC (Rokita, Exol)? Wydaje się, że spółki te przejdą przez korona-kryzys raczej suchą stopą. O dobrej kondycji tych spółek może świadczyć choćby zmiana decyzji co do wypłaty dywidendy za 2019 rok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Exola już sprzedałem, bo szybko wybił a potrzebowałem wtedy gotówkę na on inne szybkie okazje. Rokitę mam niewielki pakiet.

   Usuń
 4. Co Wy z tą chemią? Najszybciej teraz zap...dala NC a potem sWig80!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto powiedział, że siedzimy tylko na chemii? :) NC był w portfelu od dawna:
   https://podtworca.blogspot.com/2020/02/newconnect-okazja-czy-puapka.html
   i nie inaczej jest teraz. Nawet posprzedawałem różne muły trzymane pod dywidendy typu GPW, PZU, KSW, żeby mieć cash na jazdy na spółeczkach z NC. Hosso trwaj ;)

   Usuń
 5. Off topic. Pisałem tu jakiś czas temu o filmie "Into the Wild".
  Zabrali kilka dni temu autobus-legendę, niby ze względu bezpieczeństwa, bo ciężko się tam dostać, i wiele razy służby musiały ratować ludzi, ktos tam nawet zginął. Teraz pewnie autobus "zmonetyzują". Tak piszę o tym, abyś dedek przypadkiem się tam nie wybrał, i nie zdziwił, że autobusu brak ;)

  https://www.youtube.com/watch?v=v_YwbypR9gM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha ha :) jakoś mnie tam nie ciągnęło, ale pomieszkać w autobusie to byłaby przygoda.

   Usuń
 6. Akumulujesz ciech i azoty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nie powiększam pozycji na chemii. Dobrałem w marcu i kwietniu, teraz czekam hossę. Att, CIECH, zap, i szczątkowe pakiety pcr, pwx.

   Usuń
  2. Jakie czynniki hossy dla chemi? Moim zdaniem niskie ceny gazu?

   Usuń
  3. Dla mnie liczy się wykres i wskaźniki fundamentalne spółek. Jak będą wzrosty, to będą się pojawiać powody. Chemia spadała od kilku lat, a w tym czasie gaz raz był wysoko, raz nisko.
   Ale w trendzie wzrostowym oczywiście warto patrzeć na różne uzasadnienia, bo dzięki nim tłum przyłącza się do ruchu i rozgrzewa trend :)
   Covid, fotowoltaika, susza, cloud, zmienność - to konkretne motywy, które dały i dają w tym roku zarobić.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails